На Тернопіллі зацвіла загадкова рослина з легенд, якій не страшний вогонь
У заповіднику “Медобори” зацвіла неопалима купина. Загадкова рослина, описана у легендах і в П’ятикнижжі, мала усі шанси залишитись лише на картинці Червоної книги. В Гусятинському заповіднику їй дали шанс відродитись, пишуть Чортківські новини.
Підніжжя Гострої скелі у Медоборах встелене рожевим килимом. Так було тут з давніх часів, але у 60-х на цьому місці діяв вапняний кар’єр. Десятки червонокнижних і регіональних рідкісних рослин були знищені. У 1969 створили місцевий заказник, а згодом і заповідник. Відтоді тут усе заросло чагарниками, які витісняли степову рослину. Рятуючи неопалиму купину і ще 18 видів червонокнижних рослин, довелось вжити радикальних дій.
Ярослав Капелюх, начальник наукового відділу природного заповідника “Медобори”: ”Це приблизно 6 років, як ми почали вирубувати кущі. За 6 років цей схил відновився, ясенець відновився на схилі. Він є по всій Україні, але в такій кількості, як на Гострій, його практично в Україні ніде немає”.
Листя рослини нагадує листя ясена, від чого і одна з назв – ясенець, повніша назва – ясенець білий, хоч квітки трапляються частіше блідо-рожево-бузкові з п’ятьма неоднаковими пелюстками. Пелюстки мають пурпурово-бузкові прожилки і зібрані в дуже ароматне суцвіття, що нагадує запах апельсинової кірки. Науковці таки продемонстрували нам одну рослинку білого кольору. З
астерігають: нюхати квітку не варто в жодному разі! Від запаху виникає головний біль, який сам проходить через кілька годин. Рослина себе захищає. Вона, як і борщівник, може обпекти шкіру, тому і торкатися до неї не варто. Та найбільше відома неопалима купина своєю ще одною незвичайною властивістю.
Мирослав Капелюх, начальник наукового відділу природного заповідника “Медобори”: “На стеблах рослин є такі пухирчики, ноповнені ефіром. І коли гарний безвітряний день, нема вітру, то цього ефіру виділяється дуже багато і він знаходиться в межах одного куща. Коли підійти і запалити запальничку, то цей кущ запалає. Ефір згорає, а рослина залишається неушкодженою”.
Властивіть рослини горіти і не згорати описана у Законі Божому. Коли Мойсей підійшов до куща, щоб розгадати загадку дивної рослини, Бог заговорив до нього з палаючого куща, призвав вивести народ Ізраїлю із Єгипту у землю Обітовану. Ще одна версія зображена на іконі “Неопалима купина”. Палаючий кущ знаменував і зачаття Божою Матір’ю Ісуса Христа від Духа Святого. Будучи Матір’ю, Марія залишалася Дівою. За іншим переказом, Богоматір, народившись на грішній землі, перебувала чистою, непричетною до гріха. Ця ікона, виставлена у храмі чи в хаті, за повір’ям, оберігає приміщення від пожежі та блискавки.
Неопалима купина — поетичне відображення долі України та українського народу, його незнищенності. Про диво-рослину і інші особливості заповідника “Медобори” дивіться на телеканалі TV-4 у програмі “Погляд зблизька” у неділю, 26 травня о 14 годині.
Коментарі вимкнені.