Чому мешканці сільських громад не завжди можуть скористатися державною програмою «Доступні ліки»

Минулого тижня з робочим візитом на Тернопільщині перебувала Голова Національної служби здоровʼя України Наталія Гусак. Під час брифінгу для журналістів у Тернопільській ОВА вона зазначила, що важливим напрямом НСЗУ є адміністрування державної програми «Доступні ліки», аналіз її впровадження та якомога ширше інформування жителів регіонів про те, що така програма є, вона доступна кожному і дає змогу отримати ліки в аптеках безкоштовно або з невеликою доплатою.

Зважаючи на те, що передбачені програмою лікарські препарати потрібні хворим здебільшого пожиттєво і мають вартість від кількох десятків до кількох сотень, а то й тисяч гривень, це для людей суттєво. 


Голова НСЗУ наголосила: попри воєнний стан, програма реінбурсації лікарських засобів продовжує розширюватися. Нині у переліку понад 500 найменувань препаратів, зокрема, від серцево-судинних захворювань, діабету,  бронхіальної астми, епілепсії, розладів психіки, хронічного захворювання легень, хвороби Паркінсона, знеболювальні для паліативних хворих. А на відшкодування аптечним закладам вартості ліків за названою вище програмою у держбюджеті на 2024 рік передбачено 5 млрд гривень.

 
–  Станом на середину січня на Тернопільщині 393 аптеки-учасниці програми, однак із 502 тисяч виданих електронних рецептів у 2023 році жителі області погасили 428 тисяч, тобто 85%. Дуже низький відсоток користування програмою «Доступні ліки» серед жителів сіл, – сказала Наталія Гусак. 


За її словами, у містах нашої області погашено рецептів більше, аніж видано. Це означає, що сільські жителі їдуть за ліками до міст, а частина людей не купує ліків за е-рецептами взагалі, очевидно, через значну віддаленість аптек, що працюють за програмою «Доступні ліки», від їх місця проживання. Очільниця НСЗУ навела приклад: село Гнильче в Підгаєцькій громаді розташоване за 16 кілометрів до найближчої аптеки з відповідною послугою. Таких прикладів багато, і це ускладнює або й унеможливлює доступ сільських мешканців до переваг програми реінбурсації, адже до аптечного закладу треба звертатися неодноразово. 


–  Якщо в середньому в Україні показник погашення е-рецептів за програмою «Доступні ліки» сільськими жителями 21%, то на Тернопільщині – 11%. Щільність населення дає змогу  працювати, щоб цей відсоток був вищим, – наголосила Наталія Гусак. – Аптеки, які діють у приміщеннях лікарень, зобов’язані працювати за програмою «Доступні ліки». Активніше сприяти сільським мешканцям в отриманні доступних ліків мають соціальні працівники. Значною є відповідальність голів громад, тому що первинка – в їхній власності, і комунальне майно, яке орендують аптеки в сільській місцевості, також у їхній власності. Потрібен аналіз наявної на місцях аптечної мережі у співвідношенні з  кількістю жителів сільських громад, треба стимулювати аптеки, що діють у сільських амбулаторіях, приєднуватися до програми, а також розв’язувати проблеми транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з «Доступними ліками». 


У брифінгу взяли участь в. о. начальника Тернопільської ОВА Володимир Важинський, директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна Кудрик, директорка департаменту комунікацій НСЗУ Галина Нагорна, директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольга Ярмоленко.  Після брифінгу для медіа Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак зустрілася з головами територіальних громад Тернопільщини.  


Ганна МАКУХ 

Сільський господар

Коментарі вимкнені.