Сміттєві проблеми добрались і до сіл на Тернопільщині
5 квітня, в п’ятницю, у селі Нижчі Луб’янки Бережанського району відбувся схід громадян участь у якому взяли заступник голови райдержадміністрації Наталія Заваденко, начальник відділу виплати пенсій ПФУ у Збаразькому районі Віталій Бабішевич, начальник Збаразької ветлікарні Мирослав Заяць та директор екологічної компанії «Чистий край» Леонтій Огородник.
Сільський голова Василь Таращук доповів громаді про зроблене у 2012 році, детально проаналізувавши те, що йому вдалося зробити з обіцяного, а також причини через які все ж не вдалося втілити в життя задумане. Серед найважливіших завдань, які перед собою нині ставить Василь Степанович це питання спорудження окремої паливної для сільського дитсадка, адже витрати на опалення навчального закладу для сільради аж надто затратне. Причина у енергозатратній і неекономній паливній школи від якої надходить тепло у дитсадок. Перші кроки уже зроблено – придбано котел на дрова. За словами війта за рахунок окремої паливної вдасться заощадити значні кошти, які можна буде спрямовувати на вирішення інших потреб сільської громади. Сподівається сільський голова на те, що у 2013 році вдасться завершити освітлення усіх вулиць Нижчих Луб’янок, відремонтувати найдовшу і найвіддаленішу вулицю села – вулицю Франка, яку не ремонтували більше двох десятків років. Однак чи не найбільшим головним болем Василя Таращука є вирішення сміттєвої проблеми. У цьому році заплановано зробити паспортизацію сміттєзвалища, запровадити роздільне збирання твердих побутових відходів, а відтак нарешті позбутися такого неприємного явища як стихійні смітники. За словами сільського голови, роздільне збирання сміття та менше його продукування – найкращий вихід із ситуації. Сміттєву тему продовжив директор і засновник екокомпанії «Чистий край» Леонтій Огородник. Компанія планує тісно співпрацювати із Нижчелуб’янською громадою щодо подолання проблеми накопичення сміття. Леонтій Огородник коротко розповів про суть проекту, який полягає у роздільному збиранні ТПВ, які він розділив на 10 компонентів – папір, скло, пластик, галантерея тощо. Відтак він звернувся до представників громади, депутатів сільради з проханням донести до односельчан інформацію про важливість практичної реалізації даного проекту. Адже після одержання лімітів на вивіз твердих побутових відходів, потрібно буде укласти договори з кожним двором. Рішенням сесії встановити тариф на вивезення сміття, а фірма оцінює вартість надання послуг чистоти у дві з половиною гривні на місяць з кожного члена сім’ї – і дорослого і малого. У селі працюватимуть екокоординатори, які допоможуть чітко організовувати процес роздільного збирання сміття. Леонтій Огородник запевнив, що аналогічного екопроекту в Україні немає і пообіцяв допомогти громаді села зробити його чистим. Варто зазначити, що вцілому ідею селяни підтримали.
Серед завдань, які стоять у числі перших перед головою сільради – зробити опалення будинку культури, до 9 травня навести порядок біля пам’ятника ветеранам Великої вітчизняної війни – огорожа торік уже зроблена, залишилося покласти бруківку, організація толоки для очищення річки.
Громада в свою чергу підняла питання необхідності повернення сільської реліквії – кінної пожежної машини 1887 року, яку позичили збаразьким пожежникам, ремонт мосту через річку, відновлення тротуару на центральній вулиці села. До заступника голови РДА люди апелювали щодо вирішення питання про проведення медоглядів дітей безпосередньо в школі, а не як цього вимагають медики – у поліклініці. Батьки стверджують, що медогляди у поліклініці – це формальність, а огляд учнів лікарями в школі більш ефективний. Вчителі цікавилися перспективами реформуванням галузі освіти.
– Сходи громадян відбуваються у всіх населених пунктах району тому що ми хочемо чути проблеми людей і по можливості їх вирішувати. Для успіху необхідна співпраця депутатського корпусу сільських рад їх очільників і,звісно, громади, яка повсякчас має проявляти ініціативу, – зазначила Наталія Заваденко та пообіцяла проінформувати голову РДА про всі почуті проблеми та вирішити наболіле, зокрема щодо організації медоглядів школярів. А щодо оптимізації закладів освіти, то заступник голови РДА запевнила, що без згоди громади жодна школа не буде закрита, навіть якщо там навчатиметься три учні. Також Наталія Заваденко подякувала аматорам Н.Луб’янок за активну участь у культурному житті району і, зокрема, у творчому звіті Збаражчини в ПК «Березіль».
Світлана БОДНАР, Народне слово
Коментарі вимкнені.