Що Сергій Надал засекретив від тернополян
Міський голова розпорядився “засекретити” від публічного показу картографічні матеріали, в яких позначено, де будувати в місті можна, а де ні. Під категорію “інформація з обмеженим доступом” підпали навіть матеріали щодо меж парків, – пише Тернопільський Тиждень.
Численні скарги на забудову парків надходять у редакцію від тернополян. Водночас міські посадовці переконують, що у парках жодного будівництва немає.
Та журналістам чи громадськості, як виявилося, важко перевірити правдивість слів чиновників. Адже мерія “засекретила” межі парків та не хоче їх публічно показати.
“УТернополі є парки?”
Через проблему вирубки зелених насаджень та забудови територій, які тернополяни вважають парками, фахівці, екологи, громадські активісти та журналісти зібралися в “Тернопільському прес-клубі” 3 квітня.
– Мене як тернополянина обурює, що зі 115 питань, які міська рада розглядає, більше ста – земельні, – каже громадський активіст Андрій Любецький. – Після них тернополяни через вікно бачать вирубаний парк та будівництво. На всі запитання до міської ради ми отримуємо відповіді, що будівництво ведуть законно. Всюди написано, що це передбачене генеральним планом міста. Та його мало хто бачив. Складається враження, що владі вигідно, коли генплан існує в кабінеті і до нього можна завжди щось домалювати.
Чи не найгостріша проблема скалалася у Тернополі з парками, вважає чоловік.
– Ми конкретно питаємо владу, чи ведеться в парках міста будівництво? І отримуємо відповідь “у парках будов немає”, – каже пан Любецький. – Напрошується запитання: А в Тернополі взагалі є парки? Бо ж усі бачать, де будують. Сьогодні вирішується питання будівництва у парку Шевченка. Я хочу запитати: “Ми хочемо мати парк Шевченка і озеро? Чи нам потрібна там міська рада, яка буде вирішувати 15 господарських питань?”. Я вважаю, що другої будівлі міської ради нам не треба. А ту яка є, можна розпустити!
Присутні на зібранні представники влади повідомили, що Генеральний план тернополяни за півроку може й побачать.
– Генеральний план затверджений. Зараз доробляється його складова – історико-архітектурний опорний план, – каже начальник управління містобудування, архітектури та кадастру Василь Бесага. – Розробляємо нові плани червоних ліній, які відповідають новим нормам і законодавству. Вони будуть прийняті сесією у травні. Будуть проходити обговорення. Також розробляється план зонування території. Все буде завершено десь у вересні. усі складові генерального плану будуть оприлюднені на сайті міської ради.
“Інформаціяз обмеженим доступом”
Та обіцянка, може виявитись цяцянкою, а наразі генплан ховають від публічного ознайомлення. Так само як і межі парків. Тернополянам залишається вірити міській владі на слово. А там, як вважають чимало людей, не завжди говорить правду.
– На даний час затверджені межі парків імені Шевченка, “Топільче” та “Національного відродження”, – каже заступник начальника відділу земельних ресурсів Віктор Білецький. – На стадії розробки документи по парках: “Загребелля” та Старому парку.
Ми запитали в посадовця, чи готова міська рада повідомити тернополянам, де саме ці межі.
– Згідно з розпорядженням міського голови картографічні матеріали є інформацією з обмежиним доступом, – відпові пан Білецький. – Я вважаю, що є інші матеріали, де ці межі можна побачити. Можна прийти в земельний відділ і їх побачити.
Так фотографувати їх чи копіювати, як ми з’ясували після додаткових запитань, не можна…
До речі не лише громадських активістів “болить” питання будівництва в парках міста. Чи бува там не будують, у міській раді цікавимось і ми. Востаннє зі схожим запитанням ми звертались до міського голови Сергія Надала ще 14 березня. У письмовому запиті попросили мера зокрема проінформувати нас про площі міських парків та їхні межі. Відповідь ми отримали з запізненням і не у повному обсязі. Таку роботу пана Надала ми оскаржили в прокуратуру. Окрім відповідей на поставлені запитання ми попросили правоохоронців притягти мера до адміністративної відповідальності.
Про те, що у міськраді щодо парків говорять не всю правду або у чомусь помиляються, свідчить і наше розслідування щодо ідеї забудови 50 соток біля “Орнави”. Воно було опубліковане в одному з номерів “RIA плюс”та на сайті. Згідно з Генпланом, на цій ділянці – зелені насадження. І у відповіді на наш запит про плани забудови заступник міського голови Вікторія Остапчук запевнила: ніхто нікому землю не надавав. Водночас гендиректор ПП “Продекспорт” Степан Рубай оголосив, що паркову зону у цьому місці вже скасували. А у “Схемі перспективного інвестиційного розвитку спортивно-відпочинкових зон міста”, оприлюдненій в Інтернеті, на цій же ділянці під №26 – “Добудова критого льодового катку біля торгового комплексу “Орнава” (зберігаємо мову оригіналу — прим. 20 хвилин.).
Генеральний план для Тернополя в питаннях забудови міської території визначає багато важливих питань, але матеріалів генплану недостатньо для визначення конкретних питань, які стосуються можливості(допустимості) того чи іншого будівництва на тій чи іншій земельній ділянці. Такі питання вирішуються на основі іншої містобудівної документації – планів детального планування та планів зонування території їміста. На жаль саме ця містобудівна документація для Тернополя ще не розроблена, що надає можливість Тернопільській міськраді маніпулювати земельними ділянками зі всіма не дуже приємними для тернополян наслідками, про які сьогодні говорять всі кому не ліньки.
Таке маніпулювання являється нічим іншим, як грубим порушенням чинного містобудівного законодавства, але такі порушення чомусь ніким не виявляються і нікого за такі порушення досі не притягнули до відповідальності.
Мало того, складається досить неприємне враження, що контролюючі органи не поспішають на боротьбу з цими правопорушеннями, а навпаки своєю бездіяльністю та безпринципністю сприяють спритним маніпуляторам.
Боротися з владою – марна трата часу і тому у тернополян, яким не байдужа доля нашого міста за таких обставин, які склалися, очікує ще багато неприємних сюрпризів та розчарувань. Кріпімося бо за нинішньою чорною смугою має насупити біла смуга і можливо це станеться вже зовсім скоро і нам поталанить обрати собі інших керманичів, для яких ще існуватиме щось та кшталт чесності та порядності.