У Тернополі спецпенсіонерам зменшать пенсії до… 10 прожиткових мінімумів
З 1 жовтня українці виходять на пенсію за новим законом, який напередодні змусив хвилюватись і нинішніх пенсіонерів, і тих, хто от-от має вийти на пенсію. Однак попри усі застереження пенсій, які вже призначені, новий закон не торкнувся. Працюючі пенсіонери надалі зможуть отримувати і зарплату, і пенсію у повному обсязі. Натомість новоспеченим пенсіонерам, особливо «спецпризначенцям» пенсію нараховуватимуть по-новому. Як саме, розповіла «Номер один» заступник начальника Управління ПФУ в м. Тернополі Наталія Олійник.
«Особливим» пенсіонерам підтягнуть пасок
У ході народного обговорення проекту пенсійної реформи однією з її переваг визнано те, що пенсій по 15-20 тисяч гривень в Україні більше не призначатимуть. Максимальний розмір пенсії встановили на рівні 10 мінімальних пенсій за віком. Поряд з тим, зменшаться «спеціальні» пенсії, зокрема для держслужбовців, науковців, депутатів, суддів, прокурорів, журналістів державних ЗМІ, митників, дипломатів, працівників Кабміну, Нацбанку, органів місцевого самоврядування та судової експертизи з 90% до 80% від заробітної плати. Пенсію за спеціальним законом ці працівники отримуватимуть тільки після звільнення з роботи. Поки чиновник працюватиме, отримуватиме «звичайну» пенсію.
Також закон передбачає підвищення граничного віку перебування на державній та дипломатичній службі або на службі в органах місцевого самоврядування до 60 років для жінок та 62 років для чоловіків. Буде збільшено і страховий стаж, необхідний для призначення спеціальних пенсій: жінкам – з 20 до 30 років, чоловікам – з 25 до 35 років.
Пенсію депутатам, суддям, прокурорам, військовослужбовцям розраховуватимуть лише за сумою заробітної плати, з якої стягували єдиний соціальний внесок. З 1 жовтня 2011 року максимальну величину бази нарахування єдиного внеску збільшено з 15 до 17 мінімальних заробітних плат. Таким чином, навіть якщо хтось отримує 30 тисяч зарплати, для розрахунку пенсії враховуватимуть лише 16 745.
Дострокові пенсії народним депутатам у разі закінчення їх депутатських повноважень призначатимуться не за два роки до досягнення пенсійного віку, а за півтора, як термін, який застосовується для інших категорій пенсіонерів. Для обчислення заробітку при призначенні пенсії прокурорам враховуватимуться надбавки та інші виплати за 60 місяців.
У період роботи пенсіонери, які отримують «спеціальні» пенсії, отримуватимуть пенсію на загальних підставах. Цей порядок виплати не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія та які влаштувалися на роботу до 1 жовтня 2011 року. Також Пенсійному фонду передано право призначення і виплати довічного грошового утримання суддям Конституційного Суду, Верховного Суду і вищих спеціалізованих судів (зараз призначаються цими судами).
Інколи для науковців звичайна пенсія вигідніша за спеціальну
Один із видів спеціальної пенсії – наукова. Це пенсія, яку отримують наукові та науково-педагогічні працівники при досягненні пенсійного віку та за наявності відповідного стажу наукової роботи.
– Основні зміни, які були внесені до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” під час реформування пенсійної системи можна звести до наступного.
По-перше, підвищено вік, після досягнення якого особа має право на отримання наукової пенсії: для чоловіків — на 2 роки (62 роки), для жінок — на 5 років (60 років). По-друге, підвищено стаж роботи, необхідний для призначення наукової пенсії. Нині чоловіки повинні мати 35 років, а жінки — 30 років стажу роботи. Разом з тим, необхідний стаж наукової роботи залишився таким же, як і був. Нагадаю: 20 років – для чоловіків та 15 років – для жінок. По-третє, із законодавства виключено норму, відповідно до якої за кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, необхідний для призначення наукової пенсії, пенсія збільшується на 1% заробітної плати (але не більше 90% середньомісячної зарплати), – розповідає Наталія Олійник.
Також варто зауважити, що максимальний розмір наукової пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
За «старим» законодавством наукова пенсія виплачувалась незалежно від заробітку, одержуваного після виходу на пенсію. Нині ж пенсіонеру, який продовжує працювати на посаді наукового (науково-педагогічного) працівника, виплачується пенсія за віком, і лише після звільнення з такої посади – наукова пенсія. Для наукових пенсій беруться заробітки лише за основним місцем роботи, заробітки за сумісництвом для розрахунку розміру наукових пенсій не враховуються. Тому при виборі виду пенсії іноді виявляється доцільнішим отримувати звичайну страхову пенсію. Таке може бути для наукових працівників, які багато працювали за сумісництвом.
– Зміни стосуються і наукових працівників, які, продовжуючи працювати після призначення наукової пенсії, набувають права на проведення перерахунку.
Якщо пенсіонер після призначення наукової пенсії продовжує працювати на основі строкового трудового договору, то через два роки він отримує право на перерахунок розміру пенсії. Важливо розуміти, що для отримання права на перерахунок необхідно працювати лише на основі строкового трудового договору.
Починаючи з 1 жовтня 2011 року, перерахунок проводиться за умови, що після призначення пенсії пенсіонери працювали за строковим трудовим договором (контрактом) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників і набули не менш як 24 місяці страхового стажу, – пояснює Наталія Петрівна.
Новою є також норма, згідно з якою пенсія, призначена в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад – у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Судді суддям поскаржились на депутатів
Зміни у порядку нарахування пенсії «спецпризначенцям» стосуються й суддів. Ті, у свою чергу, з рішенням депутатів не згідні. Днями Пленум Верховного Суду вирішив звернутися до Конституційного суду з вимогою визнати закон, який обмежує пенсії суддям, неконституційним. Його вони називають крахом свого соціального захисту. Якщо з жовтня минулого року максимальна пенсія людини у мантії не може перевищувати дев’яти тисяч гривень, то донедавна пенсійні виплати працівнику, скажімо, Верховного Суду становили 18 тисяч.
Як компроміс, судді згідні, аби перерахунок пенсій стосувався тих, хто почав працювати лише у 2011-му. У кращому ж разі хочуть, аби допомога у старості була наближена до зарплати останніх років перед пенсією.
Загальну тенденцію щодо скорочення пенсій чорнобильцям і афганцям судді просять на себе не поширювати ще й тому, що, мовляв, це небезпечно. Без гарантій гідної старості вони не готові виконувати свою роботу неупереджено.
“Це елемент незалежності суддів, незалежність потрібна не суддям, незалежність потрібна вам – пересічним громадянам для того, щоб завдяки цій незалежності, вони отримали право на справедливий суд”, – переконує перший заступник голови Верховного Суду України Ярослав Романюк.
Чи підуть депутати на поводу у суддів, наразі невідомо, однак про яку соціальну рівність може йти мова, якщо одним членам суспільства на прожиття повинно вистачати 900 грн., а іншим мало 9 тисяч?
Зоряна Гарасимів, «Номер один»
Чисельність спецпенсіонерів, які перебувають на обліку в УПФ в м. Тернополі (станом на 1 березня 2012 року)
Держслужбовці – 972
Наукові працівники – 612
Народні депутати України – 5
Помічники народних депутатів України – 6
Працівники національного банку України – 39
Журналісти – 49
Працівники органів місцевого самоврядування – 63
Працівники митниці – 5
Працівники прокуратури – 65
Судді – 11
Коментарі вимкнені.