9 травня у Тернополі прогнозують “спеку”, тому жителів просять не зганьбити Файне місто
Щорічно в Тернополі у травні зростає напруга між прихильниками та противниками відзначення Дня Перемоги .
Напередодні 9 травня керівниками політичних партій та активістами громадських організацій ведеться активна дискусія на шпальтах газет та сторінках інтернет-сайтів щодо обґрунтованості та доцільності проведення в Україні урочистих заходів з нагоди перемоги учасників антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні.
Кожною із сторін використовуються різного роду історичні факти та аргументи.
Але не зважаючи на результати дискусій, кожного року її учасники намагаються поставити остаточну крапку у суперечці чомусь саме в Парку Слави під час «шарпанини» із опонентами та працівниками міліції.
Особливої гостроти набрало протистояння між членами місцевих осередків політичних партій КПУ та ВО «Собода», які після розпорядження на той час голови Тернопільської обласної ради О.Кайди про заборону використання 9 травня 2012 року символіки СССР, комуністичної та нацистської символіки на території Тернопільської області, влаштували у нашому містечку «феєрію», відгул якої пролунав у всіх національних та навіть окремих іноземних мас-медіа. Зокрема, минулого року сутичка між свободівцями, комуністами та міліцією закінчилася арештом низки її учасників, в тому числі керівника Тернопільської «Свободи» Романа Навроцького та заступника голови Тернопільської районної ради Романа Наконечного.
Закономірно виникає запитання – чого ж очікувати тернополянам 9 травня у 2013 році?
З приводу майбутніх подій представники влади висловили позицію так званого «нейтралітету», яку озвучив заступник голови ОДА П.Гоч: «Вважаю, що відзначення Дня Перемоги у Тернопільській області має пройти під державними прапорами, без політизації. Мені видається, що це не той день, коли треба демонструвати партійні прапори. Це день народної пам’яті та шани…».
В свою чергу обласний комітет КПУ чітко задекларував свій намір провести 9 травня у Парку Слави «Парад Переможців», про місце і час проведення якого представники КПУ повідомили жителів міста 1 травня шляхом розповсюдження відповідних листівок.
Цікавою у даному контексті залишається позиція ВО «Свободи». Зокрема, не зважаючи на те, що Тернопільську область у Верховній раді України представляють аж 3 народних обранці від вказаної політструктри жоден з них, на даний час, публічно та не висловив своєї позиції щодо майбутніх урочистостей. Натомість, єдиною офіційно оприлюдненою позицією ВО «Свободи» щодо майбутніх подій є звернення керівникаміської організації «Свободи» Романа Навроцького до обласної прокуратури та управління МВС в області, в якому він закликав правоохоронні органи вжити необхідних заходів, аби не допустити порушення рішення Тернопільської міської ради від 8 квітня 2011 року про заборону публічного використання символіки совєцького та нацистського режимів.
Зокрема, у своєму звернення Р.Навроцький наголосив, що йому з «власних джерел» стало відомо, що 9 травня 2013 року окремі громадські об’єднання планують масштабні провокаційні заходи, спрямовані на загострення громадського протистояння, що може призвести до порушень законності у Тернополі та області.
З його слів: «Поява совєцької та нацистської символіки під час масових заходів буде розцінена як грубе ігнорування рішення органу місцевого самоврядування з боку правоохоронців, бездіяльність органів правопорядку та службове недбальство їхніх посадових осіб…. абсолютно неприпустимо, щоби до меморіалу нашим дідам і прадідам, полеглим у війні проти окупантів з червоними стягами, несли ті ж самі ворожі червоні прапори».
Разом з тим, нібито, незалежно від позиції Р.Навроцького, представниками народних депутатів України Олексія Кайди, Олега Сироюка та Михайла Головка було поширено інформацію про їх намір провести 09.05.2013 року особистий прийом громадян на території т.зв. «Старого парку».
Очевидно, що припущення щодо можливого розташування пунктів прийому громадян зазначеними народними депутатами на шляху руху колони, організованої КПУ, є аргументованим і логічним. Поряд з цим, свободівці утримуються від жодних коментарів щодо мотивів народних обранців та можливих сценаріїв розвитку подій.
Зважаючи на відсутність офіційних роз’яснень з боку очільників місцевої «Свободи» щодо їх можливих дій 9 травня, Тернопільським Тижнем було проведено неофіційне опитування пересічних членів зазначеної партії, які проживають поруч із нами іє нашими знайомими.
Опитування 24 активістів міської організації ВО «Свобода» продемонструвало цікаві результати.
Так, з 24 опитаних лише троє беззаперечно підтримують ідею щодо обґрунтованості будь-яких заходів які перешкодять комуністам провести свою ходу. Також, 5 свободівців переконані у доцільності вжиття місцевими органами самоврядування (які на даний час очолюють представники ВО «Свобода») всіх можливих адміністративних заходів, які б перешкодили КПУ провести урочистості у Парку Слави. Крім того, 4 члена партії не визначилися щодо обґрунтованості дій їх керівників. Разом з тим, викликало здивування те, що аж 12 свободівців засудили дії Народних депутатів.
Аргументи, які були використані останніми у обгрунтуванні своєї позиції були зауваження про те, що спекуляція на пам’яті загиблих воїнів є неприпустимою незалежно від «політичних дивідендів», наявність у діях очільників партії «шаблонності» та відволікання подібними акціями громади міста від конкретних питань місцевого самоврядування.
Окремої уваги заслуговує те, що 7 опитаних представників ВО «Свобода» абсолютно негативно розцінили дії депутатів. Останніми було зауважено, що завдяки необдуманим політичним крокам «окремих» членів Свободи єдина націоналістично-орієнтована партія, представлена у Верховній раді України, втрачає можливості діалогу з європейськими партнерами. На їх думку, участь членів Свободи у аналогічних акціях призвела до сприйняття даної парії, як в Європі, так і в Україні, як послідовників неонацизму. Вказані дії шкодять іміджу та авторитету партії і як наслідок перешкоджають досягненню нею своїх цілей. Подальша ж участь членів ВО «Свобода» у аналогічних акціях може призвести до повного припинення діалогу зацікавлених громадсько-політичних структур Європейського Союзу з вітчизняною опозицією та як наслідок фіаско їх спротиву провладній більшості.
Різка критика однопартійців викликала в нас зацікавленість, а тому ми провели елементарне вивчення публікацій в мережі Інтернет, які стосуються даної проблеми.
Як виявилося, протягом останніх двох років незалежними інтернет-виданнями було опубліковано величезний масив статей з даного приводу: «Країни світу закликали бойкотувати обраних депутатів «Свободи», бо вони нацисти», «Свободу» під Радою назвали фашистами»та ряд інших…
Як бачимо, у даному випадку в «Свободі» назріває розкол між керівництвом партії та її пересічними членами. Можливо, проведене нашими кореспондентами опитування не в повній мірі відповідає критеріям об’єктивного соціологічного дослідження, даруйте ми не професіонали, однак майбутні події продемонструють обґрунтованість наших висновків, чи доречні будуть їх спроби провести т. зв. «прийом громадян» покажуть майбутні події.
Слідкуйте за розвитком подій на сайті “Тернопільський тиждень” та “Погляд”.
Коментарі вимкнені.