Науковці тернопільського університету виграли грант
Науковий колектив Тернопільського державного медичного університету імені І. Горбачевського на чолі з завідувачем кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, професором Оксаною Боярчук нещодавно виграв грант на реалізацію проекту «Імплементація моделі поєднання навчання лікарів та громадської настороженості з діагностикою первинних імунодефіцитів у дітей Тернопільської області».
Як розповіла Оксана Романівна, ідея подання подібного проекту у неї виникла ще рік тому, коли вона стажувалася у Польщі та Греції.
«Тоді я побачила, що проблемі первинних імунодефіцитів у дітей в Україні мало приділяють уваги. Насамперед, у нас низький рівень діагностики цих захворювань. Цікавлячись цієї темою, знайшла фундацію «Jeffrey Modell Foundation», яка займається просвітницькою діяльністю серед лікарів і громадськості, надає наукові гранти та гранти пацієнтським організаціям щодо привернення уваги широкого загалу до цієї проблеми. Минулого року мені вдалося виграти грант на участь у конференції в Бостоні. Це був науковий симпозіум Товариства клінічних імунологів Північної Америки. Участь у цьому заході додала мені ентузіазму і натхнення для дослідження теми. Після повернення в Україну я налагодила контакт з керівником організації «Рідкісні імунні захворювання» Галиною Павук. Спільними зусиллями ми організували з нагоди Тижня первинних імунодефіцитів у Тернополі просвітницьку акцію. Нещодавно подала до вищезгаданої фундації проект для отримання гранту на більш ширшу діяльність. За декілька днів після його подання отримала відповідь, що фонд фінансуватиме нашу програму», – додала Оксана Боярчук.
У проекті передбачено два основних напрямки – навчання лікарів та організація заходів для підсилення громадської уваги до первинних імунодефіцитів в Україні і Тернопільській області зокрема. Науковці ТДМУ організовуватимуть для медиків нашого краю тренінги та воркшопи на базах обласних та районних лікарень. Це робитиметься для того, аби лікарі могли вчасно і краще діагностувати первинні імунодефіцити у дітей.
Щодо підвищення рівня громадської настороженості, то в цьому керунку буде організовано низку заходів, під час яких учасники проекту інформуватимуть громадян про первинні імунодефіцити. Всі акції спрямовані на те, аби знайти ті групи ризику, які потрібно обстежувати на виявлення таких захворювань.
«Основна увага під час реалізації проекту буде спрямована на те, щоб наші громадяни мали можливість безкоштовно пройти обстеження. Визначення лише імуноглобулінів є недостатнім. У рамках проекту буде можливість дослідження Т-ланки імунітету, системи фагоцитозу, розширення дослідження антитілоутворення з визначенням субкласів імуноглобулінів. Сподіваємося, що завдяки цьому нам вдасться покращити діагностування. Сьогодні в області зареєстровано лише 11 діток з первинними імунодефіцитами. Загалом таких пацієнтів має бути близько 1000. Проте з низьким рівнем діагностування ми часто не маємо повноти картини. Якщо вчасно діагностувати ці захворювання, то можна покращити якість життя таких дітей і підібрати відповідний медичний супровід», – прокоментувала Оксана Боярчук.
Також у рамках проекту буде налагоджена співпраця з пацієнтськими неурядовими організаціями, адже вони досить активні у своїй діяльності. Учасники проекту планують ближче співпрацювати з цими об’єднаннями громадян. Можливо ініціюватимемо створення такого пацієнтського осередку в Тернополі, аби люди, які мають спільну проблему контактували між собою, допомагали один одному.
До проекту також залучені польські колеги, зокрема завідувач кафедри імунології Вроцлавського медичного університету Олександра Левандович-Ушинська. Окрім того, задіяна український лікар-імунолог, інфекціоніст, доцент Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, лікар вищої категорії, член Європейських товариств дитячих інфекціоністів та імунологів, член Європейського товариства з первинних імунодефіцитів Алла Волоха.
Наприкінці реалізації проекту запланована польсько-українська конференція, мета якої підбити підсумки і обмінятися досвідом.
Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.
Коментарі вимкнені.