Для чого тернополяни мають час до 1 липня?

Першого липня 2015 року вступив у дію закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ухвалений Верховною Радою 14 травня 2015 року.  У відповідності до Закону тернополяни зобов’язані впродовж року вибрати управителя своїх будинків.  Для тих, хто не зможе визначитися до 1 липня 2016 року, відповідно до Закону, управителя призначить орган місцевого самоврядування.

Житловий фонд Тернополя обслуговують приватні підприємства, а не ЖЕКи

Як розповідає начальник відділу з експлуатації та ремонту житлового фонду управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР Анна Муца, чимало тернополян сприйняли закон як такий, що свідчить про ліквідацію ЖЕКів. Натомість, держава за посередництвом Закону знімає з себе відповідальність за обслуговування будинку та прибудинкових територій.

–       Насамперед варто розібратися, що приховано за абревіатурою «ЖЕК». ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора) — комунальна госпрозрахункова організація, що має свій розрахунковий рахунок у відділенні банку і статутний фонд у розмірах, визначених виконкомом місцевої міської чи районної Ради, користується правами юридичної особи. У Тернополі ще від 2002 року житловий фонд обслуговують приватні підприємства. Звична абревіатура «ЖЕК» використовується лише для зручності, відтак про «ліквідацію ЖЕКів» у Тернополі не йдеться, – пояснює Анна Муца.

За словами Анни Муци, відповідно до Закону “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” держава знімає з себе відповідальність за обслуговування будинку та прибудинкових територій.  Це означає, що обов’язки з обслуговування та ремонту житлового фонду та прибудинкових територій (а це сходи, ліфти, дахи, двори, дитячі майданчики тощо) стають справою жителів будинку, які є його співвласниками. Та, зауважує фахівець, міська влада у будь-якому випадку не залишить містян напризволяще, а й надалі будуть здійснюватися ремонтні роботи як в житловому фонді, так і на прибудинкових територіях. Попри це до 1 липня 2016 року тернополяни мають визначитися з формою управління або обрати управителя, який відповідатиме за весь спектр послуг. Для того, аби роз’яснити мешканцям механізми нововведень, усі підприємства розповідають про особливості  Закону під час звітних зборів про діяльність підприємства впродовж 2014 року.

Співвласники багатоквартирного будинку можуть вибрати форму управління 

Закон «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних житлових будинках» зобов’язує мешканців або створити ОСББ, або обрати управителя будинку.

–       Мешканці можуть обрати для обслуговування свого будинку якесь з існуючих вже приватних підприємств, – каже Анна Муца. – Щоб відмовитися від послуг ЖЕКу, не обов’язково створювати ОСББ. Обравши форму управління будинку, мешканці на загальних зборах визначають і тариф на утримання будинку та прибудинкових територій а також укладають умови договору, яким визначається обсяг і періодичність послуг. В тариф на управління входить санітарно-технічне обслуговування будинку, поточний і капітальний ремонт, винагорода управителю. Раніше кожен член ОСББ мав один голос, тепер голоси рахуватимуть пропорційно до площі нерухомості.  Кожен співвласник (або його представник) у голосуванні має кількість голосів, яка пропорційна загальній площі квартири чи нежитлового приміщення співвласника по відношенню до загальної площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Щоб прийняти рішення, необхідно, щоб проголосували 75 відсотків від загальної площі будинку.  Угода з управителем підписується на один рік, що означає те, що переобрати управителя зможуть не швидше, ніж через рік  після його призначення. З моменту вступу закону в дію, мешканці багатоповерхівки стають єдиними повноправними власниками будинку і прибудинкової території. Приміром, якщо в будинку один власник, то один, якщо ж сто – то це сто співвласників.

Щоб  змінити балансоутримувача, необхідно зібрати 75 % голосів мешканців

Прийняти рішення щодо подальшої долі власної багатоповерхівки, тернополяни можуть на власний розсуд, зібравши загальнобудинкові збори.

–       Якщо цього ще не зроблено, то найближчим часом тернополяни мають провести збори і, зібравши 75% відсотків голосів  (нагадуємо, що відсотки голосів рахуються у залежності від площі квартир), проголосувати. У відповідності до результатів голосування, прийняти рішення:  відійти від свого обслуговуючого підприємства та обрати собі іншого балансоутримувача або створити ОСББ, – роз’яснює фахівець. –  При цьому варто мати на увазі, що у Законі України «Про ОСББ» з 1 липня вилучена норма щодо першого капремонту в нових ОСББ за рахунок попереднього балансоутримувача, як це було раніше. Також скасовані будь-які види дотацій з бюджету для постачальника послуг на утримання житла та капітальний ремонт.

Анна Муца зазначає, що всі відносини з управителем, незалежно від того чи він обраний співвласниками будинку чи міської владою, ґрунтуються на договірній основі.

–       Ціна, яку виставляє управитель за послуги – договірна. Або мешканці будинку самі домовляються з управителем або ціну визначають на конкурсі, який проводить влада, каже пані Муца. – Це буде типовий договір строком на один рік. Якщо мешканців все задовольнятиме, договір автоматично пролонговується ще на рік. Якщо мешканцям не подобається, як підприємство виконує умови договору, на загальних зборах можна прийняти рішення про розірвання з ним договору і знайти іншу компанію. Про те, що договір буде розірвано, управителя необхідно попередити за місяць до цього.

Багатоквартирний будинок – це складний технічний об’єкт, який потребує постійного догляду та уваги. Тому законодавець й передбачив умову про те, що, якщо до 1 липня 2016 року мешканці не приймуть рішення, яка ж форма управління їм більше підходить, то управителя на конкурсній основі вибере міська влада. Наразі у тернополян ще є достатньо часу для прийняття  рішення щодо того, хто і на яких умовах обслуговуватиме їхній будинок вже з 1 липня цього року. Адже за Законом мешканці є власниками не лише квартири,  але й співвласниками усього майна та місць загального користування у будинку і несуть спільну відповідальність за нього.

Коментарі вимкнені.