“Генеральний” Миколай, або Хто роздає подарунки тернопільським дітям


До різдвяно-новорічних свят актор Тернопільського обласного академічного драмтеатру ім. Т.Шевченка Михайло Безпалько ставиться із особливим трепетом, хоч і відверто втомився розповідати журналістам про свої улюблені ролі. Актор “працює” Дідом Морозом 56 років, щороку намагаючись “освіжити образ”. Понад 20 років він у ролі Миколая. До речі, між цими ролями – суттєва різниця. «Головна відмінність Святого Миколая – таємничість», – вважає Михайло Безпалько. – “Тому, коли у школах чи дошкільних закладах у Миколая переодягаються вихователі чи навіть старшокласники, або ж приходить священик, це – неправильно. Таким Чудотворець бути не повинен.”
Дід Мороз для Михайла Безпалька – напрацьована роками роль. Коли ж із настанням Незалежності в Україні почали заміняти російського Діда нашим Миколаєм, перед актором постало завдання: яким повинен бути Чудотворець? За порадою пішов до священнослужителів різних конфесій, на що ті відповіли: “Ви за професією хто? Актор… От і придумайте, яким має бути Миколай. Головне, щоб він ніс добро!”
Із костюмами – окрема історія. Їх пан Михайло робить своїми руками. Тут повинні бути свої канони, переконаний актор. Скажімо, борода Діда Мороза, на відміну від Святого Миколая, має бути довгою, а от колір костюма – обов’язково червоним, оскільки він – теплий. Михайло Антонович пригадує: коли два роки тому дорогою на корпоратив у нього поцупили костюм, а правоохоронці тільки розвели руками, наступного дня актор пошив ще кращий.
Дід Мороз – персонаж для дітей, вважає Михайло Безпалько, тому на вечірки для дорослих ходить рідко. Не любить слово “корпоратив”, одразу на пам’яті нетверезі “дяді”, які приймають зі словами: “Ну давай, клоун! Что-нибудь сообрази!”
У роботі з дітьми – своя методика. Пан Михайло не любить, коли батьки тиснуть на дітей, з порога змушуючи розповідати віршик чи співати. Малюків треба розкрити, тоді вони самі почнуть показувати свою творчість. “Беру мішок з подарунками, висипаю”, – розповідає актор. – “Ану, давайте подивимось, що у нас тут! Тоді дитина, немов слимачок, поволі починає залишати свій панцир і показувати все, що приготували, заробляючи подарунки. Потім починаємо хоровод.”
У Тернополі його називають генеральним Дідом Морозом. Без його участі не відбувається ні засвічення головної ялинки, ні дитячі ранки у “Березілі”. Михайла Безпалька раді бачити у дошкільних і навчальних закладах, дорослих вечірках. Попри поважний вік, актор не нехтує жодним запрошенням. “Стільки позитиву набираєшся від дітей! Втомлений, але щасливий!” – говорить Михайло Антонович.
Затребуваність 74-хрічного актора вражає. Торік Михайло Безпалько вперше за багато років тішився тим, що зустрічав Новий Рік із сім’єю. Але у Тернополі переконані: “генеральному” Діду Морозу до пенсії далеко.

Адріана Білецька, Новини Тернополя “Погляд”

Коментарі вимкнені.