Як тернополянам уникнути отруєнь перед святами

Напередодні Великодніх свят не хочеться говорити про щось погане та неприємне. Але слід пам’ятати, що при легковажному ставленні до вмісту вашого продуктового кошика можуть бути зіпсовані не тільки святковий настрій, а й здоров’я.

Від асортименту продуктів на полицях магазинів у тернополян  розбігаються очі. Але кількість зовсім не означає якість.

Здебільшого причиною спалаху гострих кишкових інфекцій є порушення санітарно-епідемічних норм та правил особистої гігієни, а також споживання населенням недоброякісних харчових продуктів, придбаних у місцях стихійної торгівлі. Особливо небезпечними в цьому плані є продукти тваринного походження — м’ясні, молочні та рибні, внаслідок споживання яких можна захворіти на дизентерію, сальмонельоз, трихінельоз, сибірку, інші інфекційні хвороби, а також заразитися гельмінтами. Велику небезпеку становлять і рибні (риба в’ялена, копчена) та м’ясні продукти (тушонки) домашнього виготовлення, що продаються з рук. Вони найперше становлять ризик виникнення такого захворювання, як ботулізм, яке характеризується високою смертністю.

Вміщені у зіпсованій їжі бактерії, віруси і паразити становлять істотну загрозу для здоров’я, особливо для людей зі зниженим імунітетом, таких як: вагітні жінки, маленькі діти і літні люди.

Але є й гарні новини – до 25% харчових отруєнь можна запобігти, дотримуючись простих правил гігієни у себе вдома.

Як же зрозуміти, що їжа, яка перебуває у холодильнику, хорошої якості?

Давайте почнемо з основ і подивимося, як поводитися з нашим холодильником, повним їжі:
– мийте холодильник раз на 1-2 тижні звичайним миючим засобом і водою;
– слідкуйте, щоб температура в холодильній камері перебувала в межах від +4 до +10 градусів;
– температурний режим у морозильному відділенні має бути таким: для зберігання -18 градусів нижче нуля, тоді як для заморожування -24;
– якщо в холодильнику що-небудь розіллється, витирайте одразу, для запобігання перехресного забруднення;
– вживайте продукти до закінчення терміну придатності;
– також дуже важливо перш ніж готувати або їсти їжу, перевірити чи не почала вона псуватись. На жаль, на перших стадіях погіршення якості їжі, зовнішніх ознак або запаху немає, зате шкідливі бактерії та мікроорганізми починають з’являтися. Тому при найменшому сумніві краще відмовитися від вживання продукту.

Безпека починається з відвідин продуктового магазину

Намагайтеся спершу купувати продукти тривалого зберігання, такі як бакалія, консерви і чай, потім свіжі овочі / фрукти і в самому кінці свіже чи заморожене м’ясо та іншу заморозку.

Інформація про продукцію повинна містити:
– назву товару,
– найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати продукція,
– склад, харчову та енергентичну ціннісьб, умови використання та застереження щодо вживання їх окремимим категоріями споживачів,
– позначення про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів,
дату виготовлення,
– відомості про умови зберігання,
– правила та умови безпечного використання продукції,
– строк придатності,
– найменування та місце знаходження виробника.

Уся інформація повинна бути надана споживачу до вочатку придбання продукції.

Одразу після повернення додому необхідно прибрати придбані харчові продукти в холодильник.
Пам’ятайте, що завжди слід залишати трохи вільного місця в холодильнику (і особливо у морозильному відділі) для вільної циркуляції повітря. Дуже велике навантаження, що з’являється при переповненні, може призвести до підвищення температури, сприяючи зростанню хвороботворних бактерій і організмів.

Скільки може зберігатись їжа в холодильнику та як правильно її зберігати?

1. Не залишайте розморожені продукти при температурі, що перевищує 5 градусів тепла, бактерії в такому середовищі починають стрімко розмножуватися.
2. Намагайтеся розморожувати заморожені продукти на нижній полиці холодильника, щоб вода з них не капала на продукти знизу.
3. Розігріта їжа, готові салати і закуски не повинні перебувати без холодильника більше 2 годин (особливо в теплу пору року).
4. Ретельно упаковуйте залишки їжі і намагайтеся використати їх не більше ніж за 2-3 дні. Пам’ятайте, що вакуумна упаковка залишає бактерії без кисню і вони гинуть, тому чим більше герметично ви упакуєте їжу, тим довше вона буде зберігатися. Використовуйте спеціальну харчову плівку або вакуумні контейнери. Не забувайте також, що найбільш сприятливе місце зберігання для швидкопсувних страв – верхня полиця холодильника.
Ірина БОНДАРЧУК

 

Коментарі вимкнені.