Три простих секрети довголіття
Згiдно з даними Держкомстату, в Українi близько пiвтори тисячi довгожителiв – тих, яким виповнилося понад 100 рокiв.
– Довгожителi в Українi становлять близько одного вiдсотка вiд загальної кiлькостi населення, – розповів “Експресу” Олег Кульчицький, професор, керiвник сектора бiологiї старiння, заступник директора Iнституту геронтологiї АМН України. – Серед них традицiйно бiльше жiнок, адже здатнiсть до виживання в них закладена генетично. А в свiтi найбiльше людей, яким понад 100 рокiв, живуть у США (близько 90 тисяч осiб), на другому мiсцi – Японiя, а на третьому – Iталiя.
– В чому ж секрет довголiття?
– Типовий довгожитель виглядає так: урiвноважений, спокiйно ставиться до всього, що вiдбувається. 25 вiдсоткiв iз них курили, але вiдмовилися вiд цигарок у 45 – 50 рокiв. До речi, саме в такому вiцi бiльшiсть змiнювала спосiб життя, покинувши шкiдливi звички. Цiкаво, що двi третини довгожителiв – мiстяни, i лише третина – селяни.
Довгожительство має багато чинникiв. Перший – генетичний. Якщо серед найближчих родичiв були люди, якi перетнули 100-лiтнiй рубiж, це дає додатковi 20 – 25 вiдсоткiв шансу дожити до глибокої старостi i їхнiм нащадкам.
Другий важливий чинник – спосiб життя, тобто звички, харчування, екологiя, рiвень медичного обслуговування. Наприклад, вiдомо, що найбiльше довгожителiв у гiрських районах. Є гiпотеза, що цьому сприяє розрiджене гiрське повiтря. Але цi люди провадять i певний спосiб життя – багато рухаються i мало їдять (до того ж споживають натуральну їжу – овочi, злаки, молочнi продукти), встають зi сходом сонця, бiльшiсть часу проводять на свiжому повiтрi.
А як живе сучасна людина? Цiлий день сидить на роботi, потiм – вдома перед телевiзором, споживаючи вдвiчi бiльше калорiй, анiж необхiдно. Внаслiдок цього порушується баланс мiж рухом та їжею, i через це виникають такi хвороби цивiлiзацiї як ожирiння, дiабет, серцево-судиннi порушення. Тому можу сказати точно: для того, щоб жити довше, треба менше їсти та бiльше рухатися.
I третiй чинник – соцiальний фактор. Доведено, що довше живуть люди, якi займаються iнтелектуальною працею i творчiстю.
Марина МОРОЗ
Коментар
Iгор Пiдчiбiй, представник нацiонального проекту “Книга рекордiв України”:
– Донедавна, найстарiшим чоловiком не лише в Українi, але й в усьому свiтi був Григорiй Нестор, який помер у вiцi 116 рокiв. Сьогоднi ж цей “титул” належить Петру Лизану з Тернопільщини, тож його iм’я внесуть до Книги рекордiв України.
Коментарі вимкнені.