Чим запам’ятався 2010 рік: найважливіші світові події
2010 рік позначився руйнівним землетрусом на Гаїті, терактами і пожежами в Росії, трагічною загибеллю президента Польщі, “нафтовим Чорнобилем” і компроматом WikiLeaks, – повідомляє ТСН.
2010-й увійде в історію як рік природних лих. Цього року Земля потерпала від землетрусів, повеней, виверження вулканів і посухи. У Мексиканській затоці сталася одна з найбільших техногенних катастроф за всю історію людства, а ліси центральної Росії майже вщент вигоріли через масштабні пожежі.
У світовій політиці основними подіями року стала загибель президента Польщі Леха Качинського в авіакатастрофі під Смоленськом, запуск першої атомної електростанції в Ірані, державний переворот у Киргизії, жертвами якого стали кількасот людей. Утім, найбільшим скандалом безумовно обернулся публікація таємних документів американських дипломатів на сайті WikiLeaks – на продовження витоків компромату чекатимемо і в 2011-му.
Руйнівний землетрус на Гаїті
Цей рік розпочався з однієї з найбільших катастроф не тільки у житті окремо взятої держави, а й в історії всього людства. Землетрус на Гаїті 12 січня фактично знищив 2,5-мільйонну столицю країни Порт-о-Пренс і забрав життя (за офіційними даними) понад 222,5 тисяч людей.
Після землетрусу країну охопив повний хаос, сотні тисяч мешканців залишилися без даху над головою. Загиблих ховали у братських могилах по кілька тисяч людей. Життя у тимчасових наметах, відсутність якісної питної води і брак медикаментів викликали на острові спалах холери. Жертвами епідемії стали вже 2,7 тисяч людей, країну охопили масові заворушення – гаїтяни вважають, що хворобу на них “наслали” жреці вуду, тому прихильників цього культу ловлять та лінчують просто на вулицях.
Теракти у метро Москви
У ранкову “годину пік” 29 березня на станціях московського метро “Луб’янка” і “Парк культури” себе підірвали дві терористки-смертниці. Жертвами вибухів стали 40 людей, близько сотні отримали поранення.
Відповідальність за теракт взяли на себе кавказькі сепаратисти. Смертницями виявилися 28-річна вчителька з Дагестану Маріам Шаріпова, коханка бойовика Магомедалі Вагабова та 17-річна Дженет Абдурахманова, дружина вбитого у 2009-му лідера дагестанських бойовиків Умалата Магомедова. Пізніше ФСБ заявило, що безпосередню участь у розробці операції брав Вагабов: російській силовики вбили його наприкінці серпня під час спецоперації у Дагестані.
Теракти у Москві викликали паніку серед населення. З’явилася інформація, що міліція нібито очікувала вибухів – за словами очевидців, ще за тиждень до інциденту були посилені наряди і правоохоронці зупиняли для перевірки жінок кавказької зовнішності. Трагедія підлила масла у і без того неспокійну ситуацію з вихідцями з Кавказу у російській столиці.
Державний переворот у Киргизії
6 квітня у Киргизії почалися антиурядові акції протесту, які вже наступного дня досягли столиці країни Бішкека і вилилися у масові заворушення та погроми. Загинули більше 80 людей, близько 1500 постраждали.
Президент Курманбек Бакієв втік з країни. 8 квітня влада перейшла до опозиції, яка сформувала тимчасовий уряд на чолі з Розою Отунбаєвою.
На тлі неспокійної обстановки на початку червня на півдні Киргизії почалися сутички між етнічними киргизами та узбеками. За офіційними даними, загинули майже 300 людей, неофіційно – майже 2 тисячі. Вбиті були цілі родини, люди по кілька днів боялися виходити з дому. Мародери спалили 70% південної столиці Киргизії – міста Ош. Влада звинуватила в організації безладів Бакієва, який на той час перебував у Білорусі. Проти нього було порушено кримінальну справу, але Мінськ відмовив у екстрадиції.
Восени у Киргизії пройшли парламентські вибори за новою Конституцією, ухваленою на референдумі, і тимчасовий уряд оголосив про саморозпуск. Роза Отунбаєва стала “перехідним президентом” країни до кінця 2011 року.
Президент Польщі загинув у авіакатастрофі під Смоленськом
10 квітня стало днем трагедії для усього народу Польщі. В один день країна втратила президента Леха Качинського і цілу низку видатних політиків і військових діячів, які летіли до Катині, щоб взяти участь у жалобних заходах на місці масового розстрілу в 1940 році польських офіцерів.
Президентський Ту-154 в умовах сильного туману почав посадку на аеродромі “Смоленськ – Північний”, але зачепився крилами за дерева і не дотягнув кількох десятків метрів до злітно-посадкової смуги. У катастрофі загинули всі 96 людей, які були на борту.
Розслідування авіакатастрофи триває досі, його ведуть паралельно російська та польська сторона. За попередніми даними, всі системи літака до аварії працювали нормально. У Москві стверджують, що пілотів попереджали про те, що здійснювати посадку в умовах такої поганої видимості дуже небезпечно, і чому вони пішли на це – достеменно не зрозуміло. Натомість у Варшаві не виключають, що диспетчери аеродрому могли передати екіпажеві помилкові дані.
Виверження ісландського вулкана Ейяфьятлайокудль
З 15 по 21 квітня ісландський вулкан з важковимовною назвою Ейяфьятлайокудль фактично паралізував авіасполучення по всій Європі. Через небезпечну концентрацію у повітрі вулканічного попелу (якщо він потрапляє до двигунів літака, вони можуть відмовити), авіакомпаніям довелося скасувати більше100 тисяч рейсів.
Компанії втратили тоді близько 2,2 мільярдів доларів, приватні особи – не менше 1,6 мільярдів доларів. 8,2 мільйона авіапасажирів втратили свої квитки, у десятках аеропортах панував хаос.
Ейяфьятлайокудль став першим у світі вулканом, який вирішили забетонувати. А завдяки своїй назві він став “героєм” багатьох прислів’їв та анекдотів. Наприклад, такий: “Приходить чоловік додому тверезий. А жінка йому каже: “Ти п’яний!”. Він – “Ні!”. Вона – “Скажи тоді: Ейяфьятлайокудль”. Він – “… Добре! П’яний!”.
Активісти природоохоронних організацій ловили і відчищали від нафти птахів у Мексиканській затоці
“Нафтовий Чорнобиль” у Мексиканській затоці
Аварія на нафтовій платформі Deepwater Horizon у Мексиканській затоці біля узбережжя США стала найбільшою в американській історії та однією з найбільших техногенних катастроф в історії людства.
“Нафтовий Чорнобиль” – саме так охрестили цю подію у Greenpeace. Під час вибуху на платформі 20 квітня загинули 11 нафтовиків, сама платформа затонула, а в океан вилилося більше 4 мільйонів барелів нафти. Негативних наслідків для екосистеми було завдано на багато десятиріч вперед. Забрудненими виявилися більше 171 милі узбережжя в штатах Луїзіана, Міссісіпі, Алабама, Флорида.
Відповідальність за аварію взяла на себе компанія ВР (British Petroleum). На 17 вересня витрати ВР на ліквідацію наслідків витоку досягли 9,5 млн доларів.
Лісові пожежі у Росії
На початку серпня центральну частину Росії через страшну посуху охопили масштабні лісові пожежі. Вигоріли тисячі гектарів, дим від пожеж не просто навис над іншими країнами – він долетів до інших континентів, зокрема накрив Канаду та Аляску.
Вогонь знищив частину брянських лісів, забруднених радіацією після вибуху на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Екологи заявили, що радіація могла піднятися у повітря і загрожує населеним пунктам, однак російська влада ці повідомлення спростувала, заявивши, що жодної небезпеки немає.
У пожежах загинули більше півсотні людей, а у Москві через спеку та смог було встановлено рекорд смертності. Збитки від аномальної спеки перевищили 15 мільярдів доларів.
Повінь у Пакистані
У липні – серпні сильні зливи призвели до найпотужнішої повені в історії Пакистану. Вода повністю затопила 1/5 частину території країни, у деяких містах піднявшись вище, ніж на 5 метрів. Жертвами стихії стали більше 1,7 тисячі людей, багато мешканців померли від голоду та відсутності питної води.
Генеральний секретар ООН заявив, що від 15 до 20 мільйонів пакистанців потребують предмети першої необхідності – продукти, воду, намети, медикаменти. У зв’язку зі стихійним лихом черговий запис в Інтернеті оприлюднив терорист №1 Усама бен Ладен, який цього разу не виступив з погрозами терактів, а закликав світ надати гуманітарну допомогу “жертвам зміни клімату”.
“Кількість жертв глобальної зміни клімату дуже велика … вона перевищує кількість жертв військових дій”, – зауважив лідер “Аль-Каїди”.
Кім Чен Ір і його син і спадкоємець Кім Чен Ин на військовому параді у Пхеньяні (AP Photo/Vincent Yu)
Лідер КНДР визначився зі своїм спадкоємцем
Восени стало відомо, що наступником лідера Північної Кореї Кім Чен Іра стане його молодший син Кім Чен Ин. Спочатку про це повідомили у Південні Кореї з посиланням на дані своє розвідки, а пізніше побічно підтвердили і високопосадовці у КНДР.
Кім Чен Ин був обраний до ЦК Трудової партії Кореї, також йому було присвоєно звання генерал-полковника. Інформації про Кім Чен Ина не багато, відомо, що йому 27 років, а освіту він здобув у Швейцарії. Якщо він дійсно успадкує владу батька, то стане представником 3-го покоління династії, яка очолює КНДР вже більше півстоліття.
До речі, старший син Кім Чен Іра – Кім Чон Нам – виступив проти передачі влади у країні в спадщину. При цьому він зазначив, що не заперечує, аби КНДР керував його брат і пообіцяв йому усіляко допомагати – “з-за кордону” (Кім Чон Нам наразі мешкає у Китаї).
Відставка мера Москви Юрія Лужкова
28 вересня Росію сколихнула найгучніша відставка останніх кількох років. Президент Дмитро Мєдвєдєв звільнив мера Москви Юрія Лужкова, який беззмінно керував російською столицею більше 18 років.
Причину звільнення Мєдвєдєв сформулював як “у зв’язку з втратою довіри”. Після відставки Лужков вийшов з провладної партії “Єдина Росія” і почав публічно критикувати політику Кремля. Він навіть заявив, що був змушений вивезти з Росії двох своїх доньок, оскільки боїться за їхнє життя.
Новим градоначальником Москви став Сергій Собянін – “жорсткий адміністратор”, “затятий мисливець” і “справжній сибіряк”.
Безпрецедентна операція з порятунку шахтарів у Чилі
33 гірники мимоволі встановили світовий рекорд за тривалістю перебування під землею. Вони провели 69 днів замурованими у шахті Сан-Хосе в Чилі через аварію, і вижили. За рятувальною операцію чилійського уряду, безпрецедентною за своїм масштабом, у прямому ефірі спостерігав увесь світ.
Диво сталося, коли на 18-й день після аварії гірники прикріпили до опущеного у шахту зонду записку “Estamos bien” (“Ми живі”). Однак для підняття їх на поверхню знадобилося два місяці. Весь цей час шахтарям спускали вниз воду, продукти, листи від рідних і навіть організували трансляцію футбольного матчу. Нагору ж гірники передали відео про своє життя під землею. Весь час допомогу їм надавали психологи.
Нарешті, 13 жовтня рятувальники завершили прокладення 700-метрового тунелю, через який і діставали підземних полонених у спеціальній капсулі, схожій на одномісний ліфт. На поверхні їх зустрічали близькі і особисто президент країни Себастьян Піньєра.
Запуск першої іранської АЕС в Бушері
27 листопада Іран запустив першу власну атомну електростанцію в Бушері. Зведення цієї АЕС, якою опікувалися російські фахівці, тривало ще з 1975 року, і нарешті було завершене. Однак повністю підключена до електромережі станція буде у січні 2011 року.
Після запуску АЕС Вашингтон, який звинувачує Іран у намаганні створити ядерну зброю, запровадив проти Тегерана нові санкції.
Однак у грудні після майже річної паузи в Женеві пройшов черговий раунд переговорів між Іраном і “шісткою”міжнародних посередників (Росія, Китай, США, Франція, Великобританія і Німеччина). І хоча з головної теми – врегулювання іранської ядерної проблеми – досягти компромісів не вдалося, вже в самому факті зустрічі спостерігачі побачили позитив.
Друга справа Михайла Ходорковського
Російський олігарх, екс-глава ЮКОСа Михайло Ходорковський, який відбув сім років ув’язнення у Сибіру за шахрайство і ухиляння від сплати подактів, знову визнаний винним – тепер у розкраданні нафти. Йому загрожує ще 14 років за ґратами.
За гучною справою кристально слідкують західні країни. Оглядачі вже висловлюють критичні думки, на кшталт того, що “російська влада віддала перевагу бюрократичному і брутальному капіталізму ліберальній демократії”.
Тим часом Міжнародний арбітражний суд визнав, що за крахом імперії ЮКОСа стоїть Росія, якій тепер належить виплатити міноритарію 3,5 мільйона доларів збитку за радянсько-британську угоду про взаємний захист інвестицій від 1989 року.
Інформаційний скандал: викриття WikiLeaks
Найгучнішою подією року стало оприлюднення конфіденційних даних Держдепартаменту США. Листування американських дипломатів під грифом “таємно” опублікував скандальний сайт WikiLeaks, – цей витік інформації став найбільшим в історії Сполучених Штатів.
Викриття WikiLeaks стали найграндіознішим інформаційним скандалом світу. У депешах, окрім звітів дипломатів про зустрічі з лідерами країн (часто з невтішними характеристиками), міститься інформація і про те, які інструкції надсилає Вашингтон, які розвіддані збираються і як передається перероблена інформація.
Засновник сайту Джуліан Ассанж звинуватив США у тиранії та в тому, що офіційна політика Вашингтона значно відрізняється від тієї, яка проводиться насправді. Тим часом сам він перебуває у Лондоні на підписці про невиїзд – його затримали за запитом Швеції, де проти Ассанжа порушено кримінальну справу за звинуваченням у зґвалтуванні. Ассанж стверджує, що не винен, а переслідують його виключно з політичних мотивів.
WikiLeaks публікує отримані дані поетапно, тож у новому році на читачів чекають нові викриття. За словами Ассанжа, на початку 2011-го сайт випустить порцію інформації про Ізраїль, війну з Ліваном влітку 2006 року, та участь “Моссада” у вбивстві одного з лідерів руху “ХАМАС” Махмуда аль-Мабхуха у Дубаї в січні 2010 року.
Коментарі вимкнені.