Володимир Розум із Тернопілля вирощує рекордні врожаї городини за власною оригінальною методикою
Досвідчений землелюб і раціоналізатор із села Плебанівка Теребовлянського району Володимир Розум, на рахунку якого 5 запатентованих винаходів, на присадибній ділянці вирощує рекордні врожаї городини за власною оригінальною методикою.
Володимир Розум, скільки себе пам’ятає, завжди намагався створити щось нове і цікаве, яке приносило б користь та допомагало у роботі. Багато літ чоловік працював інженером на колишньому Тернопільському комбайновому заводі і ще там проявляв раціоналізаторську кмітливість. Окрім того, Володимир Микитович є садівником і надзвичайно залюбленою людиною у землеробство. Новий етап життя для нього розпочався тоді, коли став членом Клубу органічного землеробства.
Сьогодні цей непосидючий чоловік є автором п’яти запатентованих винаходів, які ефективно застосовує на практиці не лише він сам, а й чимало ентузіастів по всій Україні. Найпопулярнішим із них є унікальна технологія вирощування овочевих, плодово-ягідних та сидеральних культур на так званих «теплих грядках Розума». За останні три роки тисячі українців уже випробували цю технологію і пересвідчилися в її ефективності. Адже після закладання грядок город не потрібно копати і обробляти хімічними препаратами. Крім того, їх майже не треба поливати. А врожаї при цьому виростають значно кращі і екологічно чисті.
Таким методом Володимир Розум користується на власному городі вже давно і доки на грядках дозрівають найрізноманітніші культури, він їздить Україною, проводить семінари, на яких залюбки ділиться таємницями власного винаходу і навіть на замовлення закладає грядки. Його знання починають запозичувати землероби з Німеччини, які спеціально їдуть сюди навчатися.
Пан Володимир співпрацює зі школами і навчає новій технології учнів, адже саме зі школи розпочалася його робота із теплими грядками. Вперше винахідник заклав їх на шкільній навчально-дослідній ділянці у рідній Плебанівці.
Спочатку Володимира Микитовича вважали диваком і не розуміли, як можна не орати землю, коли всі звикли це робити, як обійтися без хімії і обприскування жуків? З’ясувалося, можна. Адже основний принцип грядок Розума – відтворення природних процесів. Тому найважливішими у цій справі, стверджує Володимир Микитович, є всі корисні мікроорганізми, черв’яки, комахи, які й «доглядають» за культурними рослинами. І саме їх потрібно вирощувати. А про врожай подбають підземні мешканці.
Грядки, які розробив наш співрозмовник, забезпечують найсприятливіші умови для проживання і біоти, і культурних рослин. А для того, щоб виростити біоту, органічну грядку слід поливати спеціальними ЕМ-препаратами (їх можна придбати у Клубах органічного землеробства), тобто препаратами з ефективними мікроорганізмами. У пляшці з «емочками» підібрано більше 80 бактерій, які підсилюють дію одна одної.
Для застосування на дачних і присадибних ділянках Володимир Розум розробив три варіанти схем теплих грядок: городню, полуничну і ямкову. До речі, закладати грядки найкраще саме зараз, коли після збору урожаю є багато хмизу, бадилля, листя та органічних відходів.
– На жаль, – каже Володимир Микитович, – люди це спалюють і собі ж наносять подвійну шкоду – забруднюють атмосферу та втрачають добрива. А все перераховане можна закласти у грядки Розума.
Для початку треба на штик лопати (25см) прокопати клиноподібний рівчак, землю скласти по обидва його боки. На дно рова кладуться сухі гілки з дерев, спочатку – більші, потім – дрібніші. В такий спосіб створиться повітряна подушка. Зверху необхідно скласти грубу органіку – кукурудзиння, бур’яни з насінням, яке насичене мінеральними речовинами і вітамінами, листя, відходи овочів та фруктів. Це все поливають або посипають ЕМ-препаратами, накривають соломою та м’якою травою і залишають на зиму. Майбутні культури висаджують у землю по обидва боки рівчака. Ширина грядки при такому способі висаджування має бути 1,20 м, а ширина доріжок з двох боків – 0, 60 м. Їх потрібно засіяти сумішшю високорослих сінокісних трав (конюшина, райгас, вівсяниця, тимофіївка).
– Результат такого способу вирощування культур не забариться, – переконує Володимир Микитович, – адже навіть під час посухи всередині органічної доріжки буде вогко, а за рахунок розкладу органіки – тепло. Зміни у ґрунті будуть помітні вже за рік. І навіть виснажені ділянки перетворяться на родючі і даватимуть неймовірно високі врожаї. А на городі з піщаним чи глинистим ґрунтом за кілька років «виросте» чорнозем.
Таким методом винахідник рекомендує вирощувати практично всі культури і, каже, хто хоч раз спробує, по-іншому вже не захоче, а лише удосконалюватиме власні знання.
У сім’ї нашого співрозмовника грядками захоплені від найстарших – дідуся й бабусі до наймолодших – онучок. Усі разом збирають щедрі врожаї суниці й помідорів, огірків і картоплі, винограду і малини. Одним словом, всього, за що не візьмуться. А винахідливий Володимир Микитович не сидить на місці, він постійно вдосконалюється, вчиться і готує нові відкриття.
Любов ТИМЧУК, газета “Сільський господар плюс”
Коментарі вимкнені.