На Тернопільщині виявили 70 домашніх «тиранів»
Слово «сім’я» здебільшого асоціюється з безпекою та захистом, з місцем, де можна знайти спокій і взаємопідтримку. Проте інколи за ширмою сімейного благополуччя приховані фізичні, психологічні, сексуальні, економічні знущання чи приниження з боку одного із членів родини.
Правоохоронці ходять по квартирах
Упродовж травня-червня дільничі інспектори міліції проводять профілактичні заходи під умовною назвою “Візит”. Тернопільські “шерифи” здійснюють поквартирний обхід помешкань тернополян задля налагодження співпраці між міліцією та населенням, запобігання злочинів та правопорушень, профілактичної роботи з неблагополучними родинами.
Як розповів начальник дільничих інспекторів Тернопільського міськвідділу Іван Паньків, у Тернополі операція під умовною назвою “Візит” проводиться щороку.
– У поточному році особовий склад служби дільничих інспекторів міліції міського відділу поповнився новими працівниками, – каже Іван Паньків. – І щоб тернополяни знали своїх дільничих в обличчя, кожен з них здійснює поквартирний обхід помешкань громадян на своїй території обслуговування, роздає візитні картки з контактними телефонами, за якими до нього можна звернутися за допомогою, а також з адресою найближчого пункту охорони громадського порядку та годинами прийому. Окрім того, “шерифи”, спілкуючись із людьми, надають їм у разі необхідності юридичну та консультаційну допомогу, цікавляться їхніми наболілими проблеми і у рамках своєї компетенції намагаються їх вирішити. Окрему увагу правоохоронці звертають на одиноких людей та пенсіонерів, адже саме вони час від часу стають об’єктами протиправних діянь, шахрайств, крадіжок.
Також, за словами Івана Паньківа, дільничі міліціонери регулярно проводять профілактичні розмови з тими, хто перебуває на міліцейському обліку за вчинення насильства у сім’ї. А таких станом на травень поточного року перебуває 270 тернополян, з них 20 – це жінки. Причому вже з початку року правоохоронці виявили та поставили на облік 70 сімейних дебоширів. Щоправда, це лише цифри зі статистики, які знають правоохоронці. Адже важко сказати, скільки всього є сімей, які потерпають від родинного насильства і це старанно приховують.
«Послав» і дружину, і психологів
Домашнє насильство, на відміну від іншого виду насильства, має свої особливості – воно відбувається між людьми, як правило, залежними одне від одного. Здебільшого випадки насильства приховуються, адже потерпілі бояться залякування з боку кривдника та не хочуть бути осоромлені оточуючими. Проте така поведінка рано чи пізно може призвести до трагедії. Одним із дієвих способів запобігання насильству в сім’ї є направлення домашнього «агресора» до кризового центру для проходження корекційної програми.
Так, за словами Івана Паньківа, протягом поточного року іц Центр щасливого батьківства та материнства при ОДА для проходження корекційної програми, спрямованої на покращення поведінки сімейних насильників у побуті та недопущення насильства у майбутньому, направлено 22 «серійних агресорів», у тому числі – 30-річну жінку. Остання упродовж кількох років зловживала спиртним, влаштовувала вдома гулянки з «друзями» та систематично скандалила з батьком. Чоловік намагався самостійно повернути дочку до нормального життя, проте йому не вдалося. Будучи вже безсилим, він звернувся за допомогою до дільничих, а ті направили жінку на проходження корекційної програми. Як наслідок, на сьогодні вона майже не вживає алкоголю й упродовж кількох місяців від її батька до міліції скарг не надходило.
Після роботи психологів став на шлях виправлення також 35-річний тернополянин, який тривалий час «сидів на стакані», а вдома постійно скандалив з матір’ю. Щоправда, на першому занятті чоловік проявляв певну настороженість, недовіру до психологів та помітно нервував. Проте вже вдруге він прийшов до Центру раніше за самих спеціалістів, був охайно одягненим та вперше за кілька місяців… тверезим.
Проте відповідний цикл занять із психологами та соціальними працівниками, які допомагають таким людям стати на правильний шлях у житті, проходять не всі.
Для прикладу, з роками подружнього життя 42-річний чоловік з люблячого батька та коханого чоловіка перетворився на сімейного «агресора». Причина – не пиятика чи фінансова скрута, а ревнощі та принципи, від яких жінка потерпала щодня. І практично щодня вона дзвонила до міліції, щоб ті приїхали та втихомирили ревнивця. Правоохоронці приїжджали, проводили з ним профілактичні розмови, складали протоколи, але нічого не діяло. Тоді його було направлено на корекційну програму, але чоловік навіть не думав відвідувати заняття. Більше того, він заявив, що це дружину треба туди відправити, бо це вона провокує скандали.
Не витримавши такої долі, жінка залишила рідну домівку та поїхала на заробітки за кордон. Проте після цього у сім’ї не запанували мир та спокій, бо тепер чоловік зриває свою злість на доньці.
За непроходження корекційної програми правоохоронці знову притягнули правопорушника до адміністративної відповідальності. А всього таких у цьому році – близько 15 осіб.
Разом з тим, як зазначає Іван Паньків, окрім цивільно-правової чи адміністративної відповідальності, сімейним «тиранам» загрожує кримінальна відповідальність, якщо вони своїми протиправними діями спричинили жертвам будь-які тілесні ушкодження.
Суд «не помилував» 93 сімейних дебоширів
– За вчинення насильства у сім’ї винних притягують до адміністративної відповідальності згідно з вимогами ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, – пояснює правоохоронець. – За рішенням суду на правопорушника накладається штраф у сумі від 51 до 255 гривень.
До злісних любителів “помахати кулаками” може бути застосований адміністративний арешт на строк до 15 діб.
Так, у цьому році дільничі інспектори склали 140 адміністративних протоколів стосовно тернополян за вчинення насильства у сім’ї, з них 40 вдалися до правопорушення повторно. За результатами розгляду процесуальних документів суд наклав штраф на 93 правопорушників.
– Загалом основна причина сімейного насильства – пияцтво, – констатує Іван Паньків. – Більшість із так званих “дебоширів” чи скандалістів – це ті, хто полюбляє перехилити зайву чарчину. Причому вони або відбували покарання у місцях позбавлення волі, або безробітні, або ж наркомани. Потенційними правопорушниками здебільшого є тернополяни віком 30-45 років.
Вікторія Мельник («Номер один»)
Коментарі вимкнені.