Пилип Іллєнко у Тернополі: «Українці повинні жартувати цитатами із українського кіно»

Сьогодні  у Тернополі другий день «Кінопрориву» – ІІ Всеукраїнського форуму «Кінохвиля». У програмі кіноподії року показ 23-х українських документальних, короткометражних та повнометражних стрічок останніх років, кастинги, майстер-класи, зустрічі із режисерами та акторами. Про український кінопрорив говоримо із Головою Державного агентства з питань кіно Пилипом Ілллєнком.

  • Пане Пилипе, як виглядає український кінопрорив у цифрах?
  • Аудиторія українського кіно в 2017 р. збільшилась удвічі. Українські фільми вперше мають повноцінний прем’єрний сезон: коли щотижня чи щодватижні нова стрічка виходить в прокат. Ці події стають національного масштабу, тобто відбуваються одночасно в багатьох містах. Величезний інтерес ЗМІ і простих людей. Це говорить про те, що українське кіно вийшло з маргінесу, воно стає мейнстрімом, починає визначати порядок денний, а не бути десь там між погодою і спортом в новинах. Дуже багато фільмів зроблено було цього року, які ви побачите наступного, збільшується фінансування, відбувається законодавча реформа, багато чого змінюється, дуже серйозна реформа триває.
  • На які теми зніматимуть кіно у наступних роках?
  • Пітчинг останній був весною і було подано 289 кінопроектів, теми дуже різні. Я взагалі переконаний, що повноцінний розвиток кіно можливий лише коли буде розвиток фільмів різних жанрів, видів, на різну тематику. Мають бути фільми й історичні, і фільми про війну, яка триває на сході України, і фільми, які більш розважальні, комедії, фільми жахів, мелодрами, головне, щоб це були українські національні фільми, щоб вони формували культурний простір, архетипи, міфи, без яких неможливий розвиток будь-якої нації, і створювали певні меми. Українці досі (і я в тому числі) жартують цитатами з радянського кіно, якого вже нема, як і країни, але ми досі себе прив’язуємо до цього культурного контексту. Ми повинні сформувати свій, щоб українці жартували цитатами зі свого кіно.
  • Наскільки потрібні такі заходи, як сьогоднішній кінофорум у Тернополі? 
  • Мені дуже приємно тут побачити багато молодих облич кінематографістів, це – майбутнє українського кіно. Таку форму роботи вважаю абсолютно необхідною, тому що простого інертного розписування фільмів по кінотеатрам для українського кіно замало. Сьогодні треба шукати будь-які способи його актуалізувати, робити відомими наших кінематографістів, нам треба формувати плеяду впізнаваних акторів і режисерів, бо саме це рухає вперед кінематограф. Зрештою, це не тільки культура, не тільки економіка, а не побоюсь цього слова, шоу-бізнес, для якого потрібні зірки, скандали. Скандали ми вже навчилися робити, тепер будемо робити зірок.

Адріана Білецька

Коментарі вимкнені.