Застава розбрату: у Тернополі на рівному місці виник скандал із переселенцями
Про поділ на своїх та чужих в Тернопільській обласній дитячій бібліотеці, безпідставні звинувачування в сепаратизмі та вимоги до переселенців лишати грошову заставу за книги написала на своїй сторінці в Фейсбуці харків’янка Катерина Посохова, яка вже два роки проживає з чоловіком та сином у Тернополі.
Її допис став вірусним і сильно збурив громадськість не лише в обласному центрі, а й по всій Україні. Станом на ранок 18 квітня даний пост поширили в Фейсбуці понад 916 дописувачів, під ним – понад 1000 коментарів. Люди також почали писати гнівні коментарі на фейсбук-сторінці бібліотеки, звинувачуючи її працівників в аморальних діях, при цьому подекуди через агресію відверто не підбирали слів і виходили за межі. Дійшло до того, що тернополяни в коментарях масово стали на захист бібліотеки, зауважуючи, що даний заклад провів чимало заходів для переселенців і саме завдяки цим діям було налагоджено контакт місцевих дітей з переселенцями, що полегшило адаптацію останніх.
Погляд спробував з’ясувати, що ж насправді сталося. І дійшов до висновку, що проблема дещо перебільшена.
Безпідставні вимоги чи нерозуміння правил?
За словами Катерини Посохової, її син уже перечитав чи не всі книги у міській бібліотеці, тож там йому порадили звернутися в обласну дитячу, де значно більше книг. Та якщо в міській бібліотеці в сім’ї не було жодних проблеми, то в обласній батьків шокувала вимога лишити заставу.
«За 2 обрані книги (старенькі і в ганебному стані) на абонементі нам виставили рахунок у 600 грн. Така, типу, застава, бо довіри до нас нема. Ми щиро здивувалися. На що почули оце все про “можете написати “слава росії”, ” такі як ви вже багато книг у нас потягли”. Але ж які ми? Офіційно зареєстровані в місті, працюємо, навчаємось – дитина в місцевій школі, має відмінні успіхи. Сказати, що Свят засмутився – це нічого не сказати», – описала ситуацію в своєму пості Катерина Посохова.
У бібліотеці ж переконують, що заставу у батьків не вимагали.
«Їх лише ознайомили з правилами бібліотеки і в них справді обумовлено, що якщо читачі беруть книгу вартістю понад 300 грн, на яку підвищений попит чи цінну книгу, яка у нас є лише в одному екземплярі, то треба залишати заставу розміром вартості книги. І це правило в нас діє для всіх. В середньому заставу лишають 1-3 читачі на день», – каже директорка обласної бібліотеки для дітей Надія Новіцька.
Вона вважає, що мати хлопчика просто потрактувала правила як вимогу, а насправді заставу у неї не вимагали.
«Ми не розуміємо, звідки взялася ця сума у 600 грн. Адже в молодшому відділі для учнів 1-4 класу – там тоненькі книги, вони не дороговартісні, за них не беруть заставу. Як на мене, то жінка просто хотіла зробити хайп. Питаюся, які книги ви вибрали? А вона каже, що не можуть вибрати, бо ми хочемо заставу. Врешті під час другого приходу вони взяли одну книгу, але на неї теж не потрібно було застави. Тому 600 грн ніхто не міг вимагати», – переконує Новіцька.
Катерина Посохова ж запевняє, що заставу у них почали вимагати одразу.
«На початку квітня ми записалися, вибрали дві книжечки і нам бібліотекар одразу сказала, що 300 грн застави за кожну. Я обурилася, адже скажімо книга «Чудове чудовисько», яку ми обрали, коштує 240 грн. І у відповідь почула: «Справді? Тоді ми вам зробимо знижку». Але як таке може бути? Якщо вже брати заставу, то це все має бути прописано, а не брати цифри «зі стелі». І тоді б мали брати заставу зі всіх, а не лише з переселенців.
Коли я почала обурюватися, то мені одразу показали три формуляри інших читачів-переселенців з вкладеними в них грошима застави. Мовляв, ось нормальні читачі без проблем лишають кошти. Але коли я попросила показати мені формуляри з залишеними коштами місцевих дітей, то мені заявили, що не будуть зараз перелопачувати всю бібліотеку», – пригадує Посохова.
Заставу лишати вона відмовилася, оскільки вважає це принизливим. Жінка переконана, що заставу в неї вимагали через стереотипи недовіри як до переселенців.
«Коли ми прийшли вдруге, то нам одразу сказали, що тепер книги для нас – лише під заставу, бо так розпорядилася директорка і показали нам наш формуляр, на якому був зверху напис «Книги видаємо під заставу». Мене це обурило, але на мої аргументи не зважали.
Почали підходити працівники бібліотеки, якийсь чоловік почав на нас кричати, соромити, що ми не хочемо дати заставу. Зрозуміло, що для дитини це був серйозний стрес. Врешті, нам дали книгу без застави, але це не було дружелюбно. Сказали, ну вже беріть, тільки забирайтеся і більше не приходьте. І що це востаннє», – розповіла мати Святослава.
Чому беруть заставу
За словами Надії Новіцької, бібліотека від початку повномасштабного вторгнення не отримує з обласного бюджету коштів на купівлю нових книг, тому бережуть всі цінні екземпляри. Загалом в закладі вже 10 років використовують правило про заставу, щоб читачі відповідально і бережно ставилися до книг.
Коли почалося масове вторгнення росіян і в Тернопіль почали прибувати переселенці, в бібліотеці одразу облаштували для них окрему полку з книгами. Це не були цінні книги, адже в закладі розуміли, що переселенці можуть мігрувати далі і не знати, чи матимуть змогу повернути книги.
«Коли ж діти переселенців вже пішли в тернопільські школи, а їх батьків почали реєструвати у пунктах прийому переселенців, ми побачили, що маємо більший контроль. Почали вже видавати їм дорогі книги. Та потім прийшло літо і частина людей переїхали за кордон. Як наслідок ми втратили понад 100 книг, серед них були і цінні нові екземпляри», – розповідає Новіцька.
«Слава Путіну!» на сторінках книги
Вона також запевняє, що ніхто не закидав Святославу, що він писатиме на сторінках проросійські гасла.
«Просто в нас був один неприємний випадок. 9-річна приїжджа дівчинка здала книгу, а бібліотекарі завжди перелистують, бо часом хтось сторінки вириває, а головне, що діти часом залишають цінні речі, бо навіть долари використовують як закладки, одна дитина якось випадково залишила в книзі 3 тисячі гривень. То ми дивимося і таке одразу повертаємо. І ось бібліотекар побачила на сторінках написи «Смерть Украине!», «Слава России!», «Слава Путину!», «Пусть живет Россия!». Ми звернулися в школу, де навчалась дівчинка, щоб з нею попрацювали вчителі та психологи. Зрозуміло, що дитина в такому віці ретранслює те, чим живуть батьки. На скільки я знаю, вже зі школи звернулися через цей інцидент в СБУ, більше до нас в бібліотеку ця дівчинка не приходила», – описала неприємний трафунок директорка.
При цьому наголошує, що дана історія не вплинула на ставлення працівників бібліотеки до інших дітей, які приїхали зі сходу України в Тернопіль.
«На закиди жінки, що ми ніби прискіпливо ставимося тільки до переселенців, цією історією хотіли показати, що навіть попри такий досвід залишаємося толерантними до приїжджих. А мама зробила маніпуляцію, почала подавати, ніби ми всіх дітей в чомусь звинувачуємо, – каже Новіцька. – Але якби в нас була дискримінація переселенців, то вже давно б це прозвучало. Адже ми вже стільки часу обслуговуємо цю категорію дітей. Ми їх навіть не називаємо переселенцями, а кажемо «наші тимчасові жителі».
Катерина Посохова ж запевняє, що закиди, що її дитина може обписати книгу сепаратиськими гаслами, озвучила заступниця директорки ще при перших відвідинах бібліотеки, коли виник конфлікт через небажання платити заставу.
Ситуацію вивчають, але без розголосу
В департаменті культури Тернопільської ОВА повідомили “Погляду”, що зараз намагаються розібратися в ситуації.
При цьому вказують, що кошти на купівлю книг насправді припинили виділяти лише у 2023 році.
«Чомусь депутати облради так вирішили. У 2023 і 2024 році коштів в обласному бюджеті на купівлю нових книг для бібліотек не заклали. Але 2022 році, як і в 2021-му, на всі обласні бібліотеки було скеровано 500 тисяч, дитяча бібліотека з них отримала 130 тисяч, ці кошти були освоєні», – розповіла начальниця відділу культури та охорони культурної спадщини департаменту культури та туризму ТОВА Наталія Собкович.
Журналіст “Погляду” намагався дізнатися, як планує діяти і реагувати на резонансний інцидент у своєму закладі Тернопільська облрада, однак там коментарів так і не надали. На офіційних ресурсах облради, як і ТОВА, попри значний резонанс та вир негативних повідомлень, взагалі навіть не спробували заспокоїти громадськість. І це вже не вперше. Наразі на Тернопільщині немає ні голови обласної ради (попереднього голову Михайла Головка звільнили у жовтні 2023 року через звинувачення у хабарництві), ні голови ТОВА (після звільнення Володимира Труша у грудні 2023 року нового очільника так і не призначили). За такої ситуації чиновники, які виконують їх функції, зосередилися на самопіарі та самопреміюванні, а при виникненні систематичних резонансних скандалів, які збурюють громадськість, дотримуються філософії просто відбутися ігноруванням інцидентів.
А чи законно це все?
Згідно з законом «Про бібліотеки і бібліотечну справу», бібліотеки мають право визначати розмір коштів, що передаються бібліотеці як забезпечення виконання зобов’язань щодо повернення одержаних у бібліотеці книг, у випадках, передбачених правилами користування бібліотеками.
Загалом у Тернополі є три обласні бібліотеки: дитяча, юнацька та універсальна. З них лише у юнацькій не використовують дане право.
«У нас не було інцидентів, а зараз і так важкі часи. То вже кілька років, як перестали брати заставу. Читачі лише повинні пред’явити паспортні дані, коли записуються в бібліотеку», – розповіла провідний бібліотекар відділу абонементу юнацької бібліотеки Олена Ємець.
В універсальній бібліотеці мають досвід неповернення книг, тому для цінних екземплярів заставу застосовують.
«Правило застави діє як для місцевих, так і для внутрішньо-переміщених осіб. Для останніх у нас безкоштовне обслуговування, вони не платять за річний абонемент, на відміну від місцевих. Але застава мусить бути, бо як пропадає книга, бібліотекарям доводиться компенсовувати втрату власним коштом. Тому і беремо заставу», – пояснила завідувачка відділу міського абонементу універсальної бібліотеки Віра Горошок.
Коментарі вимкнені.