Ректор ТДМУ ім. І. Горбачевського Михайло Корда: «У студентські роки підзаробляв, розвантажуючи вагони»

korda-mykhailo-mykhailovych-15057944

– У старших класах хотів стати фізиком, часто отримував призові місця під час олімпіад різного рівня, – розповів про підготовку до студентства ректор Тернопільського державного медичного університету ім. І. Горбачевського Михайло Корда, з яким ми розмовляли з нагоди Дня українського студента. –  Але уже перед вступом у виш коливався між фізикою і медициною. Щоб став лікарем, хотіли батьки. Врешті зробив вибір на користь медицини. Вчився в ТДМУ ім. І. Горбачевського.

Коли згадую студентство, відчуваю ностальгію за молодістю. Всі хочуть повернутися в дитинство або особливо в студентські роки, бо вони справді найкращі в житті.

Усі роки студентства жив у гуртожитку на вул. Живова. У кімнаті нас було троє. Їли спільно – все, що привозили з дому, йшло у «загальний колгосп». Традиційна страва, яку готували самі, – смажена картопля з тушонкою. Участь у приготуванні їжі брали всі – Ігор чистив картоплю, я різав, Василь – смажив. Інколи ходили поїсти до однокурсниць, словом, як у гуртожитку.

Лікарі навчаються 6 років, впродовж цього часу доводилося складати визначальні іспити, наприклад, як було з анатомії – на цій кафедрі вчилися півтора року. Я цей іспит здав достроково. Нас було восьмеро, здається, хто від іспиту «звільнився» швидше, ніж інші, склавши успішно тести на електронних машинах, комп’ютерів тоді ще не було.

800px-thumbnail

У вільний час грали в футбол. На побачення з дівчатами всі йшли в кінотеатри «Україна» або «Перемога». По чорно-білому телевізору показували лише два канали – російський і український.

Стипендію мав підвищену – 45 крб., нормальні гроші, якщо врахувати, що двічі на місяць я їздив додому в Львівську область, де батьки теж давали якісь кошти, продукти. На витрати в місяць у середньому було 100 карбованців. Хліб коштував 16 коп., пакет молока 0,5 л – 15 коп., квиток в кіно – 70 коп. (це – найдорожчий в кінотеатрі «Україна»). На похід в ресторан з дівчиною треба було мати 10 карбованців.

med00001

З одногрупниками підзаробляв на розвантажуванні вагонів. Розвантажували кавуни, цибулю, воду, спиртне. За вечір можна було заробити 10 крб. Для порівняння, у робітника на заводі в ті часи зарплата становила 120-160 крб. в місяць, у колгоспника – 25 крб.

На літніх канікулах студенти їздили в будзагони в Сибір. Пам’ятаю, одного разу за неповних 2 місяці заробив 1000 карбованців.

med00002

Після закінчення університету залишився працювати в аспірантурі на кафедрі «Медичної біохімії», почав займатися науковою роботою, потім дисертація, був асистентом, доцентом, професором, завідуючим кафедрою, тривалий час працював за кордоном.

Теперішні студенти мають набагато більші можливості, «просунутіші», так б мовити, що вже говорити про вільний доступ до будь-якої інформації.

У 80-ті роки Радянський Союз у світі вважався «імперією зла». Ми не знали, що робиться в світі. Пропаганда працювала цілодобово. Перед теперішніми студентами світ відкритий, лише вчися і використовуй можливості.

tdmu_-_pidpysannya_ugody_pro_spivpratsyu_mizh_tdmu_ta_isml_-_16062982

Кожні два тижні, а то й частіше, в наш університет приїжджають польські делегації з метою рекрутації студентів на роботу в Польщу. Спочатку я опирався цьому процесу, але згодом припинив.

Студентів у ТДМУ ім. І. Горбачевського нині 5500 осіб, з них іноземних – 1500. Блискучі, як і ліниві студенти бувають і серед українців, і між іноземців. До прикладу, деякі студенти 5-6 курсів нашого університету, які родом з Африки, успішно склали американські іспити і виїхали до США, де їм вже не треба перескладати іспити, а можуть відразу приступити до пошуку резидентури. Тобто знання наш виш дає повноцінні.

Вартість навчання для іноземців у середньому становить 4100 дол. на рік, для українців – 21 тис. грн.

med00003

Побажання студентам з нагоди Дня українського студента від Михайла Корди: «Перше завдання студентів – добре вчитися, і в спеціальності лікаря цього не уникнути. Вибачте за патетику, але від того, як студент-медик навчався в університеті, залежить життя і здоров’я пацієнтів. Бажаю студентам витрачати час продуктивно, не лінуватися, бути активними в будь-якій діяльності, відпочивайте дієво!».

Ірина Юрко.

Фото прес-служби ТДМУ ім. І. Горбачевського.

Нагадаємо, сьогодні на «Погляді» опубліковано розмови з усіма ректорами Тернополя з нагоди Дня українського студента. Про те, яким студентом був ректор Тернопільського національного технічного університету Петро Ясній, можна почитати тут, про ректора Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Володимира Кравця тут, про ректора Тернопільського національно економічного університету Андрія Крисоватого тут.

Коментарі вимкнені.