Чому в тернопільських аптеках ціни на ліки суттєво різняться?

Ситуація, коли ціна на один і той самий лікарський препарат коливається від аптеки до аптеки, знайома всім. Наприклад, імуностимулятор афлубін в одній аптеці коштує 57 грн., а в іншій – вже 86 грн. Така різниця в ціні може пояснюватись двома причинами.

По-перше, ціну на ліки міг підняти виробник, і в тій аптеці, де ліки дорожчі, це вже продаж за новою ціною, а там, де дешевші, триває розпродаж залишків. По-друге, підприємець має право скористатися торговельною надбавкою у 25%. Використати всі 25% чи обмежитись 15-ма, вирішувати йому.

Активоване вугілля на чверть дорожче

Тернополян, як правило, бентежить два питання. Перше – стрімкий ріст цін на лікарські препарати. Друге – інша ціна на один і той же препарат у різник аптека. Сказати, що цього не помічали журналісти «Номер один», було б неправдою, але для більшої впевненості ми вирішили пройтися аптеками міста і простежити за цінами на лікарські препарати. Для експерименту вирішили сформувати домашню аптечку. Для цього ми цікавились цінами на ліки, які завжди стануть у нагоді. Не зайвими у домі, на нашу думку, будуть ходові препарати: цитрамон, фестал, активоване вугілля, валер’янка, валідол, йод, зеленка і добре розрекламований противірусний препарат амізон. Дійти висновку, яка аптека в місті найдешевша, практично не можливо. Навіть говорячи про один і то й же препарат, теж можна знайти багато нюансів. Перш за все, це стосується фірми-виробника. Не менш важливу роль відіграє розфасовка. Знайти ідентичні препарати в аптеках міста дуже важко. Втім тенденція наступна. У мікрорайоні «Аляска» домашня аптечка виявилась дорожчою, ніж в інших районах обласного центру. В аптеці №134 вона б обійшлася у 33,6 грн. В одній з аптек у мережі «Єврофарм» такий набір коштував на 0,8 грн. дешевше. Ще дешевшою виявилась аптека №28 поблизу Театрального майдану в самісінькому центрі міста – 32,45 грн.

Здавалося б, різниця копійчана, але вартість ліків, які ми обрали, теж невисока. Якщо б мова йшла про дороговартісні препарати, ця різниця була б значно більшою. От скажімо, активоване вугілля в аптеці №134 на чверть дорожче, ніж в аптеці №28 – 1, 2 грн. і 0,85 грн. Подібна ситуація і з валідолом – 1,15 грн. і 1,5 грн. На 0,7 грн. відрізняється в аптеках ціна на фестал. Втім, у деяких аптеках нас попереджували про можливу картку знижок. Як правило, це стосувалось мережевих закладів. У центрі, як правило, ліки дещо дешевші, тому що тут у підприємців багато конкурентів. Не можна поскаржитись на відсутність аптек у віддалених мікрорайонах, але навряд покупець спеціально поїде деінде за препаратами, якщо аптека у нього під боком.

Держава дає зелене світло на самовільне встановлення цін

Різниця між цінами на ліки в аптеках міста – явище нормальне, пояснюють в обласній інспекції контролю за цінами. Закон не забороняє власникам чи керівникам встановлювати ту вартість, яку вони вважають прийнятною. Визначити найдешевшу чи найдорожчу аптеку в місті важко. Ціна одних ліків в умовно дорогій аптеці може бути найнижчою в місті і навпаки – у найдешевшій за деякі препарати доведеться заплати дорожче, ніж в інших аптеках. На це є свої причини.

– Контроль за цінами на лікарські препарати здійснюється відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», – розповідає заступник начальника інспекції контролю за цінами Олександра Кріль. – Як і решту об’єктів підприємницької діяльності, контроль за цінами в аптечних закладах здійснюється на основі планових та позапланових перевірок. Позапланові перевірки здійснюються на підставі заяв та скарг споживачів. У 2009 році під час епідемії грипу до нас надходили телефонні дзвінки обурених громадян про високу вартість ліків у деяких аптек, утім усні скарги не є підставою для проведення перевірки. Натомість протягом минулого року не надійшло жодної письмової скарги. Усі позапланові перевірки проводились на підставі окремих доручень. Протягом поточного року нашою інспекцією було здійснено планову перевірку чотирьох аптечних мереж, в тому числі їхніх представництв у районах. Таким чином інспекція контролює ситуацію з цінами на ліки по всій області. У жодному з перевірених суб’єктів господарювання порушень не виявлено. Аптечні заклади мають обмеження на становлення торговельної надбавки у розмірі 25%. У накладній видно, яка закупівельна ціна препарату. Для нас ця платіжка є основою для аргументації формування ціни. В аптечних закладах діє обмеження на реалізацію імпортної та вітчизняної продукції дитячого харчування у розмірі 15%. Минулого року стосовно торгівельних надбавок на лікарські засоби не було виявлено жодного порушення, натомість характерними були порушення з надбавками на дитяче харчування.

Сам собі господар

Підприємство має право підвищити вартість ліків на чверть від закупівельної ціни, та чи потрібно їм скористатися цією нормою закону, підприємці вирішують самі. Якщо через ряд обставин їм вигідніше знизити ціну на деякі препарати, то вони можуть продавати засоби всього на 10-15% дорожче.

– Закупівельна ціна на одні і ті ж лікарські препарати може бути різною, – каже Олександра Кріль. – Вона залежить від постачальника. Кожен підприємець купує препарати на різних умовах, а відхилення закупівельної ціни державою не регулюється. Якщо підприємець купує велику партію, як правило, він отримує від виробника чи постачальника бонус у вигляді знижки. Також постачальник може знизити ціну, якщо закупівельник здійснює передоплату. Такі нюанси значною мірою впливають на вартість ліків.

Стає зрозуміло, що втриматися на аптечному ринку малим підприємства значно важче, ніж мережевим закладам, адже вони не мають змоги закупити великі партії ліків і продавати їх за нижчою ціною. Також важливу роль відіграє розташування закладу та наявність закладів-конкурентів поруч. Що більше в певній частині міста аптек, тим нижча у тому районі ціна ліків і навпаки.

Олександра Андріївна зазначає, що торговельна надбавка встановлена тільки на засоби, які входять у національний перелік лікарських препаратів. Якщо поглянути на накладну, каже жінка, то у ній препаратів, які входять у цей перелік, назбирається не так вже й багато. На решту медикаментів діє вільне ціноутворення. Окрім того, кілька років тому уряд своїм розпорядженням встановив фіксовану ціну на деякі лікарські препарати. Зараз це розпорядження не діє. Також уряд прийняв рішення, згідно з яким лікарські препарати, вартість яких не перевищує 12 гривень, не підлягатимуть державному ціновому регулюванню. Порушення порядку ціноутворення карається штрафами, тому фармацевти намагаються збалансувати свій прибуток за рахунок збільшення націнок на ліки, яких у переліку немає. В основному це противірусні препарати в сезон підвищеної захворюваності, а також розрекламовані засоби.

Зоряна ГАРАСИМІВ, газета “Номер один”

Коментарі вимкнені.