10 найкращих тандемів: «туристична родзинка» + річка, якою до неї найкраще дістатися

Програма кожного екскурсійного туру нашпигована «родзинками».
«Родзинка» (воно ж «фішка») – особливий мотив, вісь туру, довкола якої все і крутиться.
У винному турі Закарпаттям «родзинка» – винні підвали XVI ст.;
В екскурсії у печеру Оптимістична – ”найдовша в світі довжина”.
Архіважливо – Організатор має не тільки прописати в тур достатню кількість родзинок різних сортів – але й на момент подорожі відживити їх до стану повноцінних грон винограду.
Ой як недостатньо просто привезти групу туристів до якогось богомзабутого монастиря і почати селфитися! Важливо, який шлях для цього буде подолано, головна атракція-родзинка – це як «квітка» (бУкет на завершенні будівництва).
Часто виявляється, що до екскурсійного об’єкту найцікавіший шлях – саме водний, сплав річкою. Якщо екскурсійний автобус не здатен дошкутильгати до нього нашими калічними дорогами, руїни замку часто проголошуються гідом «малоцікавими».
Інша справа – верхи на човні!
Багаторічна посуха на теренах Західної України нарешті закінчилася.
Багато річок потихеньку відживає, наповнюється водою принаймні навесні.
Відновлюються «відкладені до кращих часів» водні туристичні маршрути.
Річка Мізунка – “Карпатський трамвай”
Щодень з с.Вигоди стартує «Карпатський трамвайчик», маршрут якого торохкотить вздовж річки Мізунки.
Туристів везуть зробити фотосесію на порозі Кривуля.

Кривуля веде подвійне життя – протягом більшої пори року поріг маловодний (як на фото). А ранньою весною сюди на змагання етапу Кубка України з’їжджається кілька сотень спортивних туристів зі своїм “посудом” – катамаранами, байдарками та каяками.

Річка Прут – водоспад Пробій

Туристи, які відвідують сувенірний ринок в Яремче ранньої весною, з висоти польоту неуважного туриста ризикують спостерігати за відчайдушним проходженням спортсменів на катамаранах чи каяках у Яремчанський водоспад (він же «Пробій»).

Цей поріг є останнім каскадом т.зв. Ямненського пролому, найскладніша ділянка не лиш річки Прут, але й посеред усіх річок в Україні. “Стрибок в Пробій” на плавзасобі можливий у супроводі висококваліфікованих фахівців водного туризму – але, буває, річка «закриває очі» і на проходження щасливих дилетантів.
Річка Молода – урочище Гуки

В день, що не наступить ніколи (коли до с. Осмолода відремонтують дорогу), річка Молода перетвориться на чудовий атракціон для водного туризму.
Пороги в урочищі Гуки повноводні весною і після дощів, сама річка Молода тішить незалапаними пейзажами і відсутністю сміття на березі. Неподалік – озеро Росохан та основні вершини Східних Карпат (Ґрофа, Кінь Ґрофецький, Молода та ін.).
Черемош і Тюдівська скеля

Мова не про Чорний Черемош, основна принада якого – саме пороги Гучки в річці.
Чорний Черемош зливається з Черемошем Білим в селі Устеріки.
Звідси кілька десятків кілометрів Черемоші рухаються Viribus unitis (спільними зусиллями); на підступах до Вижниці туристу відкривається вражаючий пейзаж – над Черемошем прямовисною стометровою скелею обривається Сокільський хребет. Тим часом, туристу нема коли ловити гав – треба долати пороги/габи Сокільського порогу.
Минулого 2018, після десятиліття бездоріжжя, нарешті до Тюдівської скелі відремонтували дорогу!
Річка Лімниця і скеля Сокіл

«Фішка» Лімниці – бренд «найчистішої річки Європи”. Тур довкола стародавнього Галича доповнюється пазлом кількагодинного сплаву Лімницею.
Окраса маршруту – панорама річки зі скелі в селі Сокіл.
Річка Случ і Губківський замок

Случ нагадує зменшену версію Південного Бугу – над річкою виступають зуби гранітних скель, береги вкриті соснами (бо ж Волинь). Є динамічні пороги-перекати, є піщані пляжі. Місцина носить претензійну назву “Надслучанської Швейцарії” – разом з кількома десятками інших “маленьких Швейцарій в Україні”.

Річка Серет і скельний храм в Монастирку

Стартувати варто від села Більче (резиденції трипільців, де закликаю оглянути підземний музей трипільської культури).
Якщо ж говорити про об’єкти, які відкриваються туристу саме «з води» – ласкаво просимо до печерного храму в Монастирку. З легкою руки журналістів це –
“Український Стоунхендж”, із «жертовним каменем” чомусь Олекси Довбуша.

Річка Серет на цьому відрізку – в якості Касперівського водосховища, береги прикрашені чудернацькими уламками брил, є кілька водоспадів.
Якщо ж говорити про археологію – важлива половина відділу старожитностей Львівського музею історії релігії – саме з берегів Серету з цих околиць.
Річка Стрипа і Русилівські водоспади

За поширеною версією, корінь “стр” в українській мові – скіфо-сарматський спадок,
означає “швидкий”, “нестримний”.
Стрипа, несподівано для тихоплинного Тернопілля, швидка і норовлива річка. Численними є перешкоди – завали, кладки-колоди впоперек річки, які раз по раз треба обносити.
Найкраще для сплаву тут пасують динамічні каяки, час – рання весна. На катамаранах Стрипу можна використовувати для морально виснажливого “тімбілдингу”, коли за результатами заходу частина колективу не витримує і звільняється.

Любителям відчайдушних виправ радимо почати сплав від ущелини Русилівських водоспадів (із найбільшою кількістю водоспадів та каскадів в Україні), або ж кількома кілометрами нижче від агломерації турбаз над Стрипою в с.Скоморохи. Інша “родзинка” маршруту – визволення-вливання із вузької Стрипи в панорамний Дністровський каньйон (із можливістю продовжити сплав)

Річка Збруч і печера Атлантида

Маршрут починається в селі Завалля – село назване на честь міфічної печери, куди якось хтось завалися. Але є в Заваллі і печера справжня, із казковою назвою Атлантида, куди туристи можуть потрапити на екскурсію. Печера названа на честь (пам’ять) дивовижних мінеральних утворень-кристалів. Атлантида розміщена на схилі Збруча. Печера – “спортивного плану”, по лабіринту треба багато повзати по грузькій глині.

Але й сам Збруч у нижній його течії “не дасть вам засохнути” – сплав динамічний, трапляються перекати, варті уваги два чудових водоспади на лівому березі.


Ближче до Дністра течія сповільнюється, річка перетворюється на плесо.
До місця, де Збруч всьо – 11 км.
“Зловити воду” в Збручі можна весною. Влітку на свій страх і ризик треба стартувати синхронно з пуском води на малій ГЕС – інакше матимете замість рафтингу буде штуркінг і сволочінг.

Дністер і Хотинська фортеця!

В попередньому пункті ми закінчили впадінням Збруча в Дністер (там, де колись когут піяв на три держави – Австро-Угорщину, Османську та Російську імперію).
Згідно теоріями геоморфологів, це місце – 250-ий кілометр, де закінчується Дністровський каньйон. Нижче – «Дністровське водосховище”, де гребеться без сподівання на течію, інколи назустріч зустрічному вітру. Задираючи голову на автомобільний міст в Атаках, “спливаєте” просто в очерети до підніжжя величної Хотинської фортеці. Краще, чим з води, твердиня виглядає хіба з повітря.
Маєте щастя побачити її із того ліпшого боку, але ризикуєте впіймати на собі вроки «сухопутніх туристів». Обов’язково обплутайте червоною шворочкою ліве передпліччя!

Андрій Мельничук
Дуже гарна підбірка річок та родзинок для рафтинг у та сплавів Україною. Але дещо суб’єктивна.