Вундеркінд з Тернопільщини познайомилася з принцесою Вікторією

Марія`Мулярчук із села Дзвинячка Борщівського району розробила проект річкової електростанції. Дівчина навчається в одинадцятому класі, цікавиться математикою, біологією, фізикою, бере участь у олімпіадах. Зі своєю наукової роботою зайняла перше місце на конкурсі у Норвегії, обійшовши понад п’ятдесят учасників із 18 країн. А нещодавно повернулась із Швеції, де представляла Україну на міжнародному екологічному конкурсі.

Розробляє ГЕС і готується до випускних тестів

На вигляд Марія не схожа на «вундеркінда». У комп’ютерному кабінеті Борщівської школи №3 серед однолітків, які зосереджено сидять перед екранами моніторів, вона нічим не відрізняється від інших. Однак за останні два роки учениця із невеликого села виграла кілька престижним міжнародних конкурсів, а її розробкою зацікавились інститут гідромеханіки Національної Академії Наук України та кілька вітчизняних і закордонних фірм. Шона – волонтер із США, у місцеву школу приїхала за спеціальною програмою і зараз допомагає Марії перекласти презентацію її роботи на розмовну англійську.

Свою першу модель вона почала розробляти ще у восьмому класі: зробила необхідні розрахунки, потрібні досліди проводила за допомогою звичайного шкільного тонометра. Винахід Марії – мікрогідроелектростанція (мікро-ГЕС) нагадує невеликий металевий диск з ніжками. «Тарілка» виробляє енергію, використовуючи силу біжучої води річки. Завдяки чисельним перевагам (відсутність плотин, затоплення територій і забруднення навколишнього середовища) мала гідроенергетика сьогодні є одним із найпопулярніших наукових напрямів у світі. Наприклад, у Норвегії, завдяки малим і середнім ГЕС, отримують до 90% усієї електроенергії.

Цікавитись наукою школярка почала під впливом батька – інженера-механіка за фахом, який знає і любить фізику та математику і намагався прищепити цю любов дочці.

Як і кожна дитина в селі, Марія допомагає батькам по господарству. Окрім розробки цікавих проектів, любить читати, слухати музику, грати у настільний теніс, а також відпочивати з друзями. Однак зараз для цього немає часу. Дівчина закінчує школу і готується до випускних тестів.

У залі для Нобелівських лауреатів

У цьому році, після перемоги у всеукраїнському етапі конкурсу «Енергія і середовище», проект Марії Мулярчук був представлений у Норвегії. Робота зайняла перше місце (номінація «Практичний проект») серед учасників з 18 країн. Для вручення диплома у Дзвинячку із Норвегії приїжджав координатор проекту «Шкільний проект по використанню ресурсів і енергії» (SPARE).

Марійки вважає, що не важливо чим ти захоплюєшся – математикою чи літературою, біологією чи іноземними мовами. Для досягнення успіху головне, щоб тобі це подобалося. Математику дівчина вважає творчою наукою. Також захоплюється біологією, екологією і захистом довкілля. Однак, щоб мати необхідний рівень знань, вона щодня сідає за книжки о четвертій-п’ятій годині і вчиться до дванадцятої. Марійка розповідає, що брати участь у конкурсах непросто. Інколи вони нагадують екзамен. Але в таких випадках вона заспокоює себе: «Ти сама писала свою роботу, ти добре її знаєш, отже можеш відповісти на будь-яке запитання». І це допомагає. Взагалі, за словами дівчини, приймати участь у конкурсах дуже цікаво – можна дізнатись багато нового та познайомитись з цікавими людьми.

У`вересні минулого року Марійка їздила до Швеції, де брала участь у одному з найпрестижніших наукових конкурсах для молоді «Стокгольмський юнацький водний приз». Церемонія нагородження відбувається у Стокгольмській мерії – (Citi Hall), у якій вручають Нобелівську премію. Переможців нагороджувала принцеса Вікторія, тому усіх учасників знайомили з правилами етикету: як правильно вітатися, поводити себе під час знайомства з принцесою.

«Біля українського стенду зупинялося багато людей, – ділиться враженнями Марія. – Одного разу підійшов навіть чоловік з Африки. Він сказав, що це дуже добра ідея, бо такі електростанції можна використовувати на річках у його країні. Також добре пройшли «інтерв’ю» – захист робіт». У Швеції дівчина перебувала тиждень. За цей час познайомилася з однолітками з Росії, Білорусі, Литви та інших країн. Зараз листується з дівчатами з Франції та Китаю, з якими жила у одній кімнаті.

На жаль, українська робота не перемогла у конкурсі. За словами дівчини, причина цього – тематика конкурсу. Цього року перевагу надавали роботам з тематиці очищення води. Однак дівчина не засмучується, адже в неї залишилися незабутні враження, блакитна скляна «крапля» та ноутбук – за перемогу в національному етапі конкурсу.

Науковою роботою нарешті зацікавилися вдома

Зараз Марійка готується до участі у конкурсі «Інтел-Техно-2011», на який збирається представити свою нову розробку – мікро-ГЕС, яка може працювати на струмках глибиною від п’ятнадцяти сантиметрів. Пристрій використовуватиметься як додаткове джерело живлення будинку, фермерського господарства, освітлення вулиць. Переможці здобудуть право представляти свої проекти на Всесвітньому фіналі «Intel ISEF», який відбудеться з 8 по 13 травня у Лос-Анджелесі.

Марійка закінчує одинадцятий клас та готується до вступу. Зважаючи на наукові здобутки, надійшли пропозиції з Київського політехнічного університету, Рівненського університету водного господарства. Дівчина хоче бути науковцем і продовжувати працювати над темою альтернативної енергетики. Однак попереду ще багато роботи. Марійка вдячна своїм учителям та батькові, які передали їй свої знання і прищепили любов до науки. До речі, після конкурсу у Норвегії розробкою дівчини зацікавилось одразу кілька іноземних фірм. А нещодавно у журналі «Зелена енергетика» вийшла її публікація, присвячена останній роботі. Після цього новим проектом міні-ГЕС з низькошвидкісною турбіною нарешті зацікавилися і вітчизняні підприємства.

Денис ЗАХАРЧУК, газета “Тернопіль вечірній”

-1 thoughts on “Вундеркінд з Тернопільщини познайомилася з принцесою Вікторією

  • 21:14 | 3.02.2011 о 21:14
    Permalink

    На верхній світлині Марія надіюсь не по середині?

  • 20:47 | 4.02.2011 о 20:47
    Permalink

    Для Марійки може бути цікавою інформація про навчання в Європі на факельтеті мехатроніка, відновальні джерела енергії. Якщо зацікавить – залишіть коментар.

Коментарі вимкнені.