На Тернопільщині поживилися на увіковіченні пам’яті про бійців УПА
Нова українська влада не вітає пропагування теми національно-визвольної боротьби в Україні, активними учасниками якої були воїни Української повстанської армії. Проте 14 жовтня, у день створення УПА, в лісі поблизу села Антонівці Шумського району, що на Тернопіллі, вкотре зберуться небайдужі, патріотично налаштовані люди. Бо саме тут 1943 року розміщувався повстанський табір куреня «Крука», відтак — штаб воєнної округи «Богун», яка перейшла у підпорядкування Генеральної округи УПА-Південь. На жаль, німці зрівняли табір із землею. Проте ніякі загарбники не вбили пам’ять про нескорених повстанців, які, вирвавшись із пекла, у серпні 1943-го відійшли на Полісся, щоб продовжувати боротьбу на кілька фронтів — із нацистами, польськими формуваннями, підпорядкованими уряду в Лондоні, червоними партизанами та енкаведистами, – пише ДТ.
На Тернопіллі упродовж 2008 — 2010 років діяла обласна програма створення музейного комплексу «Антонівці-округа». Було виконано ряд робіт, зокрема впорядковано повстанське джерело, відтворено повстанську криївку, реконструйовано таборову каплицю, відремонтовано відтинок шляху до табору, встановлено пам’ятний знак… А це означає, що на проведення будівельних та відновлювальних робіт з обласної скарбниці було виділено певні кошти — по 150 тисяч у 2008—2009 роках, а торік — 80 тисяч. Їх розпорядником визначили відділ культури і туризму Шумської райдержадміністрації.
Але знайшлися особи, які не встановили для себе морального бар’єру. Вони вирішили: коли інші прибирають до рук усе, що погано лежить, то чому ж самим хоч трішки не поживитися на увіковіченні пам’яті про бійців УПА. Так і вчинили.
Ревізори контрольно-ревізійного відділу в Шумському районі встановили, що: суб’єкт підприємницької діяльності О.Ковальчук, виготовляючи і встановлюючи пам’ятний знак, завищив трудові витрати і витрати на фарбування на загальну суму 7400 гривень. Інший підприємець — В.Козак — незаконно витратив, тобто перевитратив — на капітальний ремонт таборової каплиці 2500 гривень. А ПП Я.Тимощук, виконуючи підготовчі будівельні роботи з капітального ремонту музею штабу УПА, завищив їх обсяги на загальну суму 3200 гривень.
Звісно ж, ці перевитрачені кошти обласного бюджету становлять мізерні суми. Вони не вписуються в жодні порівняння із сотнями мільйонів гривень чи доларів, які, наприклад, у попередні роки зробили насправді «золотою» реконструкцію львівського стадіону тощо.
Згадані підприємці Тернопільщини під час ревізії КРВ відшкодували незаконні витрати. Але симптом тривожний: якщо можна розбазарювати, хай і невеликі, кошти на благородні справи, меморіальні речі, — то на суто матеріальних об’єктах дерибанити державні чи місцеві фінанси зовсім не шкода.
Коментарі вимкнені.