Як достроково розірвати договір оренди приміщення? (офіційна відповідь)
До «Юридичної допомоги» надійшло запитання від тернополянина щодо дострокового розірвання договору оренди нежитлового приміщення.
Як пояснив тернополянин, що він уклав договір оренди на 2 роки з однією державною установою. Через нерентабельність хоче достроково розірвати договір, але йому сказали, що він повинен платити за оренду приміщення, після написання заяви, ще два місяці. Орендар питає, чи зобов’язаний він платити гроші за два місяці, як йому кажуть.
Що ж дострокового розірвання договору юрист зазначає:
– Наскільки я розумію мова йде про оренду державного майна , – розповідає Віктор Козелко. – Ці правовідносини регулює Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Стаття 26 цього Закону містить норму, згідно з якою одностороння відмова від договору оренди НЕ допускається. Разом з тим Законом встановлено вичерпний перелік підстав припинення договору оренди.
Такими підставами Закон визнає:
– закінчення строку, на який було укладено договір оренди;
– приватизацію об’єкта оренди орендарем (за участю орендаря). У разі переходу права власності на орендоване майно до інших осіб договір оренди зберігає чинність для нового власника;
– банкрутство орендаря;
– загибель об’єкта оренди;
– ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендодавцем.
Жодна із перелічених умов не підходить у даному випадку. Варто сказати, що також договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. Тоді умови розірвання визначають сторони уже спільно, без рішень суду і т.п.
Проте на вимогу ОДНІЄЇ зі сторін договір оренди може бути достроково розірвано ЛИШЕ за рішенням СУДУ, зокрема у разі невиконання сторонами своїх зобов’язань та ін.
– Тобто тут повинно мати місце рішення суду, у якому будуть зазначені усі моменти зі сплати оренди, – каже Віктор Козелко. – Договір буде вважатися розірваним з моменту набрання законної сили рішення суду.
Що ж до даного випадку, то Ви, як орендар, хочете розірвати достроково договір, то, по суті, відступаєте від умов договору.
– У випадку звернення орендарем до орендодавця з бажанням розірвати договір оренди достроково, автоматично він відступає від умов договору і в такому випадку договір, за рішенням суду, розривається через невиконання орендарем своїх зобов’язань, – додає Віктор Козелко.
У такому випадку орендар несе відповідальність передбачену ст. 29 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» за невиконання зобов’язань за договором оренди, в тому числі за зміну або розірвання договору в односторонньому порядку. АЛЕ : дана стаття не визначає чіткої юридичної відповідальності, а відсилає нас на відповідальність визначену законодавчими актами України та договором.
Якщо у договорі НЕ прописано щодо сплати двох місяців оренди, то ви не зобов’язані виплачувати цю суму.
– Вимоги, які ставить перед вами орендодавець, ніяким нормативно-правовим актом не передбачені, тому, як наслідок, є незаконними, – додає Віктор Козелко.
Коментарі вимкнені.