Учасниць УСС та УГА у Тернополі зобразили на марках
— Ми планомірно популяризуємо історію України, зокрема, періоду Першої світової війни. Велика війна посідає значне місце у європейській історії та дає пояснення подіям, котрі відбуваються у наш час. На жаль, про участь українців у ній та їхній вклад майже не говорять. Тому ми взяли на себе цю місію, — розповідає тернопільський історик Сергій Ткачов. — Минулого року ми представили комплект марок «Українці у Великій війні по різні сторони фронту». Цього разу підготували випуск, присвячений жінкам, які служили у військових формуваннях початку ХХ століття, а саме в Українському січовому стрілецтві та Українській галицькій армії. На марках зображено шестеро жінок — це ті, чиї прізвища ми знаємо напевне. На жаль, збереглось мало фото, де зображені жінки-військові, є кілька таких, де ми не можемо ідентифікувати зображених.
На замовлення пана Сергій «Укрпошта» випустила 10 аркушів із марками, вони вийшли у серії «Власної марки». Візуалізувала образи військовичок кандидатка історичних наук Марічка Юрчак. Оскільки в більшості випадків до нас не дійшли свідчення про те, який вигляд мали ці жінки — ні про колір волосся чи колір очей, художниця створила гризайлові роботи у відтінку сепія.
— За кожним зображенням стоїть непересічна особистість відважної та сильної жінки. Вони служили не тільки як медсестри чи санітарки, але як рядові солдати-добровольці, офіцери та навіть у кавалерії, — розповідає Марічка. — Працюючи над цим проектом, я дізналась чимало цікавого для себе. Приміром, про Ярему, чиє справжнє ім’я Олена Кузь — для того, стати кавалеристкою, вона приховала свою стать. Її вчинком захоплювались газети Європи та Америки в 1915 році. Олена Степанів була географинею, етнографинею, історикинею, а ще першою в світі жінкою, котру офіційно зарахували на військову службу у званні офіцера, до речі, вона мати Ярослава Дашкевича. З Тернопільщиною пов’язане ім’я Ольги Підвисоцької, однієї з небагатьох дівчат-стрільчинь. Нагадаю, що лише минулого року жінки-військові взяли участь у воєнному параді. І цей крок, і ці марки — визнання внеску жінок у здобуття незалежності України.
Сергій Ткачов підсумовує: головне завдання марок — привернути увагу до цих постатей, аби зацікавити дізнатись про них більше.
Анна Золотнюк.
Фото авторки.
Коментарі вимкнені.