Студенти з Африки можуть привезти до Тернополя смертельний вірус Ебола
Тепер, у час активних міграційних процесів, уже ніхто не скаже: «Де та Африка, а де Тернопіль!» Через спалах епідемії лихоманки Ебола стривожений увесь світ, занепокоєні й тернополяни. «Приїдуть скоро мої африканські квартиранти, боюся приймати через ту смертельну напасть», — якось почула у маршрутці бідкання пенсіонерки. Чи справді хвороба Ебола, яку називають вірусом ХХІ століття і яка забрала життя вже 887 осіб, може добратися до нашого міста? До речі, українські політики наполягають на виведенні наших миротворців задля їх безпеки з африканських країн.
Що таке вірус Ебола?
Нинішній спалах хвороби Ебола у Західній Африці вважають найтяжчим за всі часи спостережень із 1976 року. На жаль, досі лікарі не винайшли ні ліків, ні вакцини від цієї небезпечної хвороби. З весни вірус Ебола масово поширився у Гвінеї, Сьєрра-Леоне та Ліберії, зафіксовані випадки захворювання у Нігерії, Конго. Передається хвороба через контакт із зараженими тваринами, зокрема, шимпанзе, фруктовими кажанами і лісовими антилопами.
Як повідомила начальник відділу епідеміології та санітарної охорони території Головного управління Держсанепідслужби в області Марія Павельєва, серед перших симптомів хвороби — раптове підвищення температури, загальна слабкість, сильний головний біль, сухий кашель, діарея, внутрішня і зовнішня кровотечі, висипка. Вірус Ебола передається від людини до людини при прямому контакті з кров’ю, виділеннями — через випорожнення, слину, слиз із носоглотки, а також через сперму. Інкубаційний період — від 2 до 21 дня. При появі перших симптомів захворювання необхідно негайно звертатися до лікарів. Якщо вчасно не надати допомогу таким людям, смерть майже неминуча. Хворі є заразними, допоки їхня кров та виділення містять вірус, — до семи тижнів після одужання.
Ні! — відпочинку в Африці
Наразі у Ліберії закрили школи і більшість пунктів перетину кордону, а в населених пунктах, де зафіксовані захворювання на вірус Ебола, оголошено карантин. Через смерть у Сьєрра-Леоне відомого лікаря, що очолив боротьбу з вірусом, президент країни запровадив надзвичайний стан у сфері охорони здоров’я. Провідні західноафриканські авіакомпанії тимчасово скасували рейси до Ліберії та Сьєрра-Леоне. Від початку спалахів епідемії Сенегал цілковито перекрив свій кордон з Гвінеєю.
Треба бути обережними і українцям. Найбільш потенційними переносниками вірусу Ебола в нашій країні можуть бути туристи та іноземні студенти. Отож, тернополянам є чого хвилюватися, адже у нашому місті навчається чи не найбільше іноземних студентів у всьому Західному регіоні. Відомо, що торік у Тернополі здобували освіту майже півтори тисячі студентів з африканських країн, найбільше — з Нігерії, було по одному студенту і з ендемічних нині Сьєрра-Леоне та Ліберії. За тиждень-другий студенти-іноземці почнуть з’їжджатися до Тернополя, власне, тоді й може проникнути смертельний вірус. І це не перебільшення, адже, попри масштабні заходи щодо запобігання проникненню вірусу Ебола в аеропортах США та Європи, поодинокі випадки захворювання зафіксували й там.
Усе проконоролювати неможливо…
Тернопільські вузи та туристичні компанії отримали інформацію від Головного управління Держсанепідслужби в області про вірус Ебола та рекомендації щодо запобігання проникнення його на Тернопільщину.
— Усе проконтролювати неможливо, стовідсотково не захищені навіть найбільш цивілізовані країни — такі, як США, Великобританія, Японія, — наголосив в.о. начальника головного управління державної санітарної служби в області Богдан Марків. — Справа у тому, що людина могла підхопити вірус, але симптоми ще не проявилися, тому вона має вигляд абсолютно здорової, виявити таких хворих при звичайному медичному огляді не завжди вдається. Випадок захворювання виявиться вже постфактум.
У тернопільських туристичних компаніях кажуть, що до африканських країн, де нині поширений вірус Ебола, навіть у спокійний час не так часто виявляють бажання летіти тернополяни, тому ризику мало. Та все ж у деяких турагенціях вивісили роздруковану інформацію про небезпечний вірус та територію його поширення.
Вузи перевірять іноземних студентів
А як же іноземні студенти? Адже з початку нового навчального року тернопільські вузи планують прийняти більшу кількість іноземців, зокрема й тих, хто переводиться з вузів Донбасу. Чи готові наші виші забезпечити скрупульозне медичне обстеження гостей з Африки, спостерігати за ними упродовж тривалого часу, аби не допустити проникнення вірусу Ебола?
— Часто чув про спалахи вірусу Ебола, але ця хвороба поширюється здебільшого серед бідного населення, студенти, котрі приїжджають до Тернополя, навряд чи можуть контактувати з хворими, — переконаний студент із Конго Івон Чол.
— Наш університет національний, ми тримаємо рівень і даємо знання, тому сподіваємося, що у нас цьогоріч буде значно більше студентів-іноземців. Нині у нас навчаються студенти із 28 країн світу, до 2020-го плануємо збільшити кількість іноземців до 500 осіб. Сподіваюся, що студенти не привезуть до нас вірус Ебола, бо вони проходять відповідний контроль на нашому медичному пункті, при необхідності направляємо їх на обстеження до тернопільських лікарень, співпрацюємо з санепідстанцією, — зазначив декан факультету по роботі з іноземними студентами ТНТУ ім. Пулюя Богдан Ковалюк.
— Серед наших студентів-іноземців близько 40% — з Африки, але з ендемічних країн у нас не навчаються, тож паніки наразі нема, проте ми насторожені, — каже декан факультету іноземних студентів Тернопільського державного медичного університету Михайло Корда. — Студенти, які прибудуть з африканських країн, очевидно, перебуватимуть на карантині в аеропорту, а після прибуття до вузу будемо стежити за ними. У нас є кафедра інфекційних хвороб, ми вже розробили спеціальні інструкції. Наш професор-інфекціоніст Василь Копча отримав завдання від ректора зайнятися цією проблемою. Будемо робити все для того, аби вірус Ебола до нас не потрапив.
Коментарі вимкнені.