Паразитарне акне: чи можна заразитися від собаки?
Кліщі роду Demodex – відомі збудники акне й інших уражень шкіри та вій. При цьому демодекоз може виникати не тільки у людей, а й у тварин. А чи можна заразитися кліщем від вихованців, розглянемо у цій статті.
Демодекоз у людини
Для початку варто відзначити, що деякі види кліщів Demodex сьогодні вважаються частиною нормальної мікрофлори шкіри людини.
Зараження частіше відбувається ще дитинстві, через загальні предмети побуту. А серед дорослих носійство паразита сягає 80%.
Ці види кліщів живляться шкірним «салом» і злущеними клітинами шкіри, мешкають у гирлі сальних та волосяних фолікулів. А їхня «улюблена» локація – себорейні зони обличчя (ніс, підборіддя, лоб), а також брови та вії.
При цьому, на тлі здорового імунітету, такі кліщі мирно і в обмеженій кількості співіснують з людиною. І стають причиною рецидивуючого акне або фолікуліту тільки у разі вираженого загального або місцевого імунодефіциту.
А запідозрити надмірну «кліщову активність» дозволяють:
- важка вугрова хвороба, стійка до «традиційного» лікування;
- «невмотивований» свербіж та/або почервоніння повік;
- поява лусочок біля коріння брів і вій, а також їх випадання;
- часті «ячмені»;
- у деяких випадках, навіть підозра на псоріаз.
До демодекозу може призвести і неправильне використання гормональних мазей, намагання самостійно вилікувати захворювання шкіри.
Демодекоз у тварин
У собак та котів демодекоз також має «своє місце».
Ознакою такого ураження у собак може бути:
- локальне випадання вовни (ділянки облисіння до 5 см у діаметрі), частіше навколо очей та рота, а також на передніх лапах;
- лущення та гіперпігментація «облисілих» ділянок.
А у кішок, крім випадання вовни, нерідко спостерігається виражений свербіж та почервоніння.
Щоправда, викликають такі порушення зовсім «не людські» види кліща.
І, на щастя, жоден із зазначених паразитів «мешкати» у людини не здатний. Отже, зараження демодекозом від вихованців (і навпаки) неможливе через «кліщову фізіологію». Та й методи виявлення кліща у людей все ж таки відрізняються від таких у тварин.
Як виявити демодекоз?
Мікроскопічне виявлення та підрахунок кліщів у зіскрібку зі шкіри або витягнутих віях – найбільш відомий спосіб виявлення демодекозу.
При цьому, у людей приводом для встановлення діагнозу стає виявлення більше 5 особин кліща або яєць на 1 см2 шкіри, або 1 кліща на 2-4 вії.
Однак, високою достовірністю такий метод похвалитися не може, оскільки кліщ може і не потрапити до поля зору мікроскопа або безпосередньо в «зіскоб». А дістати його з глибини усть сальних чи волосяних фолікулів – практично неможливо.
Тому, крім класичного зішкребу, для виявлення кліщів Demodex також використовуються дерматоскопія (огляд шкіри пацієнта під спеціальним мікроскопом безпосередньо під час прийому) та поверхнева біопсія («скотч-проба»).
У медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» працюють лікарі вищої кваліфікаційної категорії з величезним досвідом роботи.
Для запису телефонуйте за номерами (068) 752 52 52 чи (0352) 52 52 52.
Коментарі вимкнені.