Валентин Хоптян – великий мрійник і любитель рекордів: 500 днів на посаді губернатора

Валентин Хоптян

За 500 днів губернаторства Валентин Хоптян запам’ятався гучними заявами, аніж реальною роботою

3 травня виповнюється рівно 500 днів, відколи посаду голови Тернопільської ОДА обійняв Валентин Антонович Хоптян. Строк, погодьтесь, чималий, щоб показати реальні результати своєї діяльності. Що ж ми маємо, як кажуть у народі, в натурі? Журналісти «Номер один» спробували проаналізувати, що з обіцяного на публічних заходах вдалося втілити в життя. Як виявилось, не так вже й багато, але про все рл порядку.

Тернопільщина – не маленька Європа і невідомо, коли нею буде

«В області проводиться 19 напрямків реформування усіх сфер життя, – відзначив на одній з перших нарад голова ТОДА Валентин Хоптян. – Це відновлення роботи стадіонів, покращення умов праці та навчання, реконструкція ФАПів, шкіл, дитячих садочків, створення нових сучасних підприємств, а відтак покращення рівня життя наших краян вже сьогодні. Тому я хочу наголосити, що ми усі разом повинні працювати над тим, щоб область розвивалася».

Як же працюється тернопільському губернаторові над впровадженням виголошених реформ, щоб перетворити Тернопільщину на маленьку Європу, як одразу по приходу на високу державницьку посаду заявив В. Хоптян. Відверто скажемо, важкувато даються йому реформи, та й, по правді кажучи, мало хто з наших співвітчизників скаже, що за останніх півтора року його життя наблизилося до європейського рівня. Чи то край такий, що будь-які реформи сприймаються у штики, чи немає фахових спеціалістів для їх реалізації, чи просто підлеглі не виконують поставлених головою ОДА завдань? Але, тим не менше, саме з губернатора про виконану роботу питає Президент та Прем’єр, а тому хоче він чи ні, а за взяті на себе слова має відповідати.  А цих гучних промов, що здебільшого нагадували обіцянки, які невідомо коли будуть виконані і чи будуть виконані взагалі, було сказано стільки, що інколи здається: стільки не живуть, щоб їх реалізувати. Але, очевидно, Валентин Антонович, виголошуючи їх, напевно, щось знає, чого не відомо простому смертному. Отож що зроблено і що планується втілити в життя…

Перед тим як взятися за аналіз губернаторських обіцянок, варто пригадати, що Валентин Хоптян на посаді голови Підволочиської РДА обіцяв збудувати макаронну фабрику, об’їзну дорогу довкола Скалата (навіть кілки на людських городах під майбутню дорогу наказав підлеглим бити), але нічого не зробив. Тоді невиконання обіцянок можна було списати на те, що йому не вистачило часу, бо Президент України довірив йому керувати цілою областю. Здавалося, маючи всю повноту влади, без проблем можна зробити обіцяне в одному маленькому районі. Але зась, очевидно, масштаби не ті, щоб можна було рапортувати про їх виконання першим особам країни, тому Валентин Антонович взявся за більш грандіозні проекти.

Кадри вирішують усе

Робити великі державні справи кожен високопосадовець має, звичайно ж, зі своєю командою. У своєму першому інтерв’ю голова ОДА заявив, що мріє сформувати команду однодумців, яка б рухалася в одному напрямку. З тих пір пройшло чимало часу, а своєї команди він, очевидно, так і не сформував. Адже серед заступників лише Юрія Желяховського можна назвати людиною Хоптяна, решта – призначенці попередників (М. Головач та П. Гоч) або служиві кількох господ (В. Гецько). Не вдалося поставити губернаторові достойних людей і в районах. Зокрема, ледь не на кожній колегії ОДА Валентин Хоптян рекомендує писати заяви на звільнення то Кременецькому, то Шумському, то Лановецькому, то Монастириському головам РДА. А у Борщівському районі за керування пана Валентина вже змінився третій керівник району, натомість серйозних зрушень на краще в цьому краї, як і загалом по області, не видно. Отож можна констатувати, що здебільшого команда Хоптяна – це люди з минулого століття, які навряд чи зможуть думати по-сучасному. Тому під великим питанням, що вони втілюватимуть у життя високу планку, яку поставив Президент щодо виведення України в число 20 найрозвиненіших країн світу. Або ж молоді чиновники, які по квоті і за протекцією потрапили у владу, але не справляються з покладеними обов’язками.

Де ж ті палаци – спортивні та льодові?

При призначенні на посаду голови ОДА В. Хоптян заявив, що «має продовжити те, що розпочато його попередником М. Цимбалюком… Слід запланувати будівництво сучасних підприємств, тоді у нас будуть європейські пенсії та зарплати, ми повернемо українських заробітчан з-за кордону… Намагатимусь у кожному місті, в кожному районі не просто створювати робочі місця, не просто будувати чи реконструювати підприємства, а будувати сучасні підприємства, які виробляли б конкурентоспроможну продукцію, що реалізовувалась би і на світових ринках». А між тим, за планкою М. Цимбалюка ще в лютому 2011-го мали бути завершені роботи по введенню в експлуатацію нового архіву, до Дня Незалежності 2011 р. – бібліотеки, а до кінця року в нинішньому приміщенні універсальної бібліотеки повинен би відкритися музей Т. Шевченка. Наразі нічого Цимбалюкового втілити в життя не вдалося. Як не стала реальністю практично жодна з «великих» вже Хоптянових обіцянок. А це і тваринницькі комплекси в кожному районі, і палаци спорту та льодові палаци, і соціальні магазини в обласному центрі від кожного району тощо…

До честі Валентина Хоптяна, йому таки вдалося по ряду «реальних» обіцянок дотримати слова, і за це йому честь і хвала. А саме: в області побудовано і введено в експлуатацію 2 молочних комплекси, 1 свинокомплекс, проведено реконструкцію 2-х молочних комплексів,  2-х свинокомплексів та 3-х птахофабрик, побудовано комбікормовий завод, облаштовано районні стадіони пластиковими сидіннями (щоправда, не на 100%), до 90% наближається накриття сіл області вуличним освітленням, на 84% облаштовано внутрішніми туалетами школи області. Останні також отримали усі по плазмовому телевізору, тепер на черзі акція «Кожному класу – по плазмі»…

Економіка області пасе задніх, а Хоптян у рейтингах прогресує

Хоча економічні показники області і далі одні з найгірших по країні (динаміка роздрібної торгівлі, динаміка реальних зарплат, динаміка сфери послуг, об’єм виконаних будівельних робіт), але так стається, що в рейтингах соціально-економічного розвитку область в основному через надвисокі і надрекордні показники в аграрному секторі економіки (вал хліба у минулому році склав 1,9 млн. тонни, а це рекорд за всю історію області) за Хоптяна демонструє небачений досі прогрес. Так, якщо за підсумками 2010 року рейтингу голів ОДА, який оприлюднило одне з авторитетних київських видань, Тернопільщина посідала 23 місце, то за підсумками першого півріччя 2011 року Хоптян і Тернопільська область вже були в «золотій середині», а за підсумками всього 2011 року губернатор напрацювався до 8 загальноукраїнського місця. Прогрес більш ніж очевидний, але наскільки це реальна позиція області? Дані для складання рейтингу беруться на основі комплексного аналізу 20 статистичних показників, а останні, як відомо, або відображають не повну картину, або, і це не секрет, є переважно «дутими».

Губернатор у 2012 році не «вибив» на соцрозвиток жодної копійки

Що Тернопільську область керівництво країни не бажає помічати, а значить – і її керманича, говорить той факт, що 10 квітня ц.р. Верховна Рада за поданням Прем’єра Азарова внесла змінити до Держбюджету на 2012 рік. За кілька днів до цього доленосного рішення Валентин Хоптян зустрівся з Главою Адміністрації Президента України Сергієм Льовочкіним. Серед іншого, голова ТОДА звернувся з клопотанням про сприяння в реалізації на території області низки проектів, спрямованих на соціально-економічний розвиток регіону. Як виявилось, серед доплат і соціальних виплат, які збільшені, щоб задобрити народ перед виборами, окремим рядком усім регіонам України (де більше, де менше) закладено кошти на той самий соціально-економічний розвиток, тобто на будівництво чи добудову шкіл, закладів культури, охорони здоров’я тощо. Але чому Тернопільщині не виділено жодної копійки? І це в той час, як наші сусіди-волиняни отримали 81,2 млн. грн., івано-франківці – 53,6 млн. плюс 10 млн. на відзначення 350-річчя Івано-Франківська, чернівчани – 58,3 млн., рівненчани – 10,2 млн., львів’яни – 6,5 млн. (тут варто зазначити, що велика сума субвенцій надійшла Львівській області на підготовку стадіону і аеропорту до Євро-2012), хмельничани – 3 млн. І це тоді, коли на одній з останніх прес-конференцій тернопільський губернатор робив гучні заяви, за якими Тернопільщину мав полити ледь не «золотий дощ» у вигляді близько 100 мільйонів гривень на соцрозвиток. Як бачимо, четверть року пройшло, а грошей як не було, так і немає. Чи не це є основним показником довіри (чи недовіри) до голови ОДА Валентина Хоптяна в перших осіб країни? А між тим, чи не основним показником у роботі керівника області слугують цифри з шістьма нулями, які він зможе «вибити» на регіон у «центрі» (на жаль, нині ці цифри кажуть самі за себе), а не те, скільки «кинуть» під примусом у соціальний розвиток того чи іншого села великі аграрії чи інші багаті підприємці.

Не в останню чергу таке відношення до тернопільського губернатора з боку Києва продиктоване кількома скандалами, пов’язаними з його ім’ям. Найрезонансніший, який сколихнув усю країну, стався перед Новим 2012 роком і пов’язаний він з ДТП неподалік рідного села Хоптяна. Менш значимі, але від того не менш забуті в кулуарах влади скандали – «робоча» поїздка очільника області з дружиною в сільський ресторан на Гусятинщині на святкування 8 Березня, земельні рішення по селу Кам’янки Підволочиського району та багато інших… Очевидно, всі ці неприємності для Хоптяна залагоджує його «зьома» в Адміністрації Президента Станіслав Скубашевський. Але чи він всесильний, покаже час, як і цей самий час розцінить досягнення самого Валентина Хоптяна під час його праці на нерідній для нього Тернопільщині…

Іван Білий, Номер один

10 найбільших обіцянок губернатора

1.  Тернопільський аеропорт повинен працювати. Область зацікавлена в тому, щоб тут можна було приймати авіарейси.

2. У 2012 році планується побудувати 3 молочних комплекси, 3 свинокомплекси та ввести в дію 2 птахофабрики.

3. Слід попрацювати, аби санна траса, три лижні трампліни у Кременці  та біатлонна навчально-спортивна база, розташована у с. Підгороднє Тернопільського району, були задіяні в проекті «Олімпійська надія-2022».

4. В області особливу увагу буде звернено на розгортання будівництва доступного житла, яке у найближчі роки має стати основним видом житлового будівництва.

5. Незабаром в області з’являться кілька сучасних підприємств: тепличний комплекс у с. Синьків Заліщицького району, в цьому ж районі – завод з переробки сої, завод з переробки кукурудзи – у Теребовлянському районі та завод з виробництва будівельних матеріалів у Борщівському районі.

6. Обіцяю навести лад у роботі кар’єрів, аби всі вони легалізувалися і надалі працювали законно.

7. Область береться за реалізацію проекту «Нове життя», одним із завдань якого є реконструкція обласного перинатального центру «Мати і дитина» під регіональний перинатальний центр.

8. Спеціалісти повинні розчистити усі річки, щоб у нас не тільки не виникало підтоплень, а й по великих річках ми мали змогу пустити катери.

9. Для області вкрай потрібно відновити роботу Тернопільського м’ясокомбінату.

10. У 2011 році має розпочатися будівництво в Тернополі сучасного плавального басейну з залом для глядачів на 600 місць з усією інфраструктурою, а також льодового палацу спорту.

-1 thoughts on “Валентин Хоптян – великий мрійник і любитель рекордів: 500 днів на посаді губернатора

  • 20:20 | 11.05.2012 о 20:20
    Permalink

    До уваги автора публікації: в жодному законодавчому акті немає посади «губернатор». Почитайте також що про це думає Микола Томенко, особливо зверніть увагу на останній абзац…З повагою, ваш читач

Коментарі вимкнені.