Головний рятувальник Тернопільщини Віктор Маслей розповів про досягнення свого колективу
Інтерв’ю начальника Управління ДСНС України у Тернопільській області, полковника служби цивільного захисту Віктора Маслея.
— Вікторе Михайловичу, на початку вересня Ваше управління провело масштабні змагання — “Найсильніший пожежний-рятувальник Тернопілля”. За першість змагалися більше сотні учасників. Розкажіть, будь ласка, про значення такого заходу.
— 5 вересня на території нашого управління ми провели чемпіонат Тернопільської області з пожежно-прикладного спорту в форматі «Firefighter Combat Challenge» — “Найсильніший пожежний-рятувальник Тернопілля”. Такий захід ми вже проводимо вдруге. Раніше в нашій системі існували схожі змагання, але більше спортивного керунку – здебільшого завдання ставилися на відпрацювання легкоатлетичних вправ. Практику Firefighter Combat Challenge започаткували в США, зараз він набув поширення і в європейських країнах. У 2-3 останні роки він практикується і в Україні, у майже всіх областях він набуває популярності. Минулоріч ми спробували вперше провести такі змагання в себе. Особовий склад підрозділів особливо оцінив саме такий формат змагань – завдання максимально наближені до бойової роботи пожежників.
У програмі змагань були індивідуальні та командні естафети, до програми яких були включені: підйом по висувній драбині у вікно 3-го поверху начальної вежі; силовий підйом, за допомогою рятувальної мотузки, рукавних скаток, вагою 19 кг, у вікно 3-го поверху, з укладанням у контейнер; «Силовий тренажер», де ударами кувалди учасник повинен перемістити балку вагою 72,5 кг на відстань 1,5 метри; швидкісне маневрування, прокладання робочої лінії і подання ствола на заливку мішені; «евакуація потерпілого», де учаснику необхідно було підійняти і протягнути манекен вагою близько 80 кг на відстань 30 м.
Як уже показали ці змагання, не потрібно мати додаткової спортивної підготовки, аби брати в них участь. Як підтвердження цих слів – факт, що загальнокомандне 1-е місце зайняла команда з Гусятинщини, 2-е — команда з Теребовлі, а 3-є – рятувальники із Заліщиків, тобто з районних центрів, а не з Тернополя, де є краща база для спортивної підготовки. Формат «Firefighter Combat Challenge» показує саме професійну і силову підготовку пожежного.
— Яким чином відбулося оцінювання учасників цього челенджу?
— Оцінка змагань відбувалася у двох напрямках — індивідуальні та командні забіги. По командних я уже вам озвучив переможців, щодо індивідуальних, то звання найсильнішого пожежного Тернопільщини виборов старший лейтенант Святослав Зведенюк — начальник караулу другої Державної пожежно-рятувальної частини загону Державної пожежної охорони міста Тернополя. За результатами обласних змагань, ми формуємо команду від Тернопільської області, яка 21-22 вересня візьме участь у всеукраїнських змаганнях на Хрещатику в Києві.
— Чи багато тернопільських рятувальників представлено до державних нагород?
— У 2019р. вже 23 особи особового складу нагороджені різними нагородами — державними, а також відомчими відзнаками.
— Чим вони заслужили такі заохочення?
— Кожен виїзд рятувальника на завдання — це вже є предмет для заохочення, позаяк він супроводжується ризиком для життя і здоров’я, нагодою проявити вольові якості, героїзм під час порятунку людей, гасіння пожежі чи ліквідації будь-якої надзвичайної ситуації. Ми обираємо для нагородження людей, які проявили особисті якості під час ліквідації як правило надзвичайних ситуацій. До прикладу, подія, яка трапилася у Борщівському районі у цьому році, коли перевернувся автомобіль DAF, наповнений скрапленим газом. Тоді була небезпека не тільки вибуху цього автомобіля, а й пошкодження сусідніх будівель. Автомобіль впав на запірну арматуру, необхідно було в умовах підвищеної небезпеки підняти автомобіль, створити безпечні умови для відкачування газу. Наші люди з ризиком для життя справилися з цією подією, відтак майор Степан Коваль нагороджений відзнакою ДСНС України «За відвагу у надзвичайній ситуації», майор Сергій Зварич заохочений нагрудним знаком нашого Управління «За заслуги», 7 чоловіків особового складу ми також нагородили нашими відзнаками.
Ще один показовий випадок трапився у Чортківському районі. 5 лютого у квартирі на 4-му поверсі п’ятиповерхового будинку у селищі Заводське виникла пожежа, наші працівники вивели тоді 10 осіб по задимленій сходовій клітці, ще 5 осіб забрали через вікно 5-го поверху. Рятувальники не тільки ліквідували пожежу, а й ризикуючи власним життям оперативно забрали людей з місця, де можна було отруїтися димом. Командир відділення шостої Державної пожежно-рятувальної частини, старший прапорщик Володимир Овсяний та старший пожежний Петро Криса нагороджені нашими відомчими відзнаками.
— Тернопільські рятувальники не тільки гасять пожежі, їм доводиться працювати й з іншими небезпечними ситуаціями. Наприклад, нещодавній випадок на подвір’ї ректора Тернопільського національного економічного університету. Згодом у Facebook він подякував саме вашій службі за порятунок свого життя та життя дружини …
— Ми отримали повідомлення від чергового національної поліції про вибух у приватному домогосподарстві. На той момент ми не знали, що там живе ректор. Прибувши на виклик, наші працівники побачили двох травмованих людей. Перші наші дії були спрямовані на збереження життя і здоров’я потерпілих — їм була надана перша домедична допомога. Є таке поняття як “золота година”, якщо впродовж 60 хвилин з моменту травмування людини професійно надати медичну допомогу, це може зберегти життя.
Усі наші працівники проходять відповідну підготовку і мають навики надавати меддопомогу в різних ситуаціях. Рятувальники були біля потерпілих до прибуття карети “швидкої”, допомогли стабілізувати їх стан і передали лікарям. Мабуть, саме це послужило тому, що ректор подякував саме нашій службі.
— Які виклики стоять перед Вами зараз? З якими ситуаціями найчастіше доводиться зустрічатися рятувальникам?
— В осінній період, саме зараз, у нас дві масштабні проблеми. Перша — це спалювання сухої трави та стерні в полях. Це зараз бич для всієї України. Пожежі в екосистемах, у порівнянні з минулим роком, збільшилися у два рази. Після збору врожаю люди вважають за потрібне спалювати залишки, замість того, аби їх компостувати. Це нищить не тільки екосистему, а й здоров’я людей, до того ж становить небезпеку перекидання вогню на житлові будинки, ліси.
Також в осінній період у нас, як правило, збільшується кількість викликів на знахідки вибухонебезпечних предметів. Готуючи поля на зиму, люди виорюють ВНП часів минулих воєн. Станом на сьогодні, у нашій області виявлено та знешкоджено 1044 такі предмети.
Восени збільшуються пожежі у приватному секторі, коли люди починають обігрівати свої домівки часто не сертифікованими, а то й саморобними приладами, або залишають обігрівачі без нагляду. Хочу наголосити, що перед початком опалювального сезону обов’язково слід перевірити печі, грубки, димоходи, аби попередити небезпеку. Бувало, що після погашених пожеж ми виявляли у коминах залишки птахів, які закупорювали вихід для диму, відтак люди травилися чадом.
— Зараз на слуху пожежа в Одесі, зокрема в готелі «Токіо-Стар». А в нашій області є такі заклади? Знаю, що було доручення уряду провести перевірки в всіх областях…
— Так, було доручення прем’єр-міністра України про проведення перевірок на території всієї України. На Тернопільщині також складений графік перевірок таких об’єктів, у нас їх є 111. Перевірки триватимуть з вересня до грудня 2019р. Станом на сьогодні, 10 об’єктів ми вже перевірили, деяких керівників притягнуто до адміністративної відповідальності за порушені правила пожежної безпеки, а по деяких об’єктах навіть готуємо позови до суду про закриття окремих об’єктів, позаяк вони не відповідають умовам пожежної безпеки.
— Буквально нещодавно сталось загорання сухої трави на території військових складів у районі Калинівки Вінницької області, внаслідок чого здетонували боєприпаси. В нашій області є такі склади? Чи готові рятувальники до такого розвитку подій?
— Якщо я вам розповім, чи є в Тернопільській області такі склади і де вони розташовані, то найімовірніше до Дня рятувальника отримаю медаль з ДНР (Посміхається, – ред.). Якщо без жартів, ми співпрацюємо зі Збройними силами України, у нас розроблений план реагування на схожі випадки. До слова, тернопільські рятувальники допомагали ліквідовувати пожежу в Калинівці, в Богданівці та інших точках, де відбулися надзвичайні ситуації, які виникали на об’єктах Збройних сил України.
— Чи служать у Вашому управлінні ще собаки-рятувальники?
— У нас є кінологічний підрозділ, втім прикро, що лише позаштатний. Наші офіцери мають спеціально натренованих собак, які беруть участь у ліквідації надзвичайних ситуацій. Приміром, лабрадор Бім Руслана Небесного має нагороди і сертифікати, він пройшов відповідні атестації, їздить навіть у закордонні відрядження у штаті мобільного рятувального центру, який дислокується у Києві і залучається на надзвичайні події в Україні і за кордоном. Біму залишилося близько трьох років до “собачої пенсії”. Крім Біма, маємо лабрадора Тошу, яка навчена знаходити потерпілих у завалах, та вівчарку Сенді, вона вміє шукати людей у лісі.
— Незабаром розпочнеться грибний сезон. Дуже ймовірно, що для Сенді і Ваших колег додасться роботи в пошуку заблукалих…
— Ми прогнозуємо, що прийдеться працювати з такими випадками, як і щороку в цей період. Але з управлінням туризму Тернопільської обласної державної адміністрації у цьому році започатковуємо новий важливий проєкт –”Точка порятунку”. Цю практику ми запозичили у європейських країн. Такий досвід уже почали використовувати у Закарпатській області. Ідея полягає в тому, щоб встановити нумеровані таблички у місцях, де гіпотетично можуть загубитися люди. По цих таблицях заблукалі зможуть зорієнтувати рятувальників про своє місцезнаходження. Спочатку ми розпочнемо таке маркування на туристичних маршрутах області. Наступний крок — разом з лісовими господарствами такі самі маркування будемо встановлювати у лісах Шумського, Кременецького, Бережанського районів.
— Цікаво, чи покращився стан матеріально-технічного забезпечення Вашого управління?
— Останнім часом ми відчули суттєве покращення матеріально-технічного забезпечення. З 2017р. і дотепер ми вже отримали 14 нових спеціалізованих автомобілів на суму майже 54 мільйони гривень. Це – 12 пожежних, 1 піротехнічний автомобіль на шасі автомобіля підвищеної прохідності Mitsubishi — за програмою співпраці ДСНС і уряду Японії, ще одне авто “Фольксваген Т6” ми отримали за програмою співпраці ДСНС з урядом Німеччини. воно повністю забезпечене аварійно-рятувальним обладнанням і призначене для надання допомоги під час дорожньо-транспортних пригод.
На 2019-й рік у ДСНС запланували проведення тендерних процедур, за результатами яких ми надіємося отримати певну кількість пожежних автомобілів. Прогнозуємо, що найближчим часом кожен районний центр нашої області буде мати новий автомобіль. З 18-ти районів 12 уже забезпечені спеціальними новими машинами, тож залишилось ще 5.
Також ми забезпечили наші підрозділи сучасними апаратами захисту органів дихання на стисненому повітрі Drager, вони замінили старі і менш ефективні апарати українського виробництва. Справа в тому, що завод з їхнього виробництва розташований у Луганській області і зараз під контролем окупантів. Через це ми не можемо придбати деталі для ремонту застарілих приладів. У нас залишилися ще три райони, які ще використовують апарати українського виробництва, 14 інших переведені на сучасні європейські взірцеві апарати Drager.
— Як вирішується “квартирне питання” працівників ДСНС? Чи багато Ваших підлеглих скористались програмою фінансового лізингу МВС щодо забезпечення житлом поліцейських та рятувальників?
— Це найцікавіше питання (Усміхається – ред.). Для працівників ДСНС завжди дуже важливим був і є соціальний пакет — грошове забезпечення або соціальні пільги. Адже служба в нас нелегка, пов’язана з ризиком для життя і здоров’я, тому дуже важливо для нас те, що Міністерство внутрішніх справ України у цьому році запустило важливий соціальний проєкт для поліцейських і рятувальників — можливість придбання житла спільно з іпотечною установою. Ця програма цікава тим, що держава бере на себе зобов’язання погашення відсотків кредиту, а також погашення певних відсотків самого тіла кредиту. Якщо у сім’ї працівника ДСНС народилася дитина, якщо він прослужив більше 10 років, то платити доведеться ще менше. Але якщо наш працівник, який отримав такий кредит, буде звільнений з негативних причин (через корупцію чи порушення дисципліни), то держава, відповідно до договору, анулює свої зобов’язання щодо кредиту. Цей працівник повинен буде сам сплачувати і тіло кредиту, і відсотки. Це є свого роду певний запобіжник для наших колег не вчиняти проступків.
— Скільки взагалі рятувальників потребують покращення житлових умов?
— На сьогодні троє наших колег успішно скористалися програмою фінансового лізингу МВС і вже живуть у власних домівках. Звісно, це дуже мало, адже зараз більше 100 осіб нашого управління потребують покращення житлових умов. Однак ми вже направили до державної іпотечної установи ще 51 пакет документів для прийняття рішення у придбанні житла для наших працівників.
— Чи плануєте ще якимись методами, крім лізингу, допомогти своїм підлеглим в житловому питанні?
— Так, у нас зараз є дві земельні ділянки у Тернополі, які, відповідно до постанови Кабінету Міністрів, віднесені до таких, на яких може здійснюватися інвестиційне будівництво. Ми провели відповідні тендерні процедури, за результатами конкурсу зараз укладено дві угоди на будівництво двох житлових будинків у Тернополі для працівників пожежно-рятувальної служби. Один будинок буде повністю житлом для працівників, також інвестор бере на себе зобов’язання побудувати пожежну частину на масиві “Дружба”, де на сьогодні, на жаль, ми не маємо пожежної частини, але яка там дуже потрібна. Надіємося, найближчим часом інвестор виконає свої зобов’язання і побудує пожежну частину.
— Дякую за розмову, Вікторе Михайловичу! Вітаю з професійним святом!
Автор: Ірина Юрко.
Коментарі вимкнені.