Ігора Турського не зацікавили лицарі, що сокирами додали чимало клопотів медикам

18-20 травня в Кам’янці-Подільському пройшов міжнародний історичний фестиваль «PORTA TEMPORIS», що був присвячений 650-річчю битви на Синіх Водах.

19 травня на територію фестивалю у складі офіційної делегації, котрі того дня приймав мер Кам’янця-Подільського з нагоди Дня міста, завітав і секретар тернопільської міської ради Ігор Турський. Щоправда, зовсім не тому, що тернополянина надто цікавили лицарські поєдинки чи ковальство. Ігор Турський лише сфотографувався з міським головою Кам’янця Сімашкевичем Михайлом та чиновниками на фоні Руської брами. Для колориту він навіть запросив до знимки автентичну панянку у шерстяній зеленій сукні середньовічного покрою. У дівчини було довге русяве волосся, яке над вухами було скручене у два кільця, неначе баранячі ріжки з косичок.

Нецензурну сварку знімали на камеру

А між тим, того дня, лише з 14.00 по 17.00 з території фестивалю до лікарні відправили чотирьох лицарів. Всі вони були поранені під час бугуртів (турнірних змагань – прим.ред.) п’ять на п’ять. Двоє учасників отримали травми ніг: стопи та коліна. У одного, схоже, була вивихнула лопатка. А один отримав серйозну рубану травму потилиці.

Ще кілька лицарів не потребували госпіталізації, але заклеювали лейкопластирем підборіддя, чоло. Зокрема, один з таких ранених до крові, пошкодив підборіддя лише тому, що суперники не дотрималися правил, які узгоджувалися капітанами клубів на початку турніру. Відповідно, хлопця ззаду захопили мечем за шию. Після бою зав’язалася гаряча нецензурна словесна перепалка між лицарями. Вони кричали, що так робити нечесно. Цей епізод знімав на камеру оператор телеканалу «1+1».

Фото з info.kp.km.ua

Отримав по голові, бо впав на ногу лицарю

Ще одне із поранень сталося лише тому, що у лицаря уже була так звана стара рана. Ще всередині бою глядачі могли чітко бачити, як двоє учасників впали на землю. Один з них під час падіння навалився на ногу іншому. Той закричав від болю і щоб якось визволитися з-під важких обладунків кривдника, почав бити його мечем по шолому. Таким чином чоловік намагався звернути увагу на те, що лицар лежить не на долівці, а на нозі, адже лицарі в шоломах мають малий кругозір, а через залізні лати не відчувають, на що лягають чи спираються. За кілька хвилин бугурт завершився і ведучий оголосив: «Медиків на ристалище, тут в учасника стара рана». Хлопця взяли попід руки і вивели з-за дерев’яної огорожі, ближче до швидкої допомоги. За ним побігли кореспондент та оператор телеканалу «1+1».

Двоє з сокирами мало не вбили суперника

Ще на початку боїв колоритний ведучий в зеленому береті розповів присутнім, що бугурти в середньовіччя проводилися для розваги, а також для того, аби лицарі могли тренуватися і не втрачати фізичну форму. Але навіть тоді такі тренувальні бої мали смертельні наслідки. Тому він побажав учасникам, щоб бій на фестивалі «PORTA TEMPORIS» був зі щасливим кінцем.

На жаль, якшо попередні троє лицарів отримали травми легкого та середнього  ступеня важкості, то один боєць таки проведе у лікарні не один день. Так, під час одного з бугуртів двоє лицарів на стільки яро атакували одного із противників, що досить серйозно ранили його. Було видно, як вони обидвоє били його ззаду по шолому спеціальними затупленими сокирами. При чому, один із ударів прийшовся на низ шолома, в область потилиці. Чи саме цей удар став вирішальним, чи попередній – сказати важко, оскільки вони відбулися майже одночасно. Але стало зрозумілим – лицар упав не від сили удару сокир. Бо падав він, не простягши уперед руки, лицем додолу і навіть не намагався перевернутися на спину. За кілька хвилин бій скінчився. До раненого підбігли, спитали, чи живий. Було видно, що лицар намагається обпертися руками об землю, він навіть постукав двічі правою ногою по землі. Серед глядачів, котрі стояли ближче до раненого, пробігли фрази «У него судорги». На ристалище прибігли медики. Хлопця роздягнули з обладунків, перевернули на спину, наклали фіксуючу шину на шию, поклали на бік і понесли на носилках у карету швидкої допомоги. Судді бугурта роздивлялися шолом лицаря в місці удару і дорікали власникам сокир за те, що ті були необережні: «Ребята, ну так нельзя!».

Правоохоронці були «в шоці»

Свідки бугурта згодом казали, що в раненого вся шия була в крові. Попри це до лікарні його не спішили доставляти. З цього глядачі зробили висновок, що хребет хлопцю не пошкодили. З території фестивалю карета швидкої виїхала не раніше, ніж через годину після нещасного випадку. При цьому якийсь час коло неї стояв гурт правоохоронців, котрі того дня вели охорону фестивалю. Схоже, вони не знали, як мають реагувати на таке ненавмисне, але мало що не смертельне поранення. Один з міліціонерів тримав мобільний телефон і на емоціях кричав у трубку: «Та ти уявляєш,вони тут сокирами один одного валять, я в шоці!».

До слова, на міжнародному фестивалі «Середньовічний Хотин», що проходив в перших числах травня, ранених було менше. Тернополяни, котрі бачили бугурти у Хотині та стали свідками травматичних боїв у Кам’янець-Подільську, пов’язували це з жорсткішою перевіркою організаторами захисту лицарів перед боєм.

Люба Вовк, “Погляд”

Довідка «Погляду»

Битва на Синіх Водах (вірогідно між 24 вересня — 25 грудня 1362) —відбулася на річці Сині Води між литовсько-руським військом Великого князя Литовського Ольгерда Гедиміновича та ордами монголо-татарських правителів на Поділлі, поблизу фортеці Торговиці (тепер село Новоархангельського району Кіровоградської області).

Внаслідок здобутої перемоги Ольгерд відвоював у татар Київ i захоплене ними у середині 13 століття Поділля і розширив свої володіння далеко на південь у напрямку до Чорного моря.

Перемога литовсько-руського війська у Синьоводській битві задовго до Куликовської битви 1380 року підірвала могутність Золотої Орди і поклала початок звільненню східнослов’янських народів від монголо-татарського іга.

Коментарі вимкнені.