У справі вбивства активіста з Тернопільщини Віталія Ващенка з’явилась… жінка

Минає третій рік, як вбили громадського активіста з Кременця Віталія Ващенка, а вбивці досі не покарані.

Невідома дівчина вийшла з автомобіля нападників…

Рік тому, 2 квітня, Зборівський районний суд виніс вирок чотирьом підозрюваним у злочині. Організатора Олександра Закутнього тоді засудили на 14 років, виконавця Максима Кондратенка — теж на 14 років, Олексія Цимбалюка — на 13, а пособника Станіслава Бабенка на 4 роки, проте апеляційний суд скасував вирок і справа далі в суді. На нещодавньому засіданні, що відбулося 4 березня у Тернопільському міськрайонному суді, вивчили дані про з’єднання мобільних телефонів, якими користувалися підсудні, ознайомилися з ухвалами судів на доступ до таких даних, а ще — переглянули відеозаписи з камер спостереження з будівель у райцентрі. У підсудних після затримання вилучили кілька телефонів та SIM-карт. На основі даних мобільних операторів було встановлено, що напередодні та в день вбивства активіста телефони підсудних давали сигнал у Кременці та дорогою до міста, між ними було спілкування через мобільний зв’язок. Загалом за допомогою сигналу «нульових» кодів телефонів слідство встановило маршрут підозрюваних до Тернополя з Кривого Рогу. Обвинувачувані та їхні адвокати висловили на засіданні багато претензій і запитань щодо цієї інформації, зокрема, яким саме чином і чи достовірно визначено приналежність телефонів і карточок їхнім підзахисним. Прокурор Леонід Бучковський стверджує, що жодних сумнівів у точності немає, все підтверджено відповідними документами слідчих органів. Згодом суд вивчить і записи телефонних розмов за цими номерами, де чітко можна розпізнати за голосами осіб, які нині на лаві підсудних. Журналісти мали змогу чути ці матеріали в Зборівському районному суді.
Стосовно відеозаписів, то їх слідчі вилучили з приміщення АЗС, магазину «Роксолана» та інших будівель у Кременці. Двоє підсудних в день вбивства, 26 травня 2016-го року, заходили до одного із магазинів, де їх зафіксувала камера. На записі учасники судового процесу побачили Цимбалюка та Кондратенка, які біля каси жартували з якимось чоловіком. Останній є свідком у справі й згодом виступить в суді. «Свідок казав, що у мене лисина, але ж на відео я у кашкеті», — прокоментував Цимбалюк, цим самим визнавши, що він на записі. На інших відеодоказах зафіксовано автомобіль Audi, яким їздили зловмисники, можна розгледіти номерний знак. На одному із записів видно, хто був за кермом автівки. Цікавий момент, який зафіксувала камера: біля автостанції Audi нападників зупинилося, вийшла… дівчина. Хто вона — досі загадка. Слідству не вдалося встановити її особу. На відео видно, що дівчина — брюнетка, підстрижена під каре, одягнена у білу футболку та червоні штани. Невідомо, чи її підозрювані взяли підвезти, чи, можливо, вона супроводжувала їх Кременцем з якоюсь метою. Якби вдалося розшукати її, то, можливо, були б нові «ниточки» для розкриття справи щодо замовника.

Група Закутнього, як підсудних називають у Чортківському СІЗО, продовжує в суді активно захищати себе, але часто їхній спосіб захисту переходить у напад на прокурора. Ретельність щодо вивчення матеріалів прокурором, його врівноваженість та непіддатливість на емоційні напади ще більше виводять підсудних. Закутній часто акцентує на тому, що прокурори, які представляли справу в Зборівському районному суді, нібито несправедливо висунули йому та іншим підсудним обвинувачення. У таких «спічах» підозрюваний в організації вбивства згущує фарби, згадуючи історію про екс-прокурора обласної прокуратури Ігоря Чайку, котрий вів справу щодо вбивства Віталія Ващенка, а згодом сам постав перед судом — його підозрюють у вбивстві мачухи та батька. Закутній разом із Кондратенком, їм світять найбільші терміни, нині намагаються «розбомбити» справу, прискіпуючись до кожного доказу, іноді вимагають повторювати зачитане прокурором по кілька разів. Підсудний Цимбалюк менш активно виступає, найрідше просить слово Бабенко, вочевидь, сподівається, що цього разу йому теж не дадуть великий термін. Зборівський районний суд визначив йому покарання — чотири роки тюрми, тож цілком можливо, що після вироку Тернопільського міськрайонного суду він може вийти на свободу, адже вже третій рік за ґратами, а ще ж відлік у СІЗО «день за два». Повторний розгляд справи триватиме, судячи з усього, ще довго, час збігає, підсудним «відмотує» ще не призначені покарання, а Віталія Ващенка, на жаль, ніколи не повернути…

Джерело: НОВА Тернопільська газета

Коментарі вимкнені.