Тернопільська облрада стала на захист Почаївської Лаври

«Наша позиція однозначна – українські святині повинні належати українському народу. Ми не допустимо приватизації Московським патріархатом Почаївської лаври», – голова обласної ради Олексій Кайда

Голова обласної ради Олексій Кайда вважає, що поданий у Верховну раду законопроект під номером 9105 «Про Перелік пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації» (щодо виключення з «Переліку» будівель Почаївської лаври)», є продовженням тотального наступу нині діючої влади на українське православ’я, намаганням русифікації українського народу з допомогою московської церкви і, як наслідок, нищенням українських святинь.

«Вилучення із переліку – означає приватизацію. Почаївська лавра з часу заснування була осередком православ’я, українського православ’я. Московський патріархат  сам собі привласнив Почаївську лавру. Молитовне місце стало осередком антиукраїнства, міжконфесійної неприязні,  розбрату та протистояння на Тернопільщині», – констатує Олексій Кайда.

29 травня 2001 року Кабмін оголосив комплекс пам’яток у містах Кременці та Почаєві Кременецько-Почаївським державним історико-архітектурним заповідником. Відтак на розпорядження Кабміну у 2002 році усі пам’ятки були передані із спільної власності громад Кременецького району у державну власність з внесенням до сфери управління Держбуду.

У липні ж 2003 року згідно з розпорядженням Кабміну споруди Почаївської лаври вилучаються зі складу заповідника, а у листопаді відбулася передача лаври у безкоштовне користування представникам УПЦ МП, про що укладено угоду між Держбудом та Свято-Успенською Почаївською лаврою. Договір діє 49 років – до 1 січня 2052 року.

 

Сталася ця оборудка за прем’єрства нинішнього Президента Віктора Януковича.

Про негативні наслідки такого рішення депутати обласної ради, обраної 15 березня 2009 року, заговорили на перших сесіях.

Під час 24 сесії Тернопільської обласної ради депутати ухвалили рішення про створення Тимчасової контрольної комісії щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в Почаєві Українській православній церкві Московського патріархату, а також щодо дотримання Московським патріархатом земельного та міграційного законодавства України.  Комісія виявила численні порушення українського законодавства.
Обласна рада двічі приймала звернення щодо відміни рішення про передачу святині Московському патріархату та щодо повернення лаври до заповідника. «Ні за президентства Ющенка та прем’єрства Тимошенко, ні при повторному зверненні до Президента Януковича та уряду Азарова. жодної реакції не було. Центральні органи влади ігнорують рішення найвищого представницького органу області, а отже – позицію мешканців Тернопілля. Під час візиту президента до Почаєва у січні цього року я особисто передав Президенту усі рішення та звернення, які приймали депутати Тернопільської обласної ради щодо Почаївської лаври», – нагадав голова обласної ради.

Реакції  й донині – нуль. Голова обласної ради вважає, що пояснення цьому просте – влада поступово здає не тільки українські землі під флот чужої країни, вона береться і за вікові культурні та духовні надбання нації.

–          Запропонований законопроект є нічим іншим як намагання провладної партії знівелювати не лише українську історію, а й українську віру. Українські християнські центри – Зарваниця, Почаївська, Святогірська та Києво-Печерська лаври, Софія Київська – це духовне багатство українців. Туди з молитвами йдуть паломники з усього світу. Українські святині повинні належати тільки українському народові.  УПЦ МП, а якщо називати речі своїми іменами РПЦ, яка має вражаючу підтримку провладної партії та парламенту, намагається повністю заволодіти Почаївською лаврою – це вже очевидний факт. Українці повинні дати відсіч таким зазіханням та непомірному апетиту Московського патріархату,  – вважає голова обласної ради Олексій Кайда.-  Ми не можемо допустити приватизації Московським патріархатом Почаївської лаври».

На думку Олексія Кайди, депутати з провладної більшості своїм законопроектом не тільки дестабілізують ситуацію, а й нівелюють ідею створення єдиної помісної української церкви, яка б об»єднала державу.

Очільник обласної ради зазначив, що сам факт появи такого законопроекту викликав обурення у депутатів Тернопільської обласної ради.  7 вересня зареєстроване звернення фракції всеукраїнського об»єднання «Свобода» щодо недопустимості розгляду Верховною Радою запропонованого законопроекту.

«Це питання депутати обов’язково розглядатимуть на черговому засіданні сесії Тернопільської обласної ради, яке відбудеться 15 вересня. Переконаний, що байдужим до фактично грабунку святинь, якими гордиться наша нація, не залишиться жоден депутат».

Законопроект «Про Перелік пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації» (щодо виключення з «Переліку» будівель Почаївської лаври) у Верховну Раду подали народні депутати Дмитро Шенцев (пройшов за списком Партії регіонів) та Юрій Бут (пройшов за списком блоку «Наша Україна – Народна самооборона», тепер є членом провладної депутатської групи «Реформи заради майбутнього»).

 

Коментарі вимкнені.