Подружжя митців презентує унікальні ікони у Тернополі

«Погляд» вже писав про тернополянку Юлію Демкович , яка створює унікальні ікони за допомогою унікальної техніки, що має назву «жовткова темпера». З того часу  у житті незвичайної дівчини відбулося чимало змін. Юля  стала дружиною Романа Скаковського із Новограда Волинського Житомирської області, який розділяє унікальне захоплення дружини. Більше того – він займається різьбою по дереву, виконує ікони в кіотах (спеціальні різьблені рами). Захоплюється Роман і малюванням ікон, однак на відміну від Юлії, яка малює жовтковою темперою або аквареллю,  він творить з допомогою олійних фарб.

Подружжя перед виготовленням ікон ретельно готується: постить, промовляє спеціальні молитви. Воно й не дивно, адже кожна ікона володіє надзвичайною енергетикою, яка передається із покоління в покоління, виконуючи функцію оберегу дому, родини.

–         Останніми роками повертається чимало  автентичних традицій, які були фактично втрачені у радянські часи, у весільну обрядовість. Зокрема – весільні обряди із іконами. Наявність Божого образу у весільному обряді свідчить про надання події духовного осмислення, адже цей день часто стає переломним в житті, несе в собі інформацію про те, як складеться подальше життя подружжя. І якщо в ньому є Бог – значить все йтиме якнайкраще, – розповідає Юля,-  Поступово відновлюється традиція в якості весільного подарунку нести найдорожчим людям  ікону: своєрідне  благословення, побажання миру, злагоди й духовності  молодій парі. За традицією, батьки благословляли молодят іконами. Зауважу, що весільні ікони – завжди парні.  Це так званий Ісус Христос Пантократор (з книгою в руках) і Матір Божа з дитям або Богородиця Замилування. Такі ікони передаються дітям від батьків, що також підтверджує цінність даного обряду. Після вінчання молодята підходять до Царських воріт, де наречений прикладається до ікони Спасителя, а наречена – до ікони Богородиці, а потім – навпаки. Також багато хто прагне подарувати дорогим і рідним людям так звані «іменні» ікони – приміром Святого Михайла,  Святу Ольгу і т. д. Такі купують як на дні народження, так і на хрестини. Часто на Перше причастя  хресні батьки дарують похресникам золото. Останніми роками повертається тенденція дарування ікон, які коштують, можливо,  не набагато дешевше, однак несуть більш духовний сенс. Адже золото – матеріальне. А ікона – це духовний подарунок, який водночас  має і тенденцію до здорожчання. Звісно, за умови, що придбана вона не в «любителя», а в людини, яка вже заявила про себе в світі іконопису.

Подружжя іконописців планує презентувати власні роботи під час весільної виставки, яка відбудеться 17-18 березня у «Подолянах». То ж усі бажаючі матимуть змогу подивитися, а то й стати власниками надзвичайних ікон.  За словами Юлії, ікони у її виконанні – дещо простіші,а  у її чоловіка Романа – «дорожчі», «багатші» з вигляду.  То ж пропонуємо усім тернополянам, які зараз знахдяться у пошуку найкращого подарунка для найдорожчих людей відшукати на виставці Юлію та Романа Скаковських та їхні ікони. Ексклюзивний та небанальний подарунок вам забезпечений!

Оля Терещук

Коментарі вимкнені.