Правда чи замовчування? або Чи потрібно визнавати УПА?

УПАПитання героїв в історії України на 20-ому році Незалежності й надалі зберігається під грифом «цілком таємно» чи, радше, «совершенно секретно»… Напередодні14 жовтня – Дня створення УПА, – українське суспільство, в основному, знову розділиться на тих, хто «за» та «проти». Будуть і такі, хто за хірургічним принципом розглядатиме усунення цієї проблеми шляхом вирізання з місяця жовтня 14-го числа. Але, мабуть, найголовніше завдання кожного громадянина України стосовно «визнання» чи «невизнання» УПА – сформулювати свою позицію і дати відповідь…

Отож: чому одні «за», інші – «проти»? Де межа між міфом та реальністю? І чи можна говорити про якість однозначності саме на цій сторінці історії? Спробуймо розібратись…

«Третього не дано?…» Чи можна оминути історичні події, які нас роз’єднюють? Історики з ліберальною ідеологією пропонують хірургічний метод втручання, оминаючи процес лікування… Безперечно, цей підхід є абсурдним. Відомий український історик Ярослав Дашкевич свого часу писав, що «замовчування – це лише одна із форм брехні». У Святому Письмі ж написано: «Пізнайте правду і правда визволить вас». Зрозуміло, що сьогодні правда про Другу світову війну не є однозначною, адже живі ще люди, які є свідками цієї війни, і їхня доля, подекуди, суттєво відрізняється від прийнятої правди. Однак, лише постійний пошук істини в історії, навіть тоді, коли вона для нас гірка, є ключем до суспільного порозуміння.

Різні армії – єдина націяЩо більше об’єднює українців: герої чи жертви? І чи потрібно відрікатись від одних заради інших? Сьогоднішній стан речей засвідчує наступне – найбільше українців об’єднює Голодомор 1932-33 р.; найбільше роз’єднюють події Другої світової війни. Це зумовлене службою українців в різних арміях-учасницях та постійною політичною спекуляцією навколо цієї війни.

УПА, дивізія «Галичина» – ці військові формування сприйняв, в основному, Захід України, оскільки саме цей регіон був основним джерелом для їх наповнення. На схід, за р. Збруч, переважну більшість українців мобілізували в лави ж радянської армії. Масла у вогонь додає й те, що, інколи ця війна несла для нас братовбивчий характер. Однак, ми не єдині, хто пройшов через це. До прикладу: у 1939 р. в окупованій Польщі, за ініціативою німців, була створена єврейська поліція, яка займалась забезпеченням порядку в єврейських гетто; у складі Вермахту було створено Російську Визвольну Армію генерала Власова, яка на початку 1945 р. нараховувала близько 200 тис. чол.; у нашого західного сусіда Польщі діяла Армія Крайова, аналог УПА, та комуністична Армія Людова.

Наша історія – це пересічна історія Центрально-Східної Європи. Ми нічим не кращі від сусідів, але нічим і не гірші. І все, що нам залишається для розв’язання штучно-надуманого конфлікту навколо Другої світової війни – це поглянути на минуле очима минулого, а не сьогодення.

Чи потрібно визнавати УПА? Питання, яке виникло навколо «визнання» чи «невизнання» УПА, не стільки історичного характеру, як політичного. Так, «на війні, як на війні» – у кожного, хто пережив цю війну, своя історія, і інколи вона суттєво може відрізнятися від загальноприйнятої. Але питання тут не у цьому, а в наступному: яку Україну ми сьогодні маємо? Наскільки ця Україна, стосовно вибору своїх героїв, керується інтересами українців, а не Її сусідів?

УПА, на відміну від усіх інших військових формувань, куди входили українці – це єдина армія, яка від початку до кінця відкрито воювала лише за незалежну Україну. «Хто не знає свого минулого – той немає майбутнього», – це аксіома, яка не потребує доведення.

Михайло Галущак, Майдан

-1 thoughts on “Правда чи замовчування? або Чи потрібно визнавати УПА?

  • 11:45 | 14.10.2011 о 11:45
    Permalink

    Потрібно визнавати ВСІ військові формування, де воювали Українці. Народ, який не мав держави, хапався за будь-яку соломинку, щоб здобути омріяну свободу.

    Від сусідів ми кращі, тим, що не зазіхали на чужі землі, а завше боронили своє. Ми не знищували мадярів на їхній території, румунів в Румунії і т.д., в каральних операціях не брали участі.
    Воювали за своє!

  • 02:16 | 16.10.2011 о 02:16
    Permalink

    У здоровому суспільстві нормальної держави навіть не повинно виникати таких питань.чи потрібно визнавати упа….тоді давайте запитаємо чи потрібно визнавати Україну?
    повністю підтримую михайла. Нація яка не знає свого минулого не заслуговує на майбутнєє..це про нас.делеко ми не заїдем якщо будем таким руслом задаватись

Коментарі вимкнені.