“Мене звільнили, коли дізналися, що ходжу на Майдан”

У Тернополі минулого тижня на Євромайдані збиралися по 5–10 тис. осіб. Вночі залишалися близько 50 чергових. У вихідні мітингувальників поменшало — здебільшого прийшли старші люди.
— Студенти поїхали додому. Вже сніг випав, не всі привезли теплий одяг. Але з понеділка Майдан буде заповнений, — каже Олег Бакалюк, професор Тернопільського економічного університету, доктор медичних наук. Його шапка вкрита снігом. Нахиляється до вуха, тому що не чути через вітер. — Я тут разом зі студентами щодня з 2 грудня. Є прислів’я, що не можна поставити на коліна тих, хто лежить. Я проти того, щоб це стосувалося українців. Нам треба боротися. Хочу, щоб у моїх дітей та онуків було майбутнє.
Вітер доносить дим із польової кухні. Щодня представники Гільдії рестораторів Тернополя безкоштовно забезпечують учасників Майдану їжею та чаєм.
— Даємо чорний та зелений чай, шипшину, звіробій, мелісу, мед і лимон, — власник ресторану “Рандеву” Ігор Парій відкриває чан. Його накриває паром. — Такий чай зміцнює імунітет, а це дуже важливо для людей, які багато часу проводять на холоді.
Канапки для Євромайдану готують волонтери. За це відповідає невисока дівчина, у якої на куртці виблискує бейдж “Ірена, диктатор кухні”. Приїхала зі Львова наприкінці листопада.
— Працювала на провладного депутата. Мене звільнили з роботи, коли дізналися, що ходжу на Майдан і виступаю зі сцени проти режиму. Вирішили з мамою їхати до родичів у Тернопіль. Львів більш патріотичний, там одразу тисячі людей вийшли на протест.
Розповідає, що кожного дня дівчата готують сотні канапок.
— Люди допомагають — сало приносять. Один дідусь двічі-тричі на тиждень доставляє з пасіки 3–4 літри меду, — Ірена мружить очі через сніжинки. — Нам тут дід Іван допомагає. Він із самих початків сам колов та приносив дрова. Потім організував хлопців для цієї роботи. Ми коли бачимо його завзяття, то вдома просто неможливо сидіти. Віримо, що влада до нас прислухається.
900 літрів чаю в середньому за добуроблять на тернопільському Майдані. Його вистачає на 4,5 тис. порцій.

Хто страйкує

  • Страйк у Тернополі оголосили на позачерговій сесії міської ради на Театральному майдані 1 грудня.
  • ШКОЛИ: 2 грудня у школах перший урок присвятили ситуації в державі та відпустили дітей. Вчителі пішли на Євромайдан. Із 3 до 6 грудня оголосили канікули для 5–11 класів. З понеділка, 9 грудня, навчання відновили.
  • ВНЗИ: в одних — повністю скасували пари, в других — не забороняли студентам ходити на акції протесту.
  • ПІДПРИЄМСТВА: найбільші підприємства Тернополя — “Ватра”, “Тернопільський завод залізо-бетонних конструкцій”, “Текстерно”, кондитерська фабрика “ТерА”, “Екор”, завод “Оріон”, “Тернопільська меблева фабрика”, “Будсервіс ЛТД”, видавництва “Підручники і посібники” та “Навчальна книга “Богдан” не припинили роботи, але організували чергування — визначили, хто коли працює, а хто іде на Майдан.
  • ТОРГОВІ ЦЕНТРИ: на дверях деяких бутиків є вивіски про страйк, але таких відділів одиниці.
  • МЕРІЯ: працівники міської ради брали відпустку за власний рахунок, щоб ходити на Майдан. Кожен підрозділ визначав, скільки людей необхідно для нормальної роботи, а решта долучилася до протесту.
  • РИНКИ: 4 грудня на зустрічі з мером про страйк заявили керівники 20 ринків. Ухвалили рішення, що підприємці, які страйкують, не сплачуватимуть за цей час орендну плату. Фактично рішення вийшло декларативним. Закриті тільки поодинокі ятки.
  • КОМУНАЛЬНІ СЛУЖБИ: працюють у звичному режимі. Функціонує громадський транспорт, лікарні, дитсадки, жеки, водоканал, теплокомуненерго та інші служби, що забезпечують життєдіяльність міста.
  • 80 кілограмів ковбаси, два ящики хліба, 15 коробок печива щодня привозять підприємці на майдан у Тернополі.

Олесь ПОДОЛЯН,  Gazeta.ua

Коментарі вимкнені.