Тернопіль: спочатку «купляють» диплом, а потім працюють чорноробочими
Пошук роботи для молоді, особливо за фахом, – це проблема не лише Тернополя. Досить звичною є ситуація, коли молоді люди, не маючи де працевлаштуватися, вирушають на заробітки закордон. Це ж стосується і покоління дещо старшого, які не можуть утримувати сім’ю через невеликі зарплати і ту ж саму відсутність роботи, їдуть працювати в інші країни – Польщу, Іспанію, Росію. Хоча багато тернополян ставляться до такого вирішення цієї проблеми досить скептично.
Таку ж думку поділяє кандидат у депутати до Тернопільської міської ради по округу №2 від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Ольга Рубас.
– Ми нікуди не подінемося від того, що люди шукають вихід, як прогодувати, забезпечити свою родину, і їдуть на заробітки, однак я особисто до питання заробітчанства ставлюся вкрай негативно, – говорить Ольга. – Мені прикро, що молоді люди, мої ровесники, мої друзі, які мали надії на розбудову України після Революції Гідності, працювали волонтерами, зараз їдуть шукати кращого життя за кордон.
Щоб змінити таку ситуацію, як один із варіантів вирішення проблеми, Ольга Рубас пропонує переглянути загальні підходи до отримання вищої освіти.
– Не можна вступати до вузу за гроші, – переконана Ольга. – Навіть на платній формі навчання мають оцінюватися знання, а не вивіска факультету і те, скільки він коштує. Ми повинні прагнути до того, щоб у всіх галузях працювали спеціалісти. А поки що університети діють на ринку надання освітніх послуг, не відповідаючи за результат. При цьому батьки купують дітям непотрібні дипломи і не вимагають від вузів відповідальності за надані знання. Таким чином, виходить замкнене коло. І поки ми його не розірвемо, так і будемо множити дипломованих спеціалістів на базарах та заробітчанських стежках, бо роботи для всіх немає. Але так не повинно бути. З одного боку, випускники шкіл мають свідомо обирати професію, розуміти свої здібності та можливості. Однак, разом із тим, молоді люди повинні бути впевнені в майбутньому, знаючи, що саме здобуті високі знання під час навчання у вузі гарантуватимуть їм у майбутньому можливість застосовувати їх повноцінно, працюючи за фахом на благо нашої держави – у себе вдома, в рідному місті, а не в чужих світах.
Додамо, що за даними компанії HeadHunter в ході анонімного опитування шукачів роботи на сайті hh.ua, 91% українських фахівців з вищою освітою мають чіткий намір емігрувати або ж розглядають перспективи працевлаштування за кордоном. Головними причинами виїзду молоді за кордон, як свідчить опитування, є відсутність гарного майбутнього для себе і своєї сім’ї в Україні (71%), низький рівень оплати праці (44%), відсутність умов для професійної самореалізації (41%) та нестабільна політична ситуація (34%).
Коментарі вимкнені.