Єгиптяни знають Україну «як країну хохлів». А при знайомстві кажуть «Любі друзі»…

Взимку захотілося відпочити від буденних клопотів і холоднечі у теплих країнах.

Полежати на пляжі, скупатися у теплому солоному морі… Єгипет – саме та країна, де можна отримати чимало хороших вражень та відпочити за помірну ціну. У турагентствах перед Новорічно-Різдвяними святами був справжній бум за путівками до відомого курорту Хургади. На курорт Шарм-ель-Шейх попиту менше: зіпсувала репутацію неприємна історія з нападом акул. Разом із колежанкою вирушаємо пізнавати нову країну. Ми вилетіли зі Львова, коли у нас було 3 градуси морозу, а прилетіли у спекотну країну – плюс 24-28 градусів.

Чотири з половиною години літаком зі Львова, і нас зустрічає країна фараонів.

Чисті вулиці, мало громадського транспорту

Перші враження від Хургади в аеропорту були трохи моторошні. Перед нами – асфальтова дорога, довкола якої величезні купи піску і жодної травинки… Суцільна пустеля! Однак враження стають кращими, коли їдеш автобусом по місту до готелю. На кожному кроці багато кав’ярень, готелів, сучасних офісів та туристичних фірм. Інфраструктура не поступається європейській. Хоча дороги у Хургаді трохи кращі, ніж у Львові, але не набагато. На вулицях багато прибиральників, є спеціальні контейнери окремо для побутового сміття, окремо – для скла, картону.

Гід в автобусі ознайомлює нас із правилами поведінки та звичаями в Єгипті, щоб наша подорож вдалася якнайкраще. Перше і ключове застереження – забути про нецензурні слова. За матюки іноземців тут суворо карають штрафами, адже такими є вимоги мусульманського світу. Нас попередили, що місцеві чудово розуміють нашу ненормативну лексику. Друга порада – не конфліктувати з місцевими жителями. Турист має пам’ятати, що він у гостях, і не критикувати культуру Єгипту, не брати коралів з моря. Та й навіщо їх збирати, якщо не пропустять в аеропорту, заплатиш 100 доларів штрафу. Купатися після заходу сонця заборонено. Кажуть, уночі в морі починають своє полювання отруйні риби. Щоправда, пляжі у Хургаді порожніють уже о пів на четверту дня. Тоді починається вітер, море стає неспокійним, засмагати неможливо, холодно.

Дуже не люблять єгиптяни критики і насмішок з боку туристів на адресу свого президента. Гід Мустафа застерігає нас не дискутувати з місцевими на теми політичного життя. Для жінок – спеціальні настанови. На кожному кроці представницям прекрасної статі радять бути обережними. Туристок тут вважають легкою здобиччю… Щоб не потрапити в халепу, гід Мустафа радить стежити за своїм дрес-кодом. Гуляти по місту у блузці з глибоким декольте чи міні-спідниці означає наразитися на зайву «увагу» з боку місцевих. Мусульманська релігія ставить перед жінками чимало обмежень. Жінка в Єгипті вважається берегинею домашнього вогнища, повинна присвячувати себе виключно вихованню дітей, сім’ї. На вулицях міста зустріти жінку – рідкісне явище. В усіх установах працюють переважно чоловіки. Хургада нам здалася «містом чоловіків»…

У Хургаді переважно курсують таксі, автобусів менше. Таксі можна зловити на кожному кроці, вони зупиняються біля готелів, пляжів. Ціна за проїзд – 2 долари у будь-який кінець міста. Можна торгуватися. За двох туристів можна просити три долари. Якщо таксист не погоджується, люб’язно дякуєш і прямуєш до іншої машини. Не встигнеш відійти два метри, таксист тебе доганяє і через вікно каже: «О’кей, три долари – сідайте».

Туристи з Росії, України та Білорусі не мають проблем із мовою. Місцеві розуміють російську мову, хоча чимало спілкуються англійською. Більшість людей на вулиці є ввічливими: покажуть потрібну вулицю, магазин, пояснять, як дістатися до пляжу. Особлива тема – чайові. У Єгипті це бакшиш. Дуже відверто чайових вимагає у готелі персонал, який носить туристам валізи в номер. З деяких туристів здирають три шкури. Такса у два долари США буває замалою… Туристи з Донецька нам розповідали, що дали за доставку валіз три долари, а працівник вимагав ще пляшку української горілки. Ті силоміць виперли його за двері. Полюбляють чайові і прибиральники, просять щонайменше долар.

Знайомство із Червоним морем незабутнє. Вода дуже тепла, солона. Після нещодавніх нападів акул в Єгипті з’явилася нова розвага: вигуки «акула». Після цього усі вмить з криками втікають з моря на пляж.

Зрозумівши, що це жарт, відпочивальники сміються. Але пильності туристи не втрачають. Вони намагаються не запливати далеко і уважно роздивляються навколо, чи не підпливає, бува, страшна рибина.

Тим, хто полюбляє екстрим у морі, пропонують покататися на дошці для серфінгу. Коштує це 17 єгипетських фунтів або майже 3 долари США. Один долар в обмінниках Хургади коштує 5,85 фунта. Вправні серфінгісти можуть орендувати дошку на кілька годин, але за це доведеться викласти вдвічі більше. Хто любить менш екстремальні розваги на воді, може покататися на катері чи кораблі. Півгодинне знайомство з морем на кораблі обійдеться у 7-10 доларів. Можна торгуватися. Чим більше бажаючих, тим більші знижки на екскурсії морем. Для туристів пропонують акваланг або екскурсію на катері із прозорим дном. За 15-20 доларів можна побачити весь підводний світ Червоного моря: корали, водорості, незвичних риб, підводні тунелі.

Щоб покататися на верблюді, доведеться викласти 2 долари. Фотографія біля верблюда – долар, на верблюді – два. Охочих покататися на верблюді не бракує. Один турист з Росії, щоб розвіяти мій страх, жартома сказав: «Пані, не хочете покататися на «Мерседесі»? Такого в Україні немає». Проте так і не наважилася покататися на верблюді, за що почула від власника верблюда: «Ну й рускі боягузи»…

Скарабеї, що приносять щастя, – по 10 доларів

Який відпочинок за кордоном без шопінгу? Тому гайда по крамницях шукати сувеніри! Перше, про що запитують продавці, звідки приїхав турист. Коли дізнаються, що з України, одразу запитують, як там Київ, яка в нас погода. Про Львів мало хто чув, хоча трапляються місцеві продавці, що асоціюють наше місто із Бандерою та бандерівцями. Кажуть, про бандерівців знають із розповідей туристів з Росії. А ще, хваляться продавці, їм розповіли, що українці – це хохли.

Національна особливість єгиптян – гостинність. У крамниці вони пропонують вам випити чаю із каркаде або покурити кальян. Відмову від кальяну розцінюють як образу. Тому майже в усіх крамницях я пила запашний червоний чай. Кальяну, дякувати Богу, не пропонували.

«О, українці, заходьте до нашої крамниці сувенірів, купіть щось на пам’ять», – запрошує продавець Ахмад. Запитую, що він знає про Україну. Той, не роздумуючи, відповідає: «Любі друзі». Чому саме ця фраза йому запам’яталася? «Це ваш колишній президент Ющенко «тішив» світ таким звертанням, – відповідає Ахмад. – Туристи з України навчили нас такого віршика: «Купила мама коника, а коник без ноги»…

Від сувенірів аж очі розбігаються. Ціни кусаються. На жодному товарі цінників немає. Запитуєш і торгуєшся. Якщо пощастить, то заплатиш стільки, скільки запропонуєш.

орнята з зображенням пірамід, фараона чи Клеопатри коштують 3-5 доларів. Пірамідки з орнаментом з каміння обійдуться у 5-10 доларів. Є також пірамідки, які можна використати для зберігання біжутерії, для курців продають пірамідки-попільниці. Є чимало попільничок із зображенням голих жінок у ванні. Коштують такі від 8 доларів. Найпопулярніші сувеніри Єгипту – скарабеї. За скульптурку жука, що приносить щастя і достаток, доведеться викласти щонайменше 10 доларів. Ці сувеніри найдорожчі. Їх виготовляють з дерева, глини, пластику, металу. Древні єгиптяни вірили, що скарабеї – це священна тварина, яка мандрувала за напрямком сонця і віщувала сонячну погоду, урожайність на весь рік. Зображення жука-скарабея зустрічалося у гробницях.

Фарфорові тарілки з зображенням Клеопатри обійдуться у щонайменше 15 доларів, вази – 25 доларів. Найдешевші – по 5 доларів. Найбільше туристи купують папірус. Його ціна залежить від розміру папірусу та орнаменту на ньому. Продавці одразу запитують, який папірус хочете придбати: зі штампованим малюнком чи ручним розписом? За папірус ручної роботи просять щонайменше 10 доларів. Підходжу до ятки, де продають сувеніри з металу. В ювелірних магазинах можна купити підвіски у вигляді скарабеїв зі срібла або золота. Коштують такі цяцьки щонайменше 70 доларів. Металеві піраміди, турки для кави, тарілки, горнятка, пляшки виготовляє на твоїх очах майстер. Молотком і спеціальним ковадлом він різьбить на них орнамент. Я теж взяла до рук молоток і власноруч спробувала зробити орнамент.

Найбільшою популярністю користуються ятки, де продають вироби зі шкіри змії, верблюда, крокодила. За гаманець із крокодила просять щонайменше 20 доларів. Альбом для фотографій, обрамлений у шкіру верблюда, обійдеться у 15 доларів.

У магазині чаїв нас здивували пропозицією придбати… віагру. Як пояснив продавець, який назвався Амуром, диво-пагони дерева, які засушують за спеціальною технологією, значно кращі і екологічно безпечніші, ніж медичні препарати. Їх збирають в одному з районів Єгипту. Для незабутньої ночі кохання чоловік має випити склянку чаю з настояної природної віагри, а жінка – менше половини склянки. Від такої екзотики ми відмовилися… Не забувають тут і про сувеніри інтимного характеру – гігантські фалоси з каменю, попільнички з недвозначними статуетками, кулони у вигляді фалосів…

Марія ДОРОТИЧ, ВИСОКИЙ ЗАМОК

Фото автора

Коментарі вимкнені.