Прецедент навколо головлікаря Куценка повертає нас у «союз», і ми будемо доводити свою правоту у найвищих судових інстанціях, – голова облради Віктор Овчарук

 Звільнення головного лікаря обласного перинатального центру «Мати і дитина» Віктора Куценко викликало жваве обговорення та стало причиною двох судових розглядів. Суд першої інстанції став на бік очільника медзакладу, другої – залишив рішення без змін. Проте в облраді не збираються відступатися, готують касаційну скаргу і мають чим довести свою правоту.

Один із основних моментів, щодо яких суд зробив застереження – це розпорядження першого заступника голови облради від 2013 року, яким введено контрактну форму трудового договору, що ніби то не входило до компетенції чиновника. Проте, є рішення Львівського апеляційного суду, яким визначено, що на законних підставах ухвалене згадане розпорядження. Вимоги законодавства України про працю Тернопільською обласною радою були витримані, керівників комунальних закладів охорони здоров’я було належно повідомлено листом від 17.07.2013 року № 08-845 про зміну істотних умов праці – переведення на контракту форму трудового договору.

На думку суду, сам факт звільнення Куценка став перевищенням повноважень голови облради. Проте, Тернопільська обласна рада ухвалила рішення від 15 березня 2014 року № 1622, яким наділила повноваженнями голову Тернопільської обласної ради, наступного змісту: «У міжсесійний період голова обласної ради має право звільняти із займаних посад керівників підприємств, установ і організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області з їх ініціативи та на визначених законодавством підставах і у зв’язку з цим призначати виконуючими обов’язки на посадах з наступним внесенням таких питань на розгляд сесії Тернопільської обласної ради».

У випадку Куценка відповідно до законодавства, відмова від продовження трудових відносин у зв’язку зі зміною істотних умов праці – переведення на контрактну форму трудового договору у відповідності до вимог пункту 6 статті 36 Кодексу законів про працю України є законодавчою підставою для винесення головою обласної ради відповідного розпорядження у міжсесійний період.

«Каменем спотикання» стає для суду і саме поняття міжсесійного періоду, адже на законодавчому рівні воно не врегульоване. Втім це визначила Верховна Рада України згідно з частиною 1 статті 82 Конституції України працює сесійно. «Сесія Верховної Ради України (засідання) – це термін, протягом якого парламент проводить пленарні засідання та ухвалює рішення з тих питань, віднесених до його компетенції і відання Конституцією і законами України». Отже, поняття сесії є терміном, протягом якого проводяться пленарні засіданні.

Відповідно до п.6.1 Регламенту обласної ради шостого скликання, що затверджений рішенням Тернопільської обласної ради від 10.02.2016 №61 обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань, які відповідно п. 15.7. Регламенту відкриває і закриває голова Тернопільської обласної ради. Друге пленарне засідання, проведено 31.05.2016, яке цього ж дня закрито. Тобто в день звільнення Куценка В.В. (1 червня 2016 року) пленарне засідання було закрите та жодної діяльності сесія обласної ради не здійснювала.

З огляду на сказане, головного лікаря комунального закладу облради «Тернопільський обласний клінічний перинатальний центр «Мати і дитина» звільнено із займаної посади у міжсесійний період, тому розпорядження голови обласної ради № 105 від 01.06.2016 року за відсутності затвердження сесією Тернопільської обласної ради цього підзаконного індивідуально-правового акту не звільняє від обов’язку його виконання. Зазначене розпорядження є чинним до остаточного його затвердження органом місцевого самоврядування.

Вказані обставини не були дослідженні Тернопільським міськрайонним судом при розгляді справи. Не взяв до уваги згаданих фактів і Львівський апеляційний суд, проте вже в касаційній скарзі юристи облради детально вкажуть на ці питання.

– Моя особиста позиція – якщо керівник може якісно покращити роботу закладу – будь ласка, виходить термін дії контакту, він доводить свою позитивну роботу і отримує поновлення. А зараз ми маємо прецедент на всю Україну, суд скасував рішення і дозволив займати посаду без контракту. Ми намагаємося застосовувати європейський досвід, рухатися вперед, а такі факти повертають нас назад у «союз», – прокоментував голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук.

Коментарі вимкнені.