На Тернопільщині протистояння між церквою та бізнесом

Лановецькі священики просять у депутатів та міського голови, щоб перенесли «базарний день» у райцентрі з неділі на інший день тижня. Однак місцеві підприємці, як і деякі мешканці райцентру, категорично проти. Подібне відбувалось 10 років тому у Тернополі. Переміг базар.

Протистояння у Ланівцях загострюється. Місцеві священнослужителі прагнуть навернути людей до Церкви та піднести християнські цінності. Ланівчани та підприємці, які мають свої торгові місця на ринку, обурені. Адже неділя у Ланівцях – базарний день .

Отці пропонують перенести торгівлю на інших день тижня, я неділю, як і належить, віддати Богові. Ще два місяці тому священнослужителі звернулись до міського голови та депутатів з проханням переносу «ринкового» дня. Однак, стикнулись з супротивом з боку місцевих підприємців.

Ця ситуація нагадала тернополянам про подібне протистояння, яке виникло у місті на початку тисячоліття. Тоді міським головою щойно став Богдан Левків.

– Здається, це було у 2002-му, – пригадує тернополянин Олександр Матвієць, який у той час мав кілька «валіз» на Центральному ринку. – Тоді також прагнули закрити всі ринки у неділю. Мотивували, що люди в цей день мають йти до церкви, не на базар. Питання «утрясалося» десь зо рік, однак потім ринки залишили у спокої.

Цю неприємну ситуацію пригадав і тодішній очільник міста Богдан Левків. Каже, що його тоді звинувачували у тому, що «Левків хоче всіх до церкви загнати». Однак, як вважає екс-мер, хто хоче йти до храму, піде в будь-якому випадку. А хто не хоче – їх туди ніколи і ніяк не заженеш.

– Насправді, проблема була в іншому, – пояснив Богдан Левків. – До мене звернулись наймані працівники з центрального ринку, аби неділю зробити вихідним. Бо, мовляв, вони зовсім не бачать своїх дітей, родин. І принаймні вихідний хотіли б провести дома у колі сім’ї та зайнятися домашніми нагальними справами.

Наймані працівники мотивували ще й тим, що порушуються їхні права, адже у вихідний оплата мала б бути вдвічі вищою. Однак підприємці були категорично проти щось змінювати, і, тим паче, закривати ринки у неділю.

Міська влада тоді вивчала зарубіжний досвід, зважувала «за» і «проти», однак ринки у неділю прикрити не наважились. Натомість розпорядились, щоб підприємці зі своїми працівниками врегулювали робочі графіки, дотримуючись законодавства. Після цього вихідним на Центральному ринку став понеділок.

– На мою думку, вихідний у неділю для продавців та підприємців, як і для решти городян, – це правильно, – зауважив Богдан Левків. – Я прихильник позиції, що неділю таки потрібно віддати Богові та проводити зі своєю родиною.

Коментар

О. Анатолій ЗІНКЕВИЧ, настоятель Свято-Троїцького духовного центру на честь Д. Галицького:

– Я бував майже у всіх європейських країнах, то там у воскресний день 90% крамниць зачинені. У сусідній Польщі в неділю працювали тільки ринки, де торгували українці. Так самі поляки з осудом дивились на наших людей. Така ж ситуація в інших країнах, де рівень моральності вищий, чи нижчий – всюди 7-й день тижня віддають Богові, родині та відпочинку. На Сході України завжди люди у вихідний та свята працювали – на городах, білили хати. Вони стали від цього багатшими чи здоровішими? Ні! Західна Україна – більш побожний край. Нас за діда-прадіда вчили 7 день віддавати Богові, наводити лад у душі та відпочивати. Християнин йде в неділю до Церкви та просить у Бога, щоб допоміг реалізувати все задумане на наступний тиждень. Та наводить лад у своїй душі. І це правильно. Це – фундамент нашого життя. Я пригадую подібна ситуація, як нині на Лановеччині, у Тернополі була ще за Левківа. Більше того – я був ініціатором вихідного у неділю. Однак,на жаль, «золотий тілець» взяв верх і це пішло не на користь духовному життю.

20 хвилин

-1 thoughts on “На Тернопільщині протистояння між церквою та бізнесом

  • 23:57 | 16.02.2013 о 23:57
    Permalink

    Насправді тут немає серйозного протистояння.
    Є нормальний, тверезомислящий і найбільше то християнський підхід до ситуації.
    Якщо ми вважаємо Україну християнською державою то і повинні жити по християнським цінностям. Пропоную текст Звернення священослужителів Лановецького району в якому все написано зрозуміло.
    З В Е Р Н Е Н Н Я

    Дорогі жителі Лановеччини!
    З повагою до Вас звертаються священослужителі релігійних громад які діють на території м.Ланівці та Лановецького району.
    Враховуючи те, що Україна є християнською державою і в основному весь наш народ сповідує християнську віру, ми як духовні служителі об’єдналися заради того, щоб спільними зусиллями вирішувати ті питання, які є принципово важливими для нашого життя з погляду Слова Божого та дотримання християнських чеснот.
    Всі ми повинні докладати великих зусиль, щоб виховувати в собі повагу до Божого Слова в тому числі і до релігійних, сімейних та національних цінностей які у свою чергу є важливою складовою нашої культури.
    Одним із таких важливих питань є функціонування базару в м.Ланівці. Склалося так, що в продовж багатьох десятилітть в нашому районному містечку існує торговиця саме у недільний день. А одна із десяти Божих заповідей голосить: ” Пам’ятай день Господній”. Для нас християн цим днем є неділя. В Біблії написано, що потрібно віддавати Богові боже, а Кесарові кесарове. Шість днів працювати а сьомий посвятити для відпочинку та хвали Бога. В той день без всілякої суєти важливо помолитися, зробити аналіз прожитого тижня, відвідати храм, побути разом з сім’єю тощо.
    Церква завжди була, є і буде « Світлом і сіллю для суспільства». Тому наша відповідальність перед Богом в тому, щоб зробити все можливе від нас аби практично втілювати ті догороцінні християнські цінності у всі сфери нашого життя. Це можливо сьогодні є тим єдиним засобом що може втримати наш народ від боговідступництва і його повної деградації.
    Разом з тим ми хочемо наголосити, що ми не виступаємо проти торговельного бізнесу. Навпаки ми молимося за всіх підприємців, щоб Бог дав їм Свій захист, мудрість та розвиток. Але ми бажаємо, щоб потяг за грошима не заглушив потребу душі в духовному збагаченні. Тому що все починається як правило з вирішення маленьких потреб і коли немає відчуття меж тоді народжується жадоба. А перевірити це не так важко, потрібно лише поставити для себе одне запитання: чи готовий ти пожертвувати одним днем для Бога, для своєї сім’ї і в кінці кінців для себе, щоб обновитися духовно?
    Ми віримо, що Ви достатньо свідомі християни аби прийняти таке одне із важливих рішень стосовно перенесення базару з недільного дня на будь-який інший день тижня. Ми сподіваємося на вашу підтримку у вирішенні цього питання. Лише ми всі разом у взаєморозумінні зможемо досягнути поставленої мети. Так йдучи крок за кроком, дотримуючись правил Святого Писання, ми досягнемо кращих результатів у своєму житті а в цілому в країні. Бо написано в Слові Божому: « Блаженний народ, що Господь його Бог».

Коментарі вимкнені.