Пасхальні відкритки в’язнів концтаборів, можна побачити у Тернополі
Ув’язнені в радянських концтаборах малювали великодні малюнки, а українські повстанці святкували Великдень з родиною у лісі, щоб вдома їх не зловили військові.
Великодні листівки та малюнки із таборів ГУЛАГу, гроші українських повстанців – бофони та фотографії святкування паски 1935-1955 років можна переглянути в приміщенні Історико-меморіального музею політичних в’язнів. Там відкрили виставку “Христос Воскрес – Воскресне Україна”, пише “20 хвилин”.
— Вона присвячена тематиці великодніх свят, — розповідає завідувач музею Володимир Бірчак (24 р.). — Тут ми експонуємо всі доступні оригінальні матеріали та копії матеріалів організації українських націоналістів та української повстанської армії, які присвячені Великоднім святам. На першому стенді розташовані копії поштових листівок УПА, які в основному були зроблені за кордоном. Оскільки в тодішній підпільній Україні не було потуг для створення таких листівок.
Серед найцікавіших експонатів – оригінальна листівка 1939 року з привітанням “Просвіти” в місті Кракові.
— Дуже цікаве побажання написане на цій листівці, — продовжує пан Бірчак. — Щиро веселих та артистично безжурних свят бажаю. Підписано Григорійчук.
На другому стенді організатори відтворили історію святкування Великодня.
— Ми вирішили зробити це за допомогою бофонів, — каже співрозмовник. — Це грошові одиниці УПА. Але окрім грошової цінності вони несли також пропагандистську інформацію.
Особливо цікаві, за словами організаторів, останні два стенди. На них розміщені фотографії святкування повстанцями Великодня.
— Переважно вони збиралися разом із родиною і йшли в ліс, — додає він. — Адже радянські війська добре знали, що вони захочуть відсвяткувати свято зі своєю родиною і тому очікували їх вдома. Дуже оригінальна фотографія святкування Великодня, де люди святять паски у саквояжах. Це робили з метою на випадок перевірки вони закривали саквояжі і робили вигляд ніби просто розмовляють. Коли перевірка проходила вони розкривали саквояжі і продовжували святити паски.
Переглянути виставку можна в Історико-меморіальному музеї політв’язнів до 10 травня.
Коментарі вимкнені.