Тернопільській обласній службі зайнятості – 20 років!
15 січня 1991 року була утворена Тернопільська обласна служба зайнятості. Нині у її структурі – обласний, Тернопільський міськрайонний та 16 районних центрів зайнятості. За роки своєї діяльності її послугами скористалося понад 1 млн. 300 тисяч громадян (з урахуванням тих, які зверталися повторно).
Наведу кілька цифр, які красномовніше за слова характеризують досягнення служби зайнятості області за 20-річний період:
* з 1991 року по 2010-й включно до місцевих центрів зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернулося майже 800 тисяч незайнятих мешканців Тернопільщини;
* працевлаштовано 375 тисяч осіб, у тому числі:
– шляхом надання дотацій роботодавцям – 8478, з них понад 100 випускників вищих навчальних закладів – на перше робоче місце,
– шляхом отримання одноразової допомоги для започаткування власної справи – понад 9 тисяч безробітних. Найпопулярніші види підприємництва серед наших краян – гуртова та роздрібна торгівля, надання комунальних, індивідуальних та ветеринарних послуг, сільське господарство;
* майже 74 тисячі осіб зі статусом безробітного проходили професійне навчання;
* до оплачуваних громадських робіт залучено 79 тисяч незайнятих громадян. Після завершення таких робіт сумлінних працівників працедавці нерідко залишають на постійних робочих місцях. Лише у 2010 році понад 800 безробітних таким чином знайшли постійну роботу;
* центри зайнятості реєструють трудові договори між найманими працівниками та приватними підприємцями-фізичними особами. На даний час за такими угодами в області працює понад 21 тисяча осіб.
Рівень працевлаштування громадян з числа тих, які зареєстровані в центрах зайнятості області, сьогодні сягає 50%, тоді як у 2001 році – лише 23,9%. Тепер майже кожен реальний безробітний звертається за сприянням у пошуку роботи до обласної служби зайнятості.
Поліпшувати якість та розширювати спектр соціальних послуг шукачам роботи та працедавцям нам допомагає застосування новітніх інформаційних технологій – Єдиної технології обслуговування незайнятого населення та Єдиної інформаційно-аналітичної системи. Всі процеси в службі максимально комп’ютеризовані, діють спеціалізовані інформаційно-довідкові Інтернет-портали, про вакансії можна дізнатися і за допомогою безкоштовних дзвінків на № 0-800-50-50-60 зі стаціонарних та на № 730 – з мобільних телефонів.
Завдяки допомозі з боку Державного центру зайнятості та за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суттєво поліпшено умови отримання послуг клієнтами центрів зайнятості, зміцнено матеріально-технічну базу служби зайнятості Тернопілля. Якщо на початку її діяльності, в 1991 році, центри зайнятості тіснилися в пристосованих орендованих приміщеннях, де дошкуляли тіснота, незручності та черги на прийом до спеціалістів, то останніми роками придбано та реконструйовано чи побудовано нові приміщення соціального призначення в Бережанах, Кременці, Борщові, Заліщиках, Збаражі, Ланівцях, Підгайцях, Чорткові. У Тернополі в 2009 році став до ладу Будинок праці, в якому розташувалися обласний та Тернопільський міськрайонний центри зайнятості. На черзі – введення в дію нового приміщення Підволочиського РЦЗ.
У повсякденній роботі обласна служба зайнятості тісно співпрацює з соціальними партнерами на ринку праці, спирається на активну допомогу з боку органів влади та місцевого самоврядування. Це стосується і сприяння в працевлаштуванні, й організації оплачуваних громадських робіт, зокрема, з упорядкування автомобільних доріг загальнодержавного значення, і посилення профорієнтаційної роботи, найперше – з орієнтації старшокласників на вибір робітничих професій тощо.
Фахівці центрів зайнятості Тернопілля організовують для учнів дні відкритих дверей, знайомлять їх з трудовими династіями, ветеранами праці, майстрами своєї справи, демонструють профорієнтаційні фільми. Часто працівники центрів зайнятості самі ідуть у школи і там проводять дні профорієнтації, дні профінформації, уроки реального трудового життя, відкриваючи перед юними двері у широкий світ фахової майстерності. У віддалені сільські загальноосвітні навчальні заклади виїжджають пересувні мобільні центри зайнятості та мобільні центри професійної орієнтації. Вони доставляють школярам цінний вантаж – цікаву і пізнавальну інформацію, яка міститься у буклетах, проспектах, листівках. У цих центрах на колесах учні мають чудову нагоду пройти профдіагностичне тестування, переглянути професіограми, довідники професійно-технічних закладів, де можна здобути той чи інший фах.
Віднедавна надійними помічниками при виборі професій стали для школярів програмно-апаратні комплекси державної служби зайнятості – профорієнтаційні термінали, де юнаки і дівчата у формі гри черпають необхідні знання про перспективи свого трудового майбуття. Ці пристрої допомагають і батькам учнів дізнатися про професійні нахили своїх дітей, а вчителям дають розширену інформацію про ринок праці, націлюють на ефективну профорієнтаційну роботу. Такі термінали сьогодні вже діють у 60 школах області.
Ще у 2009 році державна служба зайнятості розгорнула інноваційний проект – «Профорієнтаційний діловий щоденник школяра». У 2010-ому він був удосконалений за участю фахівців Міністерства освіти та науки України і на початку навчального року працівники центрів зайнятості безкоштовно вручили оновлену версію такого щоденника, що виступає і як профорієнтаційний посібник, понад 16 тисячам учнів 7-8 класів усіх сільських та селищних шкіл Тернопільщини.
Головна ж мета служби зайнятості – соціальна підтримка громадян, які тимчасово не працюють, підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці, повернення безробітних до продуктивної зайнятості. Тому фахівці обласної служби зайнятості прагнуть, щоб шукачі роботи неодмінно знаходили надійних роботодавців, а працедавці – сумлінних і кваліфікованих робітників. На це й спрямовані зусилля нашого колективу – людей, які зернами добра, віри й надії засівають соціальну ниву.
Петро Химейчук, директор обласного центру зайнятості
Коментарі вимкнені.