Ставлення українців до Росії краще, ніж росіян до України – дослідження
Українці ставляться до Росії краще, ніж росіяни до України. В Молдові обожнюють Путіна, але хочуть прискореної інтеграції до ЄС. Це головні висновки міжнародного дослідження “Сприйняття Росії в Україні, Румунії, Молдові.
Дослідження про сприйняття Росії підготував київський Інститут євро-атлантичної співпраці (ІЄАС), очолюваний Борисом Тарасоком, спільно з молдовським The Institute for Public Policy та румунським The Centre for Conflict Prevention and Early Warning. Проект підтримала програма Міжнародного Фонду “Відродження” – “Схід-Схід: партнерство без кордонів”.
Метою дослідження була систематизація “російського фактора” в політичній, економічній та гуманітарній сферах трьох країн, а також симетричність відносин на двосторонньому рівні. Під час презентації її автори наголосили на важливості переходу з теоретичної фази у практичну, аби створити національний стратегічний план розвитку відносин з Росією.
Взаємна антипатія торгівлі майже не заважала
Як заявив голова ІЄАС та очільник парламентського комітету з питань євроінтеграції Борис Тарасюк, сприйняття Росії в Україні залишається неоднозначним. Депутат визнав, що за помаранчевої влади “спостерігалося несприйняття керівництвом Росії керівництва України”. Проте, за винятком кризового 2009 року, торгівля між двома державами, як сказав Тарасюк, постійно зростала.
Теперішній стан міждержавних взаємин екс-міністр назвав “здачею базових національних інтересів України на догоду Кремля”. На доказ він навів антиукраїнські висловлювання з боку можновладців Росії, Харківські угоди з пільгового газопостачання в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту в Криму та об’єднання передових галузей української промисловості з російськими компаніями й нову гуманітарну політику. Все це, на думку Тарасюка, свідчить про “наступ Росії на стратегічні інтереси України”.
Очікування росіяни на українців не виправдалися?
Тим не менше, українці ставляться до росіян краще, ніж росіяни до українців, зазначив політичний аналітик ІЄАС Володимир Горбач. В інтерв’ю Deutsche Welle він сказав, що українці не сприймають Росію лише в контексті політичних відносин і не виключив, що в українців можуть бути прагматичні причини для таких настроїв: “Росія асоціюється в українців, перш за все, з енергоносіями, які критично необхідні для функціонування української промисловості. Тому цілком вірно, що українські громадяни можуть розглядати це питання”.
Натомість, більшість росіян, за словами Горбача, вважають, що українці повинні думати однаково з ними та поділяти їхні політичні уподобання. Піком роздратування через демонстрацію Україною “не такої реакції, на яку чекали в Росії”, аналітик назвав 2005-2009 роки.
У Молдові поважають Путіна, водночас прагнуть до ЄС
На відміну від України, де населення отримує інформацію здебільшого через національні ЗМІ, в Молдові інформаційне середовище багато в чому визначається російськими телеканалами, сказав програмний директор The Institute for Public Policy Оазу Нантой. Внаслідок цього, на його думку, в країні відбулося роздвоєння громадянської ідентичності у сприйнятті Росії.
Зокрема, останні опитування громадської думки в Придністров’ї демонструють підтримку російського прем’єра Путіна двома третинами населення. А ще 40 відсотків мешканців готові об’єднатися з Росією. Водночас, три чверті мешканців республіки проголосували б за вступ Молдови до Євросоюзу, хоча половина опитаних і далі вважає стратегічним партнером Молдови Росію, сказав експерт. Своєю чергою, директор The Centre for Conflict Prevention and Early Warning Юліан Кіфу оцінив російські впливи на Румунію як переважно економічні. Румунське суспільство, за його словами, виробило достатній імунітет щодо впливів на свої базові цінності, незважаючи на тоталітарне минуле республіки. В той самий час Кіфу запевнив, що немає жодних підстав вважати це проявом ксенофобії чи негативного ставлення румунів до Росії та росіян.
Коментарі вимкнені.