Імена вояків УНР, аж із київського архіву, потрапили на меморіальну дошку в Тернополі
З нагоди 95-ї річниці бою під Крутами 29 січня на вхідній брамі Микулинецького кладовища встановили меморіальну дошку із викарбуваними на ній іменами дванадцяти вояків армії Української Народної Республіки. Про цих героїв у нашому місті досі мало хто знав.
Автором пам’ятного знаку є майстер з Черкащини Олег Собченко, який упродовж тривалого часу допомагає учасникам благодійної ініціативи «Героїка» відновлювати історичну правду. Під час урочистого відкриття священики відправили панахиду і освятили меморіальну дошку.
«Бій під Крутами не мав визначального воєнного значення, але він став символом незламного героїзму і жертовності молодого покоління у боротьбі за Незалежність України. Юні хлопці і дівчата з різних куточків нашої Батьківщини поклали життя за те, щоб ми сьогодні мали вільну і соборну державу. У день 95-ї річниці бою під Крутами для всіх жителів міста відкриваємо дванадцять імен тих воїнів армії УНР, які загинули на нашій землі. Нехай їхній життєвий приклад буде для всіх нас взірцем того, як потрібно любити Україну, відстоювати національні інтереси. Висловлюю щиру подяку представникам благодійної ініціативи «Героїка», які дбають про те, аби славні сторінки нашої історії не були забуті, а імена звитяжців знала якомога більша кількість сучасних українців», – зазначив під час відкриття секретар міської ради Ігор Турський.
Ініціаторами встановлення пам’ятного знаку є учасники благодійної ініціативи «Героїка», які упродовж тривалого часу займаються популяризацією збройної боротьби за Незалежність України часів перших та других визвольних змагань. Це стосується насамперед армії УНР, Української Галицької армії, Української Повстанської армії, УПА – Поліська Січ, бойовиків ОУН. Головною метою діяльності молодих активістів є піднесення людей, які пожертвували своїм життям заради Незалежності України.
«Ми встановлюємо пам’ятники і пам’ятні знаки на місцях боїв, визначних подій, віднаходимо і впорядковуємо військові поховання. Сьогодні це дуже актуально – враховуючи, що теперішній уряд вилучив з історії України такі визначні постаті, як Степан Бандера та Роман Шухевич. Наше завдання – не дати забути жодного українського патріота і їхні досягнення. Окрім того, коли люди бачать меморіальну дошку про події, що відбулися на їхній землі, вони змінюють своє ставлення до визвольних змагань», – розповів керівник благодійної ініціативи «Героїка» Павло Подобєд.
Імена воїнів армії УНР члени «Героїки» шукали у київському і тернопільському архівах. Хлопці опрацювали не один історичний документ періоду з 1917 по 1921 роки.
«Тернопіль свого часу був тилом для армії УНР Західноукраїнської Народної Республіки, тому тут обриваються біографії багатьох звитяжців. На Микулинецькому цвинтарі крім галичан поховані борці за Незалежність родом з Наддніпрянської України і зі Східноукраїнських земель, – продовжує Павло Подобєд. – Лише на нашій меморіальній дошці є хлопці і дівчата з Києва, з Полтавщини, Одещини, Вінниччини, Вітебська. Навіть є уродженець Латвії – Іван Мельдер. Він був одним із 1365 учасників Першого Зимового походу і став лицарем Ордену залізного хреста».
Пам’ятна дошка на Микулинецькому кладовищі стала двадцятим реалізованим проектом «Героїки» в Україні.
«Тернопілля є прикладом для усіх міст щодо того, як представники влади ідуть назустріч патріотичним ініціативам. Дуже часто отримання дозволу від місцевої влади на встановлення подібного пам’ятника є справжньою проблемою, а то і відвертою забороною. Треба віддати належне міській раді Тернополя, яка безперешкодно виділила місце і сприяла нам у діяльності», – підсумував Павло Подобєд.
Коментарі вимкнені.