За прочитану націоналістичну книжку – смерть або 10 років тюрми
Стаття підготовлена на основі матеріалів архівних кримінальних справ, які зберігаються в Управлінні СБУ Тернопільської області.
Генеральному прокурору Союзу ССР від Обаля Андрія Перовича, 1913 року народження Тернопільська область, Збаразький район, Вишнівець. Засуджений Тернопільським обласним судом в місту Кременець 28 травня 1941 року по статті 54 2-ІІ на 10 років.
“Я по цікавості у літку 1940 року отримав націоналістичну брошуру, яку переглянув тільки один вечір і не надав тому значення. Я зовсім не повідомив про цю отриману літературу, відповідні органи радянської влади у Вишнівці і в чому визнаю свою вину. Я не брав в руки зброї проти радянської влади, не займався агітацією, не брав участі ні у яких зборах, не мав ніякої клички, не розносив забороненої антирадянської літератури, не подавав ніяких заяв до вступу в організації. Я цю націоналістичну книжку не вивчав і нікому не давав читати. На початку війти 1941 року в тюрмі, де я знаходився, а саме в Кременці, тюремна охорона втекла і двері камери були відкриті для полонених. Ми вийшли на волю і в тому числі також і я, та розійшлись по домам. В 1944 році я був мобілізований в радянську армію, але за станом здоров’я, був направлений на будівництво в Кемеровську область, де відпрацював до 1947 року. У 1947 році я повернувся додому у Вишнівець і став на роботу, де перебував до 1949 року. В 1949 року я повторно був заарештований Вишнівецьким РВ МДБ. Мені на слідстві знову висунули ті самі обвинувачення що і у 1941 році”. 15 червня 1958 року.
15 грудня 1949 року. Місто Кременець.
“Я. старший слідчий Кременецької слідчої групи УМДБ старший лейтенант Фомічов.
Обаль Андрій Петрович проживав у містечку Вишнівець Вишнівецького району Тернопільської області. В 1940 році він вступив в організацію українських націоналістів і як член ОУН отримав завдання в підборі нових членів для вступу в Вишнівецьке ОУН. Крім того Обаль Андрій вивчав націоналістичну літературу, в якій було описано як вести конспіративну роботу в ОУН і яким повинен бути новий член ОУН. Він часто слухав розповіді члена Вишнівецького ОУН Серафина Федора “Про методи боротьби ОУН проти радянської влади”. В січні 1941 року Обаль Андрій Петрович був заарештований Вишнівецьким РВ МДБ і притягнутий до кримінальної відповідальності по груповій справі №62310 в кількості 34 чоловік по ст.54-2 і 54 -ІІ УК УССР.
По матеріалам групової справи №62310 видно, що на території Вишневецького району Тернопільської області існувала велика організація українських націоналістів, яка проводила контрреволюційну націоналістичну діяльність проти радянської влади. Основною ціллю організації було повалення збройним шляхом радянської ради на Україні і створення так званої “Самостійної України”. 29-31 травня 1941 року Обаль Андрій Петрович був засуджений на 10 років. Після суду знаходився в Кременецькій тюрмі, але після нападу на тюрму українським націоналістами, був звільнений і не відсидів свій термін. У 1944 році після вигнання німецьких загарбників з Тернопільщини він змінив своє прізвище на Обаленко і під цим документом був призваний в армію. Тому, так як Обаль Андрій Петрович не відсидів свій термін, його потрібно направити в особливий табір МВС СРСР”.
Старший слідчий Кременецької слідчої групи УМДБ старший лейтенант Фомічов.
“Встановлено, що на території Вишнівецького району дійсно існувала націоналістична організація ОУН з великою кількістю молодих людей, які ставили своєю метою повалення радянської влади і створення в західних областях України самостійної української держави буржуазного ладу. Вони готувалися до військового повстання проти радянської влади організували велику мережу вербування нових членів по навколишніх селах Вишнівеччини. Вони збирали кошти на придбання зброї. Члени організації проводили серед населення Вишнівеччини агітаційну роботу, бесіди з людьми, пропагували непокору до радянської влади. Багато з членів мали зброю, яку переховували в себе в дома. Розповсюджували антирадянську літературу з засекреченою назвою “Пашні буряки”.
Старший слідчий Кременецької слідчої групи УМДБ старший лейтенант Фомічов.
Протокол допиту. 3 січня 1941 року. Місто Кременець
“Я. старший слідчий Кременецької слідчої групи УМДБ старший лейтенант Фомічов. Допитав обвинуваченого Обаля Андрія Петровича.
Я, Обаль Андрій Петрович, був членом підпільної націоналістичної організації ОУН. Поступив в ОУН у середині квітня 1940 року, Мене в підпільну організація загітував Серафин Федір Олексійович. Ця організація була українсько-націоналістичною, метою якої було боротися проти радянської влади, а потім створення “Самостійної незалежної України”. Коли мене прийняли в Вишнівецьку організацію, то Серафин Федір дав мені інструкцію (устав) та сказав, щоб я підбирав нових людей, які є незадоволені радянською владою, для нашої організації. Крім того Серафин Федів сказав мені щоб я шукав місце, де можна купити зброю. Він мені дав книжку “Пашні буряки” в якій детально описано як можна здійснювати конспірацію. Мені Серафин Федір сказав, що коли хтось з членів організації зрадить і почне доносити владі, то він повинен бути вбитий. Тому на першому допиті я давав неправдиві покази. Прошу прийняти всі мої щиросердечність признання. В середині серпня 1940 року, мені Серафин Федір багато розказував про історію України, і сказав що Україна повинна бути самостійною державою. Він мені сказав що є підпільна організація ОУН, яка бореться проти радянської влади”.
15 грудня 1949 року. Старший лейтенант РВ НКВД Феміченко.
“Серафин Федір Олексійович проживав у містечку Вишнівець Вишнівецького району Тернопільської області. Влітку 1940 року став членом ОУН. Після вступу в ОУН почав вербувати своїх родичів, а саме Серафина Сидора. Серафина Федора завербував в ОУН Боценюк Данило, який був керівником організації ОУН у Вишнівецькому районі. Серафин Федір проводив підготовчу роботу по підбору нових членів в ОУН. Він завербував Обаля Андрія Петровича. Також Серафин Федір розповсюджував заборонену націоналістичну літературу”.
Протокол допиту. 31 грудня 1940 року. Місто Вишнівець.
“Я оперуповноважений Вишнівецького РВ НКВД, сержант держбезпеки Томах допитав в якості обвинувачкного Серафина Федора Олексійовича.
Я, Серафин Федір Олексійович, дійсно був членом підпільної Вишнівецької організації ОУН. Боценюк Данило, як голова організації займався вербовкою нових членів. Він завербував Серафина Сидора, Качана Саву. Боценюк Данило був в близьких стосунках з Кулачинським Михайлом і з сином священика села Муховець Кукуриком. Кукурик був при Польщі керівником “Українського добровільного товариства” у Вишнівці”.
Так слідчі Вишнівецького РВ НКВД на початку 1941 року заарештували 34 членів організації місцевого ОУН. Більшість з них були закатовані у Кременецькій тюрмі. Поіменний список безвинно засуджених і вбитих наших земляків за те що хотіли говорити, читати, і бути патріотами своєї держави — УКРАЇНИ.
По справі №62310. Квітень 1941 року.
1. Боченюк Данило Юльянович, 1914 року народження, житель смт. Вишнівець, член ОУН. Заарештований 11 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Районовий керівник ОУН. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
2. Жураківський Михайло Макарович, 1919 року народження, житель смт Вишнівець, підрайоновий керівник ОУН, заарештований 29 грудня 1940 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
3. Швець Михайло Афанасійович, 1920 року народження, село Туровиці, Ковельського району, Рівенської області, вчитель, проживав у селі Раковець Вишнівецького району Тернопільської області. Член ОУН. Заарештований 10 березня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
4. Дольний Василь Степанович, 1919 року народження, село Колодно, член ОУН, заарештований 31 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
5. Галенда Прокіп Васильович, 1911 року народження, село Болязуби, член ОУН, заарештований 17 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
6. Костюк Петро Іванович, 1913 року народження, село Болязуби, член ОУН, заарештований 28 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
7. Киричок Микола Філімонович, 1913 року народження село Болязуби, член ОУН, заарештований 31 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
8. Виляшевич Микола Корнійович, 1917 року народження, село Колодно , член ОУН, заарештований 24 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
9. Грицак Микола Філімонович, 1912 року народження село Болязуби, член ОУН, заарештований 17 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
10. Кутиський Яків Тимофійович, 1914 року народження, село Колодно, член ОУН, заарештований 31 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
11. Серафин Сидір Степанович, 1911 року народження, смт Вишнівець, член ОУН, заарештований 06 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД, Закатований у Кременецькій тюрмі.
12. Степанишин Мирон Лукянович, 1914 року народження, село Колодно, член ОУН, заарештований 25 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Закатований у Кременецькій тюрмі.
13. Бонь Никифор Іванович, село Колодно, член ОУН, заарештований 17 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на кару смерті. Розстріляний 27 червня 1941 року.
14. Серафин Федір Олександрович, 1912 року народження, смт. Вишнівець, член ОУН, заарештований 31 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на 10 років тюремного ув’язнення. 26 червня 1941 року звільнений повстанцями ОУН. Вояка УПА з 1943 року. Заарештований 26 жовтня 1949 року РВ Вишнівецького НКВД. Засуджений на 10 років тюрми.
15. Качан Сава Іванович, 1913 року народження, смт Вишнівець, член ОУН, заарештований 06 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на 10 років тюремного ув’язнення.
16. Надюк Микола Олександрович, 1919 року народження, село Раковець. член ОУН, заарештований 11 березня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на 10 років тюремного ув’язнення.
17. Костюк Федір Григорович, 1919 року народження, село Коханівка, член ОУН, заарештований 11 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на 10 років тюремного ув’язнення.
18. Дольний Василь Григорович, 1919 року народження, село Раковець. член ОУН, заарештований 31 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений на 10 років тюремного ув’язнення.
19. Надюк Василь Трифонович, 1919 року народження, село Малий Раковець, член ОУН, Заарештований 13 березня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 8 років ВТТ. Звільнений оунівцями з Кременецької тюрми 26 червня 1941 року.
20. Обаль Андрій Петрович, 1919 року народження, село Муховець, член ОУН, заарештований 03 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ. Звільнений оунівцями з Кременецької тюрми 26 червня 1941 року. Повторно засуджений 26 жовтня 1949 року на 10 років ВТТ.
21. Позіховський Євген Романович, 1919 року народження, смт. Вишнівець. член ОУН, заарештований 27 грудня 1940 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ. Звільнений оунівцями з Кременецької тюрми 26 червня 1941 року. Повторно засуджений 03 червня 1944 року на 10 років ВТТ.
22. Кулачинський Микола Антонович, 1919 року народження, смт. Вишнівець. член ОУН, заарештований 27 грудня 1940 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ. Закатований у Кременецькій тюрмі.
23. Кобзар Василь Іванович, 1917 року народження, село Болязуби, заарештований 27 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ.
24. Крамар Михайло Іванович, 1918 року народження, село Тарасівка, член ОУН заарештований 20 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ.
25 Білоус Петро Філімонович, 1921 року народження, село Раковець, член ОУН, заарештований 03 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ. Звільнений оунівцями з Кременецької тюрми 26 червня 1941 року.
26. Костонович Роман Михайлович, 1900 року народження, село Іванківці, Лановецького району, закінчив Богословський факультет Варшавського університету, працював священиком в селі Колодно, член ОУН, заарештований 01 березня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ. Закатований в Кременецькій тюрмі.
27. Мотишецький Василь Тимофійович, 1916 року народження, село Болязуби, член ОУН, заарештований 03 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ. Звільнений оунівцями з Кременецької тюрми 26 червня 1941 року.
28. Чорненький Максим Павлович, 1905 року народження, село Загороддя, член ОУН, заарештований 10 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 8 років ВТТ. Закатований в Кременецькій тюрмі.
29. Баран Олексій Ігнатович, 1908 року народження, село Загороддя, член ОУН, заарештований 25 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 8 років ВТТ. Закатований в Кременецькій тюрмі.
30. Минзарський Степан Михайлович, 1891 року народження, село Загороддя, член ОУН, заарештований 10 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 8 років ВТТ. Закатований в Кременецькій тюрмі.
31. Смажук Іван Павлович, 1921 року народження, село Раковець, член ОУН, заарештований 13 березня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 8 років ВТТ. Закатований в Кременецькій тюрмі.
32. Корчак Григорій Федорович, 1920 року народження, село Колодно, член ОУН, заарештований 11 лютого 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 8 років ВТТ.
33. Шандрук Василь Авкентійович, 1917 року народження, село Коханівка, член ОУН, заарештований 13 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 10 років ВТТ.
34. Терлецький Василь Михайлович, 1918 року народження, село Болязуби, член ОУН, заарештований 22 січня 1941 року Вишневецьким РВ НКВД. Засуджений 29-30 травня 1941 року на 8 років ВТТ.
МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ
Коментарі вимкнені.