Генеральний план знищення парків Тернополя міській раді не вдасться втілити в життя?

Маленька перемога тернополян: представників громадськості таки включили в робочу групу, яка працюватиме над Генпланом міста

Навколо Генерального плану міста у Тернополі вже давно вирують пристрасті. Вчора, 5 листопада, у міській відбулося засідання робочої групи, яка мала на меті  розглянути проект змін до цього документу, враховуючи пропозиції тернополян та громадських активістів.

«За одне засідання робочої групи хотіли схвалити тільки те, що потрібно міській раді»

Цікаво, що напередодні інформацію про цей захід особливо не поширювали, тож як громадські активісти, так і журналісти могли дізнатися про нього лише з власних джерел.

До складу робочої  групи ввійшли  представники Тернопільської міської ради, проектанти, будівельники, архітектори та інші фахівці. Також прийшли на засідання громадські активісти та небайдужі тернополяни. Однак вони були обурені, що чиновники¸ яких обрав міський голова Сергій Надал для розгляду змін до генплану, не влючили їх до складу комісії.

За словами громадського активіста Едуарда Міляновського, ця робоча група, не зможе працювати об’єктивно, коли існує конфлікт інтересів.

– Адже ми виступаємо проти незаконної забудови вулиці Орлика, але не є членами комісії. Натомість забудовник і представники влади, які дали дозвіл на це, є членами комісії. Де справедливість? – додає чоловік.

– На мою думку в склад робочої  групи попередньо не були включені представники громадськості, щоб за одне засідання робочої групи схвалити тільки те, що потрібно міській раді, – зазначає юристка та громадська активістка Олена Степанова. –  Голова робочої групи Вікторія Остапчук дозволила представникам громадськості бути присутніми посилаючись на те, що розпорядженням голови це передбачено. Проте у цьому документі зазначається, «до роботи робочої групи залучити у разі необхідності представників забудовників, проектантів та громадських організацій». Представники громадськості повторно написали заяви про включення їх у робочу групу.

Після суперечки та дискусії  громадських активістів було включено у робочу групу.

Генеральний план знищення парків не вдасться втілити в життя?

На сайті муніципалітету запевняють, що Генеральний план – це інформація з обмеженим доступом. Проте, Тернопільська міська рада звернулася до розробника генерального плану «Діпромісто» з метою зняття грифу «Для службового користування» і після цього оприлюднила генеральний план на офіційному сайті органу місцевого самоврядування. Проект змін до Генерального плану був оприлюднений на сайті 15 вересня 2015 року і впродовж місяця тернополяни могли подавати свої пропозиції та зауваження щодо цього документу.

Надійшло близько 120 пропозицій – принаймі стільки зафіксували у міськраді. Кожен з учасників групи отримав роздруківку з ними. Коли почалося обговорення і словесна перепалка учасники групи почали обурюватися, що не можна отак поспіхом вирішувати долю цих змін. Кожну із позицій потрібно дослідити і не варо поспішати. Адже свого часу вже поспішили із самим Генпланом, який приймали у надзвичайно короткі терміни.

У ході обговорення тернополяни мали нагоду побачити, що без маніпуляцій та обману розгляд документа не обійдеться. Коли запитали про ділянку у Старому Парку, де стоять танки, він пояснив, що там земля спортивного призначення, бо ж поряд стадіон. Коли ж громадські активісти придивилися детальніше, виявился, що у плані зонування частина землі під технікою позначена під житлову забудову

Згадали і про багатостраждальний парк Національного Відродження, який з кожним роком зменшується. Як виявили громадські активісти, одна зі змін, яку пробують провести у новому генеральному плані, це зміна призначення землі з паркової, на будівельну у тому місці, де ще минулого року хотіли спорудити екоготель.

 

Чому у місті забудов стає все більше, а зелених зон все менше?

 Про недосконалий формат внесення змін до Генплану міста говорили не лише громадські активісти, зазначили це і архітехтори,і  посадовці.

–         Коли переглянути всі ці пропозиції, то бачимо, що є лише коротка інформація про внесення того чи іншого об`єкта та нанесення його на план, –  каже заступник керівника департаменту архітектури обладміністрації Віктор Якимук. – Немає жодного обгрунтування, чи взагалі можливо нанесення того чи іншого об’єкта, конкретних розкахунків, чи не порушує він державних будівельних норм і т.д. Хочеться, щоб проектанти не забували, що з 2010 року до 2015 року кількість населення Тернополя не збільшилася, то чому ми продовжуємо збільшувати кількість житла. Хочеться почути від проектантів конкретні відповіді, чому у місті забудов стає все більше, а зелених зон все менше. Споруджують будинки, але поряд з тим виключають побудову комунальних підприємств та інших, які потрібні для життєзабезпечення міста. Можливо, зараз вони не потрібні, але згодом у них виникне потреба, а місця розташування їх немає.

Що відправив Василь Бесага у Київ в двох мішках?

Василь Бесага запевнив, що всі обгрунтування та розрахунки для змін є. Їх надали «Діпромісту» у двох (!!!) мішках і відправили у столицю. Коли вони приїдуть в Тернопіль, ми скажемо, щоб вони все привезли, додав чиновник.

Врешті учасники робочої групи вирішили перенести зустріч, щоб детальніше вивчити запропоновані зміни до Генерального плану міста.

Наступного тижня у Тернопіль приїдуть представники спеціалізованого київського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто», які розробили Генеральний план міста, для презентації змін, обґрунтування та надання фахових відповідей щодо різних питань, які виникають у членів робочої групи. Тож будемо сподіватися, під час цієї зустрічі вдастся знайти порозуміння, а громадські активісти зможуть відстояти майбутнє Тернополя.

 

Олена Степанова, юрист:

Взагалі це все дійство із внесенням змін до генерального плану відбувається  з численними порушеннями законодавства. Відповідно до  Постанови КМУ  від 25 травня 2011 р. N 555 Про затвердження Порядку проведення громадських слухань  щодо врахування громадських інтересів  під час розроблення проектів містобудівної  документації на місцевому рівні  (сільські,  селищні,  міські  ради  та їх виконавчі органи)  відповідно  до  частини  третьої  статті  21  Закону  України “Про регулювання  містобудівної  діяльності”  забезпечують оприлюднення прийнятих  рішень  щодо   розроблення   проектів  містобудівної    документації    з    прогнозованими    правовими,  економічними та екологічними наслідками.  Вказана норма присутня також в  Порядку розроблення містобудівної документації .

Однак таке рішення не тільки не оприлюднено воно навіть і не приймалось. Міська рада посилається на Програму оновлення містобудівної документації та створення містобудівного кадастру на 2012-2015 роки затверджену рішенням сесії № 6/16/11 від 16.12.2011 року. Однак рішення про затвердження цієї програми не є рішенням про розроблення   проектів  містобудівної  документації.

Міська рада оголосила про початок громадських слухань щодо внесення змін до генерального плану  14 вересня 2015 року шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті.  Саме креслення було  створено  15 вересня , а залито на файлообмінник 16 вересня.  Однак, станом на сьогодні положення про громадські слухання міською радою не затверджено. Думаю, що це було зроблено умисне, оскільки положення про громадські слухання затверджуються разом із статутом.  Статут був затверджений 19.05.2011 року, Положення які є невід’ємною частиною Статуту затверджені лишень 25.04.2014 року і серед цих затверджених положень, положення про громадські слухання відсутнє. На засіданні групи було представленно креслення нібито діючого генерального плану (без жодних вихідних данних), креслення  проекту генерального плану з внесеними змінами( з вихідними данними) та креслення змін до плану зонування ( з вихідними данними). Однак креслення змін до плану зонування ТМР не оприлюднювалось. На моє запитання: «Чому на кресленні нібито діючого генерального плану відсутні вихідні данні»  Бесага В.Й. відповіді не надав.

Під час засідання групи поговорили в загальному про внесення змін в генеральний план міста. Нам надали ті пропозиції, які подавались під час так званих громадських слухань. В понеділок Василь Бесага пообіцяв надати мені в електронному вигляді мапи змін.

 

Коментарі вимкнені.