Стюардеса Роксолана Бережанська: «Справедливо кажуть, що подорожі — найкраща освіта»
Існує стереотип, згідно з яким робота стюардеси — це тільки безкоштовні перельоти, суцільні мандрівки, а між цим вони натхненно роздають вказівки пасажирам… Словом, романтика. Наскільки це уявлення вірне чи хибне, ми поцікавилися у бортпровідниці українського походження Роксолани Бережанської, яка понад два роки працює в Emirates Airline, живе в одній з найдорожчих столиць світу – Дубаї.
У її приватній скарбничці 56 відвіданих країн. П’ятдесят шостою був Люксембург, де з Роксоланою побувала кореспондент “Погляду” Ірина Юрко.
Суцільний дзен
— Роксолано, раніше ми вже розмовляли з тобою про те, як стати стюардесою. Цього разу поговоримо про певний досвід. Отож, ти працюєш бортпровідницею в одній із найдорожчих авіакомпаній світу. Для нас, українців, де перельотами користується всього 5% населення країни, це доволі екзотичний фах. Чого тебе навчила ця робота?
— Мабуть, найголовніше — бути терплячою та не робити завчасних висновків. Можете нас випробовувати скільки завгодно, але на роботі ми — суцільний дзен (усміхається – ред.). Бо люди одного міста чи вулиці чи навіть будинку такі різні, а тут мова йде про людей усього світу.
— Які вимоги до стюардес з боку авіакомпанії?
— Насправді вони дуже суворі. Особливо щодо стандартів уніформи, макіяжу та дозволених аксесуарів. Всі, мабуть, знають, що червона помада — наша родзинка. Без неї ніяк і нікуди. Крім того є певний ряд вимог до макіяжу, набір обов’язкових і заборонених засобів. Серед аксесуарів обов’язковим елементом є годинник. Не обов’язково, але дозволено одягати сережки, але з умовою, що це або перлинки, або маленький камінь виключно круглої форми. Перстні теж дозволені, але не більше двох на обох руках. Так само чітко визначений набір кольорів лаку для нігтів. Перед кожним рейсом це все ретельно перевіряють разом із чистотою форми і взуття, відповідним стилем зачіски. Правил багато, але вважаю, що всі вони досить логічні.
— Подейкують, на борту літаків Emirates Airline є wi–fi…
— Це правда. До того ж абсолютно безкоштовно. Тобто, базовий пакет безплатний, але якщо є потреба в використанні більшої кількості даних, ціна буде зовсім символічною — 1$.
Труднощі аеропростору
— Але це ж небезпечно!
— Погоджуся, але не до кінця. Найнебезпечнішими фазами польоту є саме виліт і посадка. Про що не здогадується більшість середньостатистичних пасажирів. Втім саме в ці фази польоту з’єднання відсутнє, а доступне тільки впродовж перебування в небі. Ще один цікавий факт: з’єднання не буде також над певними країнами. Наприклад, над Китаєм чи Індією. Це — труднощі аеропростору (усміхається – ред.).
— Чим сервіс Emirates Airline відмінний від інших? Що у вас подають пасажирам?
— У нас подають абсолютно все! Інколи пасажири приходять і “замовляють” два чіза і фрі (усміхається – ред.), але насправді в меню економ класу завжди буде 2-3 гарячих страви на вибір, подані із закусками і десертом, плюс – абсолютний безліміт алкоголю. Також кожен пасажир отримує на початку польоту покривало і навушники для комфортного перегляду тисяч фільмів, телепередач, радіоподкастів, які доступні на моніторі перед кожним сидінням. На ультрадовгих рейсах пасажир отримує також набір необхідних речей для комфорту: шкарпетки, зубну щітку і пасту, затички для вух, пов’язку на очі. Ще на борту в нас можна знайти іграшки для дітей, підгузки, дитяче харчування і навіть гральні карти (усміхається – ред.).
— Як у вас представлено клас люкс? Що там, за тою таємничою ширмою? Я ніколи не літала серед привілейованих.
— Здається, на це питання я зможу відповідати вічно (усміхається – ред.), оскільки наші пасажири преміум-кабін отримують набагато більше, ніж просто більше простору.
До прикладу, в бізнес-кабіні наші пасажири мають змогу відвідати справжній лаундж, де прекрасно натренований персонал зміксує йому будь-який коктейль. А от в першому класі пасажир отримує окрему міні-кімнату, в якій може закритися і проспати весь рейс, а якщо не спиться, то можна поласувати чорною ікрою з вінтажним шампанським і скористатися спа-процедурами. Словом, в наших авіалініях кабіни преміум класу дуже яскраво відрізняються.
Всі люблять комфорт
— Чи не було бажання спробувати себе в інших світових топ-перевізників?
— Була, мабуть, лише думка про це. Спілкуючись з колегами інших провідних авіаліній, зрозуміла, що моя компанія пропонує своїм працівникам набагато більше переваг. Також багато речей, через які моїм колегам з дружніх авіакомпаній прийшлось би просидіти пів дня в офісі, ми робимо за кілька секунд онлайн. Всі ж люблять комфорт, правда ?
— Скільки разів у місяць літаєш по роботі?
— У середньому — 8-9 польотів на місяць. Якщо рахувати, що кожен політ складається з двох секторів, а це Дубаї- пункт А, пункт А- Дубаі, то можеш сміливо множити на два.
— Як багато країн уже побачила? Є час щось побачити між рейсами?
— На особистому рахунку зараз 56 країн. Це, власне, з врахуванням тих, де мала можливість провести час в країні. Оскільки не зараховую до цього списку країни, де під час пересадок лише чекаємо на нових пасажирів в літаку. Насправді, між рейсами в нас зазвичай 24 години, тому якщо є бажання, звісно, можна знайти час на дослідження нового простору.
— На що передусім звертаєш увагу в новій державі?
— На людей, їхню манеру спілкування, спосіб робити буденні речі, їжу. Також на традиції, культурні надбання. Люблю спілкуватися з місцевими, бо справедливо кажуть, що подорожі — найкраща освіта.
— Мабуть, можеш літати безкоштовно куди-завгодно і як турист?
— Ця думка побутує серед багатьох людей, але насправді все дещо не так. Стюардеси платять певний відсоток вартості квитка, а всі податкові збори — в повному обсязі. Тому ціна формується залежно від місця призначення. Приємною “стороною медалі” є те, що, як і в колег з інших компаній, так і в нас, є можливість користуватися знижками авіаліній-партнерів. Втім, коли подорожуємо як туристи, до нас ті ж самі митні вимоги, що й до звичайних мандрівників.
Вміння толерувати
— Кожного разу летиш з новою командою, та й серед пасажирів представлено чимало національностей. З ким з них найлегше і найскладніше нам, слов’янам?
— У Дубаї можна знайти понад 200 різних національностей, тому дуже влучно ти зазначила про пошук спільної мови. З часом випрацьовується вміння знайти підхід до тої чи іншої національності. Хоча інколи буває ну зовсім не просто це зробити (усміхається – ред.). Запорука успіху тут у вмінні толерувати.
— Кажуть, «п’ятизіркові» авіалінії оплачують житло стюардесам в готелях світового рівня…
— Це правда. Зазвичай ми зупиняємося в провідних готелях. Але особисто для мене це трохи сумно — щоночі спати в іншому ліжку.
— Яке житло надає компанія Emirates Airline своїм стюардесам в серці ОАЕ? Тебе там все влаштовує?
— Зазвичай це дво- чи трикімнатна квартира, де в кожного працівника є окрема кімната і санвузол. Кухня та вітальня — в загальному користуванні. Тому ми призвичаїлися толерувати різні національності і звички не тільки на робочому місці, але і вдома. Це — завжди простора площа з прекрасними умовами, омебльована і обставлена необхідною технікою. З розташуванням може пощастити менше або більше, оскільки це може бути як квартира в центрі міста, так і зовсім в пустелі. Крім того у нас є можливість винаймати житло самостійно. В такому випадку компанія виплачуватиме певну суму грошей на рік.
“Люди неба”
— Цікаво, які складові твоєї зарплатні?
— Це ставка і льотні години. У фінансовому еквіваленті це приблизно 50% на 50%. У певному розумінні це захищеність. Припустимо, коли стюардеса хворіє (а це ми робимо досить часто) і льотних годин небагато, то все одно отримуєш ставку.
— На що найбільше витрачаєш?
— Життя в Дубаї досить дороге, тому багато доводиться витрачати на базові потреби. Ніколи не шкода грошей на подорожі, як не парадоксально б це звучало, бо вважаю, що саме не речі, а враження — безцінні.
— Делеговане запитання від читачів “Погляду“: справді, постійне проживання в Дубаї нудне?
— У нас, “людей неба”, є багато часу, щоб встигнути засумувати за Дубаєм, тому завжди радісно сюди повертатися і проводити час. Щоправда, влітку місто дещо завмирає. Це, в основному, через жаркі погодні умови. Зовсім нема туристів, на цей час припадає священний місяць мусульман —Рамадан. Але в сезон тут можна знайти багато цікавих занять. Головне — мати хороших людей поруч!
— Дякуємо, чистого тобі неба та приємних пасажирів!
P.S. За подорожами Роксолани можете слідкувати в її інстаграмі — berezhanska.
Коментарі вимкнені.