Наталя Яворська з Тернополя малює… світлом

Наталя Яворська з Тернополя називає себе Тією, що малює світлом — переважна більшість її фотографій побудована на контрасті світлі й тіні.

Тінь надає їм просторової та сенсової глибини, розширює горизонт очікувань від візуального твору. Предмети втрачають свої буденні образи та перетворюються в істоти з власними життям. Тіні змінюють людину — загострюють одні риси, інші ховають, виходить на-гора щось таке, що у звичних умовах ледь-ледь проглядалось, а, можливо, взагалі було не в фокусі.

Виставка Наталії відкрилась цим днями у тернопільській кав’ярні-кондитерській «Колєжанка» та діятиме до 7 травня. Ця експозиція — історії світла й тіні, розказані у фотографіях.

— Для мене фотографія — це щось дуже світле та насичене змістом, емоціями, образами. Її  світло проникає глибоко в душу кожному, хто дивиться на світлину, — вважає Наталя.

Спершу моя співрозмовниця займалась репортажною зйомкою, а згодом захотіла виразити у фотографії своє бачення світу й виробити свій почерк. А ще — створювати світлини, що передавали б певну ідею.

— Мені важливо, аби в моїх роботах люди знаходили щось для себе, відповідали на свої запитання. Звісно, кожен бачитиме різне, але хочеться, аби споглядаючи мої фото, глядачів огортало тепло й вони не хотіли відводити погляду, — провадить мову далі Наталія. — Я знайшла той спосіб висловлюватись у фотографії, в якому мені комфортно — естетично та ідейно. І саме такі світлини склали виставку. Нею  хочу показати, що фотографія — мистецтво, котре говорить із глядачем, а глядач може говорити із фотографією.

Світло й тінь Наталя називає своїми головними інструментами, своєрідними пензликами.

— Тінь — той засіб, за допомогою якого можна поставити акцент, підкреслити щось або заховати. Тіні міняють наше світобачення — вони можуть бути відбитками нас, а можуть показувати нас по-іншому. На одному фото виставки тінь паростка так падає на тіло моделі, що здається, росте з нього. Для мене це як образ своєрідного внутрішнього світу людини, який існує, але якого вона й не помічає. Цікаво, коли на фотографію, крім тіней об’єктів, потрапляє й моя тінь. Це слід присутності, мого внутрішнього світу, — каже фотографиня.

Загалом на виставці багато тілесності. Роботи експозиції  ніжні, тендітні, фрагментарні, деталізовані. Співрозмовниця каже, що її головне зацікавлення нині — жіночність, тендітність, ніжність.

— Я розкриваю цю тему через деталі. Акцентую увагу на формах і вигинах. Якось одна модель, побачивши свої фото, здивувалась, сказала, що ніколи й не помічала таких своїх нюансів. Ці простоті й звичні, на перший погляд, деталі творять особливості кожного.

— Я хочу, аби мої світлини спонукали думати, — підсумовує Наталя Яворська. — Високоякісна фотографія ставить запитання та одночасно дає на них відповіді.

Анна Золотнюк.

Фото надані Наталією Яворською.

Коментарі вимкнені.