Де в Тернополі народжувати найкраще: позиція тернополянок


На відміну від інших лікарів, акушер може з приємністю сказати пацієнту: «Приходьте ще!». Цю людину ми бачимо вперше в житті. Студенти-медики вчаться у виші найдовше, а заробітна плата українських лікарів одна з найменших. Під час кожних пологів від роботи персоналу пологового будинку залежить доля як мінімум двох людей одночасно. Держава виділяє для лікарень гроші на енергоносії і заледве на зарплату, решта умов для лікування пацієнтів – на плечах самих медиків. Як справляються зі складними економічними умовами лікарі у Тернополі, ми вирішили побачити в роботі одного з найкращих пологових будинків міста на базі Тернопільської міської комунальної лікарні №2, що на БАМі.

В рамках візиту у цей медичний заклад кореспондент «Погляду» розмовляла з майже двома десятками жінок, які вже народили чи готуються до пологів, тут були і татусі. Говорили про те, як до них ставляться працівники лікарні, чи задоволені умовами, чому орали саме цей заклад. Звучало питання і про тарифи на різні послуги.

Вагітні приїжджають у це пологове відділення не тільки з Тернопільщини, а й з інших областей. Для народження першої дитини лікарню №2 обраластудентка Тернопільського державного медичного університету ім. І. Горбачевського Мавіс із Африки: «Прийшла в лікарню у вівторок, 2 лютого. Незабаром буду народжувати. Мені тут добре, в палаті комфортно, всюди чисто, а ще тут дуже дешево».

У Юлі і Володимира з с. Мишковичі Тернопільського району от-от мав народитися хлопчик. «Це мої другі пологи в житті, — розповіла Юля. — Другий раз обрала «другу міську лікарню» на підставі приємного попереднього досвіду. Чекаємо ще одного хлопчика. Будемо народжувати природнім шляхом. У лікарні комфортно, чисто, професійний персонал. Володимир вдруге бере участь у пологах, ця підтримка дуже важлива».
Юлія Вікторівна Онишко з Тернополя: «Як і планувала, 2 лютого народила здорового, симпатичного хлопчика вагою 3 кг 500 г, на зріст 52 см. Завдяки лікарям роди пройшли швидко і благополучно. Маю багато знайомих, які теж народжували тут, всі дуже хвалять тутешніх фахівців і це небезпідставно».

Тернополянка Оксана: «Це наша перша дитинка, довгоочікувана донечка, вона народилася 3 лютого о 12.25 год. Пологовим будинком дуже задоволені, відчули професіоналізм лікарів і персоналу. Так сталося, що ми готувалися до природніх пологів, але під час родів відбулося ускладнення. Наш лікар призначила кесарський розтин. Якби не ці фахівці, не знаю, чи зараз тішилися б донечкою. Тут використовують сучасну апаратуру, я зважилася на спінальну анестезію, могла свідомо і без болю спостерігати за всім процесом родів. Почула перший плач донечки, мені приклали її до грудей. Це неймовірні відчуття!». Тато новонародженої Михайло: «Коли дитинка народилася, а лікарі закінчували операцію, донечку дали мені в руки. Дві перші години вона була зі мною. Спочатку плакала. І мені котилися сльози – не знав, що робити (усміхається – ред.). Коли чуєш подих і серцебиття своєї дитинки – відчуття, які важко висловити».

Галина Володимирівна з с. Новосілка Підволочиського району, мама двох хлопчиків: «Тут народжувала і першу дитину, цього разу лікарі застосували кесарський розтин. Першого разу мені робили загальну анестезію, тепер – спінальну. Різниця кардинальна, бо завдяки спінальному наркозу чуєш перші звуки свого дитя, бачиш її. У лікарні №2 працюють приємні люди, це дуже важливо для кожної жінки, яка народжує, адже ми дуже хвилюємося. Хоч я і не з Тернополя, до мене ставляться люб’язно, реагують на кожне прохання, часто цікавляться моїм станом. Грошей тут ніхто не вимагає. Подейкували, нібито тут є чітко встановлені тарифи, я такого не помітила. Хоча мій чоловік цікавився, чи треба давати гроші – заплатили щирим «дякую».

Тернополяни: «Це наші перші пологи. У мене чуйний і професійний лікар-акушер. Умовами пологового будинку задоволена. Чекаємо дівчинку, чоловік буде під час пологів поруч».

Молода мама з Теребовлі: «Я прийшла сюди годину тому, зовсім скоро буду народжувати. Умови комфортні, персонал привітний, це допомагає менше хвилюватися».
Тетяна з Тернополя – мама новонародженої донечки Ані: «Задоволена умовами Тернопільської міської лікарні №2, привітним ставленням персоналу, саме тому вдруге обрала цей пологовий будинок. Почуваюся, наче вдома. Але бракує телевізора (посміхається – ред.), бо малеча зараз багато спить. Мені подобається, що тут є можливість цілодобово перебувати рідним. Після операції самій важко часто підніматися до дитини. Зараз зі мною мама, чергуються з чоловіком. Анна – наша третя дитина, першими народилися двійнята Павлик і Полінка. Обоє пологів відбулися у цій лікарні».

Валентина родом з Івано-Франківської області, мама новонародженої дівчинки: «У виборі пологового будинку абсолютно не вагалася, оскільки чула багато позитивних рекомендацій від знайомих. На практиці переконалася у правдивості рекомендацій. Від санітара до акушера-гінеколога тут – компетентні і добрі люди. Це мої перші пологи, які відбулися вчора, тому в фізичному сенсі зараз почуваюся не найкраще, але високо ціную присутній тут людський фактор, приємно здивована атмосферою».

Мар’яна: «Сьогодні в ночі о 00.15 народила дівчинку вагою 3 кг 700 грамів. Чула багато хороших відгуків про цей пологовий будинок, персонал допомагає у всьому, як кажуть, від А до Я».
Мама новонародженого хлопчика вагою 4 кг: «Це мої перші роди. Тут раніше народила дитину моя братова, порадила і мені. Через свій вибір не пошкодувала. За два дні нас виписують додому».
Тернополянка Олена Бугай: «Уже втретє тут народжую, попередніми були двоє хлопчиків, цього разу нарешті донечка. Завдяки професійному медичному персоналу роди пройшли легко. Донечка народилася здоровою, вагою 3 кг 700 г, ріст – 52 см. Я себе почуваю добре».

Тернополяни Людмила і Сергій Ковалі: «Напевно через кілька годин будемо народжувати. Чекаємо на хлопчика. Тут приємний колектив, фахівці підходять щопівгодини і частіше».

У двох акушерських відділах Тернопільської міської комунальної лікарні №2 є десять індивідуальних пологових зал (чотири на 4 поверсі і 6 на другому). У кожній залі є функціональне ліжко, крісло, пеленальний столик, гімнастичний м’яч, вага, килимки для вільної позиції у пологах. Душові кімнати – на кожному поверсі із цілодобовим постачанням гарячої води.


У лікарні є вільний доступ до Wi-Fi.

Якби з робочим візитом тут побувала телеведуча Ольга Фреймут, зустріла  б всі підстави для вручення персоналу найвищої відзнаки за чистоту.

Сімейні палати з можливістю цілодобового комфортного перебування обох батьків з індивідуальним душем, туалетом, у коридорі є холодильник, мікрохвильова піч. За перебування у ній лікарі просять заплатити благодійний внесок. Платять не всі. На сходовій клітці між першим і другим поверхами в пологовому будинку є термінал для благодійних внесків у «Фонд добра», через який можна перерахувати довільну суму. Кажуть, пацієнти часто жертвують великі гроші. Ремонти в лікарні здійснено саме за рахунок благодійників. Напередодні мого візитку люди доброї волі самотужки встановили в пологовому будинку зовнішні відливи біля вікон.

На стінах акушерського відділу на четвертому поверсі побачила багато великоформатних професійних сімейних фото вагітної мами і її дитини – це подарунок лікарні від пацієнтки, яка тут народжувала. Фото виконав чоловік. Також в інтер’єрі є ікони, подаровані пацієнтами.

У «Книзі відгуків та пропозицій» – щирі записи від щасливих матусь, які вони не полінувалися оздобити своїми фото, листівками хенд-мейд.



З 11.00 до 19.00 тут зазвичай приймають відвідувачів, але через поширення грипу, його тимчасово припинили.

Як розповіла заступник головного лікаря Тернопільської комунальної лікарні №2 з питань дитинства та пологової допомоги Ольга Михайлівна Сидорчук, у трудовій книзі якої 25 років досвіду акушера-гінеколога, з 2009 року у лікарні відкрили індивідуальні пологові зали, відпрацьована участь у пологах родичів породіль. У пологовому будинку працює більше 60-ти лікарів, більшість з яких молоді люди. Фахівці їздять на конференції, тренінги – вбирають знання про найкращі сучасні тенденції у медицині.

У складі багатопрофільної лікарні, крім пологових відділів, є хірургія, анестезіологія, урологія, терапія, гінекологія, реанімація. Зокрема, є великий штат анестезіологів. З 2014 року тут активно застосовується знеболення у пологах – епідуральна анестезія, спінальна анестезія у пологах та кесарському розтині. За минулий рік у Тернопільській комунальній лікарні №2 виконано майже 250 спінальних анестезій і більше 200 епідуральних, що становить 30% кесарських розтинів.

– Необхідні препарати для пологів, засоби з догляду за немовлям купує жінка, – каже Ольга Сидорчук. – Держава забезпечує зарплату працівникам, витрати на енергоносії, наркотичні препарати для знеболення, кисень для операційної, хірургічними інструментами. У випадках важких ускладнень у пологах використовуємо ряд ліків за державний кошт – приміром, препарат для лікування кровотеч «Новосевен» (одна ампула коштує майже 30 тис. грн.), «Октаплекс» –  більше 10 тис. грн. Влітку минулого року був випадок, коли забезпечення ліками на одну маму коштувало від 50 до 70 тис. грн. на день. Зрозуміло, нині є жінки з різним достатком, багатодітні, біженці, переселенці, які не мають змоги купити необхідні препарати для пологів. Для них використовуємо гроші із благодійних внесків «Фонду добра». Таке лікування фактично проводиться за кошт інших матерів.

За словами Ольги Михайлівни, нині українська медицина «хвора» і потребує негайних «реанімаційних заходів». У рівних умовах страждають лікарі і пацієнти. Але пологи не чекають кращих умов в державі.

У 2016 році Тернопільська міська рада планує створити перинатальний центр другого рівня на базі Тернопільської міської лікарні №2. Відповідна апаратура дозволить надавати допомогу новонародженим з порушеннями здоров’я, з цим наразі працюють фахівці реанімаційного відділу Тернопільської обласної дитячої лікарні, яка знаходиться неподалік.
За 2014 рік тут відбулося 3 тис. 420 пологів (з яких 43 багатоплідні народження), у 2015 – 3 223 пологи (з них 38 – багатоплідні). Майже третина всіх пологів, які відбулися у всій Тернопільській області, – на базі Тернопільської міської комунальної лікарні №2.

Дитячий лікар-неонатолог Галина Володимирівна Топчій. Оглядає новонароджених діток, бере участь у пологах: «Останніми роками у Тернополі народжується більше діток із порушеннями здоров’я».
Старша дитяча медсестра Тернопільської міської комунальної лікарні №2 Марія Зіновіївна Шумило розповіла про цікаву нову послугу свого закладу: «Наприкінці минулого року в кабінеті №1 жіночої консультації щоденно розпочав роботу представник РАЦСу (реєстрація актів цивільного стану – ред.), який приймає інформацію щодо реєстрації документів про народження дитини. Як правило цим займаються татусі. З собою треба мати паспорт громадянина України (свій та дружини), свідоцтво про одруження та медичне свідоцтво про народження дитини від пологового будинку».

Ірина Юрко.

Фото автора.

Коментарі вимкнені.