Валяні диво-вироби від талановитої Ганни Буярської з Тернополя (фото)
Вже декілька років поспіль талановита жінка створює ніжні та надзвичайно милі творіння, які приваблюють з першого погляду як українців, так й іноземців. Як поділилася умілиця кореспондентці «Тернополян», варто їй було створити з шерсті перший виріб, як вона відчула величезне натхнення до роботи в техніці валяння.
— Ганно, коли валяння посіло чільне місце у вашому житті?
— Валянням (фелтінгом) я зацікавилася 5 років тому. Тоді разом з сестрою Олею виготовила свій перший палантин – жіночу накидку прямокутної форми. Тільки доля склалася так, що я виїхала за кордон та продовжила валяти в Португалії. Моя Оля залишилася в Україні і живе зараз у Тернополі.
— Як правило, майстрині, з якими доводилося спілкуватися, розповідають, що перші свої вироби їм було приємно комусь подарувати. А щодо вас?!…
— Я – не виняток. Свої перші роботи я дарувала близьким і друзям. Приємно було бачити захоплення в очах людей, які дивилися на мої роботи,тримали їх у руках. Зараз, окрім того, що люблю дарувати свої витвори, також продаю вироби через інтернет, чи знайомих і друзів. Я завжди добиваюсь того, щоб мої роботи були виконані якісно і подобалися людям. Стараюся зробити річ якісною і неповторною, враховуючи усі бажання і смаки замовника. Люблю приносити радість людям.
— Оскільки в техніці валяння ви працюєте не один рік, список витворів, які вийшли з-під ваших рук, певне, дуже широкий?
— Роблю палантини, пончо, рукавички, іграшки, брошки, а напередодні Новорічних свят – сувеніри. На своїх роботах малюю квіти, адже переконана, що квіткова композиція завжди додасть родзинку в будь-який жіночий образ. Кожен виріб створюю з любов’ю і натхненням.
— Ваше заняття забирає у вас багато часу?
— Кожен виріб складається з окремо зваляних частинок, які потім з’єднуються між собою. На виготовлення однієї кульки в мене йде до одного дня. Звичайно період роботи залежить від складності малюнка, виду, розміру виробу. Наприклад, на виготовлення палантина у мене йде до трьох днів.
— Техніка створення виробів з вовни включає декілька видів. А в якому саме валянні ви переважно працюєте?
— Кульки виготовляю у техніці сухого валяння. Протикаю вовну спеціальними голками для валяння. Волокна вовни переплітаються між собою, утворюючи щільний матеріал. Сухе валяння використовую для створення об’ємних виробів: іграшок, прикрас, елементів декору.
Для створення палантинів я застосовую мокре валяння. Цей вид валяння виконується із застосуванням мильного або спеціального розчину. Ворсинки шерсті за допомогою тертя під впливом води і мила переплітаються і зчіплюються між собою, тобто звалюються. Цією здатністю володіє тільки гатуоальна шерсть. Мокре валяння – незамінне при виготовленні одягу.
— Основним матеріалом, який використовуєте в роботі, є тільки вовна?
— Я працюю з високоякісними натуральними матеріалами: вовною, шовком, віскозою та декоративними волокнами. Тому валяний одяг є не лише красивим і модним, а й сучасним ЕКО одягом.
— Певна, валяння приносить вам неабияку радість, натхнення…
— Для мене валяння – приємне та корисне заняття. Валяні вироби – не лише ексклюзивні речі ручної роботи. Вони дають змогу виділитися, підкреслити свою індивідуальність. Саме тому процес валяння захоплює мене щораз більше. Він викликає у мене позитивні емоції, надихає на творчість, де можна реалізувати багато цікавих ідей.
— Оскільки ваші корені з Тернопільщини, мабуть, вас досі поєднує зв’язок з деякими майстрами, майстринями краю?
— Мені подобається цей вид творчості. Я хочу вдосконалюватися у своїй роботі і виготовляти інші нові вироби із вовни. За роки заняття улюбленою справою завжди прагну чогось нового, експериментую. Набираюся досвіду у майстрів з інтернету, а також спілкуюся з Тернопільськими майстрами: Олею Базник-Щедріною, Оксаною Чмиленко та Світланою Патрею.
— Чи навчаєте охочих своєму ремеслу, чи виставляєте десь свої роботи?
— Так, я беру участь у виставках, ярмарках, де маю змогу розказати про свій улюблених вид творчості. Цікаво й подивитися, як люди оцінюють мої вироби, чи зацікавлює їй техніка валяння. Поки що майстер-класи я ще не організовувала. Не вистачає на це часу. Але ідей є дуже багато, тож буду йти до своїх цілей потрібно маленькими, зваженими кроками. Оскільки за фахом я вчителька початкових класів, також мрію навчати валянню дітей в місці, де живу.
Спілкувалася Анна Семенків
Коментарі вимкнені.