Кіно на долонях: як тернополяни фільми зніматимуть
Кіно художнє і документальне, сучасне і архівне, арт-хаусне і фестивальне, чорно-біле і кольорове, німе і таке, що аж кричить до свого глядача.
На цілих десять днів — з 3 до 12 листопада — Тернопіль перетвориться на справжню Мекку для любителів кіно! Кіно художнє і документальне, сучасне і архівне, арт-хаусне і фестивальне, чорно-біле і кольорове, німе і таке, що аж кричить до свого глядача… Кіно (причому, що важливо — українське кіно!) будуть дивитися і обговорювати, вивчати і розбирати на «складові»… Ним будуть надихатися, житимуть кіно і його творитимуть… Усе вищеописане — далеко не «художнє перебільшення». Адже I Всеукраїнський форум «КіноХвиля», який завітає в наше місто і про який, власне, і йде мова, — захід направду унікальний і безпрецедентний. Майже сотня стрічок, які можна буде переглянути упродовж десяти кіноднів, дискусії та лекції, творчі зустрічі, тренінги та майстер-класи з кращими українськими режисерами, акторами, продюсерами, сценаристами і аніматорами — такого не те, що в Тернополі, у всій Україні ще не було!
Кінофестивалів багато, кінофорум — один
— Це не звичайний кінофестиваль, яких в Україні чимало, — розповідає один з організаторів заходу, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Леонід Бицюра. — Для «КіноХвилі» ми обрали ширший формат, який передбачає не лише перегляд фільмів, а й обговорення їх особливостей, логістики та механізмів творення кінострічок, проведення творчих майстер-класів. Аби не вдаватися у багатослівну риторику щодо того, чи українське кіно «мертве, чи живе, чи ненароджене», ми вирішили наочно проілюструвати той факт, що воно було, є і буде… Гаслом нашого фестивалю є «Дивимось своє, українське!». Спершу була навіть думка назвати захід «Сторіччя українського кіно», адже «КіноХвиля» охоплюватиме увесь український кінематограф — від витоків і до сучасності. До слова, під час кінофоруму тернополяни зможуть побачити одні з перших фільмів, знятих Олександром Довженком — чорно-білі та німі. Загалом же під час кінофоруму можна буде переглянути як кращі українські ретро-шедеври на кшталт «Чортової дюжини», «Запорожця за Дунаєм», іллєнківської «Криниці для спраглих», так і сучасні стрічки, про які почув увесь світ: кандидат на «Оскар’2016» від України фільм «Брати. Остання сповідь» (у головній ролі — тернопільський актор та режисер Олег Мосійчук), «Гніздо горлиці» — фільм, знятий за реальними подіями, який став сенсацією Одеського міжнародного кінофестивалю та був нагороджений «Золотим Дюком» як найкращий український фільм, нашумілі «Добровольці Божої Чоти» (до слова, до фільму теж доклався наш земляк, режисер Іван Ясній), «Осінні спогади» , «Чунгул», «Гетьман», «Політ золотої мушки», «Панорама», «Вага», «Борода», «Серце матері Гонгадзе»… Фільми — на будь-які смаки та вподобання: і комедії, і драми, і містика, і чорно-біле ретро, і «жива» документалістика (чимало стрічок є про неоголошену війну на Сході та події Революції Гідності), і сучасні короткометражки… Ці кінострічки не піддаються намаганням умістити їх у загальноприйняті рамки. Вони ведуть у цілковито інший вимір, створюючи сплав із різних світів, змінюючи звичний порядок речей, дивуючи і провокуючи, і найголовніше — змушуючи думати…
Кіно на долонях: як тернополяни фільми зніматимуть
Упродовж кожного з десяти днів форуму відбуватимуться інформаційно-дискусійні панелі, до участі в яких ми запросили відомих українських акторів, кінокритиків, кінознавців, аніматорів, режисерів і продюсерів. Такої концентрації кіноталантів на метр квадратний площі наше місто ще не зустрічало: до Тернополя завітають Пилип Іллєнко — продюсер, голова Державного агентства України з питань кіно, голова Національної спілки кінематографістів України, голова Національної спілки кінематографістів Сергій Тримбач, режисери Тарас Ткаченко, Віктор Вілгелм, Валерій Ямбурський, Вікторія Трофіменко, Олександр Альошечкін, Катерина Горностай, Нікон Романченко, Дмитро Сухолоткий-Собчук, Юрій Шилов, актор та учасник АТО Дмитро Лінартович, актриси Римма Зюбіна, Тетяна Юрікова, Вероніка Шостак, аніматор, художник та режисер Євген Сивокінь – один з творців знаменитого мультфільму «Як козаки…», сценарист, письменник Андрій Кокотюха, на відкриття «КіноХвилі» запросили міністра культури Євгена Нищука. Назви інформаційних панелей говорять самі за себе: «Як створити успішний кіносценарій», «Кіно, яке «зшиває суспільство», «Кіно як зброя. Кінограмотність», «Кіно на долонях: час створювати сучасне українське кіно»… Планується, що наш фестиваль стане своєрідною творчою «зав’яззю», яка за певний час обов’язково дасть свої плоди… Власне, задля цього у рамках кінофоруму буде засновано чотири кінопремії – імені Степана Шагайди, імені Ярослава Геляса, за кращий фільм про Тернопіль і за кращу короткометражку, зняту на сучасному ґаджеті. Річ у тім, що цьогоріч маємо аж шість «кінематографічних» ювілейних дат — ювілеї Івана Миколайчука, Богдана Ступки, 80-річчя тернопільського актора-«шевченківця» Володимира Ячмінського, сторіччя з дня народження нашого відомого земляка, актора та режисера Ярослава Геляса і 120 років з дня народження унікального, проте, на жаль, не відомого широкому загалу українського актора, також нашого земляка Степана Шагайди.
До цього кінофоруму ми йшли дуже довго — готувалися майже рік, адже захід вельми масштабний, і аби мати змогу усе зорганізувати, слід було докласти зусиль. Всеукраїнський форум «КіноХвиля» відбуватиметься за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Національної спілки кінематографістів України, Тернопільської міської ради та об’єднання молодих кіномитців «Сучасне українське кіно». Співорганізатори конкурсу — Інститут мистецтвознавства НАН України, міжнародний літературний конкурс «Коронація Слова», Інститут української преси, ТНПУ ім. В. Гнатюка та КП «Туристично-інформаційний центр».
Перегляд усіх фестивальних стрічок — безкоштовний. Місце проведення більшості заходів — тернопільський «Палац Кіно». Отож, чекаємо усіх охочих не лише переглянути українське кіно, а й стати його частиною…
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Коментарі вимкнені.