Тернопільщина: куди зникає вода
“У вересні 2015 року, минаючи міст через річку Гніздечна у селищі Великі Бірки, побачив, як гуска переходить річку вбрід у тому місці, де здавна був високий рівень води (зафіксовано факти, коли вода піднімалася вище берега на метр і більше)”, — розповів нашому кореспонденту директор комунального підприємства “Добробут” Великобірківської селищної ради, депутат Великобірківської селищної ради Петро Стрельцов. Цей факт став підставою для поглибленого вивчення теми щодо зневоднення Тернопільщини. До речі, проблема актуальна мало не в усій країні.
Наповнюваність річок та криниць залежить від опадів
Уже не перший рік науковці б’ють на сполох про зниження рівня підшкірних вод на Тернопільщині. За останні кілька років майже всюди виникли проблеми з водою. Колодязі та криниці міліють, а то і зовсім висихають. Фахівці кажуть, що винні кліматичні зміни, але як вплинути на ситуацію, конкретних порад не мають. Наразі рекомендують економно поводитися із використанням кожної краплі питної води.
— Вперше відчули суттєве падіння рівня води у Великих Бірках торік 15 травня, — розповів директор КП “Добробут” Петро Стрельцов. — Вимірюючи продуктивність нового насоса, я зауважив зменшення тиску води в системі: продуктивність насоса впала на три куби за годину – надто великий показник, щоб пропустити його повз увагу. Вимірявши рівень води в свердловині, глибина якої 100 м, з’ясувалося, що рівень води впав на 8 метрів від нормального.
Петро Стрельцов вважає, що основна причина такого сезонного безводдя — порушений в останні роки баланс атмосферних опадів: “Їх занадто мало. Саме через це з кожним роком маємо все нижчі мінімальні рівні води в річках. Три зими поспіль практично не було снігу. Через це навесні немає повені, а, як відомо, майже 70% об’єму води в річки приносить саме вона. Річки і колодязі підживлюються за рахунок ґрунтових вод, а ті, в свою чергу, — через опади”, — зазначив Петро Віталійович.
Прогноз синоптиків: літо-2016 буде сухим і спекотним
Ще одна катастрофічна проблема з питною водою – неекономне її використання внаслідок здешевлення послуг через субсидії. “Нині багато мешканців Великих Бірок мають субсидії на використання води за нормою 4 куби на особу, відтак, за місяць середньостатистична сім’я за воду платить в межах 10 гривень, — каже Петро Віталійович. — Поки не було субсидій, зважаючи на досить великий тариф, встановлений КП “Добробут”, – 7 грн. 41 коп. за куб. м, люди використовували 3-4 куби в місяць, тепер 8-10. Восени минулого року за свій кошт до КП “Добробут” приєдналися три вулиці з масиву “Агропромтехніка”, вул. Лісна, Нова, Сонячна, частина вул. 16 Липня. Зазвичай там у підвалах була вода, тепер з власних криниць можуть набрати лише відро води за день. У районі верхнього стадіону смт Великі Бірки люди просять хоч на годину-дві подати воду, в той час, як інші виливають великі об’єми артезіанської води на город, миють автівки. Нещодавно вимірював продуктивність насоса у свердловині біля НВК “Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія ім. С. Балея”, продуктивність за два тижні впала на 2 куби. Свердловина на масиві “Агропромптехніка” має глибину 130 метрів, у травні минулого року її рівень знизився на 9 метрів. Тим часом, синоптики обіцяють, що літо-2016 буде сухим і спекотним…”.
Комунальне підприємство “Добробут” Великобірківської селищної ради створене 2011 року, обслуговує 650 споживачів щодо водопостачання і 226 споживачів селища щодо водовідведення. Нині тут вісім працівників. Цього року “Добробут” взяв на баланс і зовнішнє освітлення селища – це 12 точок керування (320 ліхтарів), протяжністю 28 кілометрів. На очисних спорудах підприємства відбувається біологічне очищення близько 50 кубів каналізаційних стоків за добу. За кілька років роботи підприємства, головно за підтримки і розуміння Великобірківського селищного голови Романа Мацелюха, коштом селищної ради тут значно удосконалили механізми. Встановили нове автоматичне обладнання, високопродуктивні насоси. “Зі старим обладнанням підприємство споживало 9-12 тис. кіловат електроенергії у місяць, тепер 6-7 кВт, — розповів Петро Стрельцов. — Інспектор з РЕМу місяцями “приглядався” до нашого підприємства, бо не міг повірити у таке різке і суттєве зниження рівня використання енергії”.
Нині 5 із 7 свердловин у смт Великі Бірки працюють у часовому режимі. Це означає, що свердловина, яка в попередні роки подавала воду в селище без перерви впродовж 18-20 годин, зараз на 30 хв. вимикається через кожні 50 хвилин роботи. Нещодавно в “Добробуті” встановили таймери, які передбачають роботу свердловин у шаховому порядку: коли вимикається одна свердловина – працює інша. “Безперебійно подавати питну воду селищу не виходить – змушені виключати систему вночі для відновлення свердловин, причиною цього є падіння рівня води, — зазначив Петро Віталійович. — Від перерв у роботі свердловин, передусім, залежить якість води: підземні резервуари не повністю заповнені водою, у тих місцях, де забрано воду, утворюється явище гниття, збільшується рівень аміаку. Тому допускати повне зневоднення дуже небезпечно. Наскільки мені відомо, у сусідніх комунальних підприємствах кількість аміаку останнім часом теж збільшилася. У Великих Бірках поки що прийнятний його рівень”.
В листопаді минулого року через несвоєчасне виявлення аварійної ситуації на очисних спорудах у КП “Добробут” частково загинув активний мул. Відтак, взимку цього року тут вирішили встановити GSM-модуль: якщо внаслідок збою в системі очисні споруду зупинили роботу, на номер телефону директора надходить смс-повідомлення про аварію. Телефоном можна перезапустити систему.
Що кажуть фахівці?
— Щодо цієї проблеми ми зверталися до спеціалістів філії “Тернопількомунекологія”, — сказав Петро Стрельцов. — Тут радять бити ще одну свердловину, це може коштувати бюджету Великобірківської селищної ради 500 тисяч грн. і це ще не факт, що вода у цій свердловині буде. Також рекомендують чистити діючі свердловини, аби поглиблювати їх. Керівник філії “Тернопількомунекологія” Віктор Власюк дає гарантію, що від поглиблення свердловин з’явиться додатковий куб води за годину, але не більше. Тож і це не вирішує нашої глобальної проблеми…
Ірина Юрко.
Коментарі вимкнені.