Парафіяни УПЦ Московського патріархату переходять в УПЦ Київського

У п’ятницю 13 червня Святійший Патріарх Філарет зустрівся з журналістами, аби привітати їх з минулим професійним святом та дати декілька важливих настанов.

«Ви — служителі Слова. І ми — служителі Слова. Тільки ми слово проповідуємо Слово вічне, яке стосується вічного життя…. А ви — несете правду про земне життя. Тому ваше слово має велике значення. Якщо воно правдиве… Неправдиве слово приводить до дуже недобрих результатів, – звернувся Святійший.— … Чому 80% російського населення готові воювати зі своїми братами-українцями? Неправдиве слово подіяло на них так, що вони навіть готові нас вбивати».

Патріарх також попросив журналістів «підтримувати своїм Словом дух народу». «Можна подавати інформацію об’єктивно, але не пропорційно. А негативна інформація впливає сильно, виникає паніка. А паніка — це дуже погане явище. Церква вважає тяжким гріхом, коли людина втрачає надію. Бо вона тоді вже не може боротися з спокусами. Вона — безнадійна. Так і в суспільстві, коли людина переможена в душі, вона не буде боротися. Вона вже подолана всередині. Тому я закликаю вас, щоб ви давали правдиву інформацію, але в той же час мали на увазі, що треба, щоб добро перемагало зло», – сказав Святійший.

На знак подяки за те, що журналісти, часом ризикуючи власним життям та здоров’ям,  були і залишаються з українським народом в найтяжчих випробуваннях — Майдану і нинішнього військового протистояння на Сході — Патріарх вручив запрошеним Благословенні грамоти.  У «Дні» таку грамоту цього року отримала головний редактор газети Лариса Івшина.

А почалась зустріч з короткого прес-брифінгу. Частину зі сказаного Святішим подаємо нижче у вигляді цитат з відповідей Святійшого.

ПРО ПЕРЕСЛІДУВАННЯ УПЦ КП НА ДОНБАССІ

– Ситуація на Донбасі тяжка. У Луганській області наше духовенство немає можливості служити. Священиків переслідують. Навіть єпископ переховується, боїться, щоб його не взяли в полон. Тільки в деяких храмах відбувається служба.

В Донецькій області ситуація краща. Архієпископ Сергій більш активний, бо наша Донецька єпархія набагато більша,  ніж Луганська. Вони дуже активно працюють з нашими силовими структурами. Збирають продукти харчування, одяг, бронежилети купують і направляють у військові частини. Крім того, вони постійно знаходяться у військових частинах, де проводять служіння. Я вчора розмовляв з архієпископом. У нього — бойовий дух… Сподівається, що ми переможемо.

Богослужіння на Трійцю майже у всіх наших храмах Донецької області відправлялись.

Ніхто із священників Київського патріархату не перейшов у Московський Патріархат. І що цікаво, що може за виключенням 2-3 священників, а так всі залишають на своїх місцях, не покидають свої єпархії. Ми раді, що у нас таке патріотично налаштоване духовенство.

 ПРО ВИБІР ВІРЯН

–  Багато парафіян Московського патріархату уже перейшли у Київський патріархат. Ми це спостерігали не тільки в Києві, а й по всій Україні. Повідомлялося про те, що багато московських парафіян на Паску прийшли в храми Київського патріархату. Я освячував Паску в Володимирському соборі і дуже багато помітив прихожан Московського патріархату. Вони говорили: «Спасі Господі», «Христос Воскресєн»…

Люди вже побачили, яка церква стоїть і молиться з українським народом, а яка боїться Москви, і тому не може на повний голос сказати правду. Люди хочуть належать до правдивої української Церкви.

ПРО БЛАГОСЛОВЕННЯ НОВООБРАНОГО ПРЕЗИДЕНТА В СОФІЇ КИЇВСЬКІЙ. ЩО СВЯТІЙШИЙ ОСОБИСТО ПОБАЖАВ ПЕТРУ ОЛЕКСІЙОВИЧУ

– Це була приватна молитва новообраного Президента. Він не хотів, щоб там були присутні уряд, представники Верховної Ради. Хотів, щоб були тільки керівники християнських церков. І оскільки це була молитва, а не привітання, то я там прочитав молитву. І в молитві висловив все, що треба йому як президенту. І не тільки йому, а я й Верховній Раді, особливо суддям і олігархам. Там я нагадав їм про божественну Правду.

А потім його вітали представник УПЦ Московського патріархату митрополит Онуфрій, Верховний архієпископ УГКЦ Святослав Шевчук, предстоятель Української автокефальної православної церкви митрополит Мефодій, голова українських римо-католиків, архієпископ-митрополит Мечислав Мокшицький, а також представники протестантської та мусульманської общин…  Після цього Петро Олексійович із дружиною і сином поставили свічки перед іконами. Хор проспівав «Боже, великий, єдиний» і ми закінчили нашу молитву.

ПРО УЧАСТЬ УПЦ МП У ВІЙСЬКОВІЙ АГРЕСІЇ ТА ЯК ЦЕРКВА З НАЗВОЮ «УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА» ПРИЙШЛА ДО ТОГО, ЩО ЇЇ СЛУЖИТЕЛІ КЕРУЮТЬ ТЕРОРИСТИЧНИМИ ЗАГОНАМИ, А З ТЕРИТОРІЇ ХРАМІВ ЗДІЙСНЮЮТЬ ОБСТРІЛИ УКРАЇНСЬКОЇ АРМІЇ? 

– Це треба було передбачити ще у 1992-му році, коли Єдина українська церква на Харківському так званому Соборі була розділена на дві частини. Ми вже тоді очікували, що та частина української церкви, яка залишилася в Московському патріархаті, не буде на 100% служити інтересам українського народу. Тільки в мирні часи це не було так помітно. А от коли настав час випробування — «з ким бути?»: з українським народом, чи з Москвою, —  частина духовенства, і єпископат і, звичайно, частина мирян УПЦ МП відкрито стала на бік Москви. Якби церква була єдиною, то цього б не було.

Коли ми виступаємо за об’єднання православних церков у Єдину помісну церкву, то маємо на увазі, що церква буде захищати інтереси українського народу.

А якщо церква розділена, то її частина, хоче вона чи не хоче, залежна від Москви. Ми якраз протягом 20 років боремося за те щоб була Єдина, але помісна православна церква. В УПЦ МП теж за єдину церкву, але таку, яка буде підпорядкована Москві, а ми — за помісну, тобто незалежну від Москви.

Те, що зараз відбувається і в Криму, і на Сході є результатом того, що в свій час українська влада допустила розділення церкви. Вона сприяла йому. Тому що Харківський собор був скликаний за допомогою СБУ. А це — влада. Українська влада не знала, що вона таким чином служить інтересам не України?

ПРО СТАН ПЕРЕМОВИН ЩОДО ЄДИНОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ НА ТЕПЕР

– …Ми звернулися до Московського патріархату з пропозицією продовжити початий діалог щодо Єдиної української церкви. Вони швидко відгукнулися — створили комісію. І ми створили комісію. Але ні разу ці комісії не зібрались до цього дня. Чому? Тому що в УПЦ МП чекали обрання нового Президента. Бо думали, що новий Президент буде на боці Московського Патріархату. Тоді вже йшлося  про Петра Олексійовича Порошенка як про одного із найвірогідніших кандидатів на посаду президента. А оскільки він — їх парафіянин, то вони сподівалися, що він стане буде їх підтримувати. Я — іншої думки. Хто б не був Президентом, він повинен турбуватися про українську державу і про український народ. До якої б він церкви не ходив, його обов’язок — служити українському народу й українській державі. Якщо ж він забуває про це, то тоді має результати Януковича, який втік, покинув і своє президентство, і Україну, і десь зараз, як пес якийсь, бігає по Росії.

Зараз ми побачимо, як буде реагувати Московський патріархат. Чи ми нарешті сядемо за стіл переговорів і будемо говорить, чи ні.

Я думаю, що Бог створить такі умови, коли їм не буде куди діватися як об’єднуватися в Єдину помісну православну церкву. Бог створить такі умови. От і зараз вони знаходяться не в благоприємних умовах. Народ їх уже не підтримує так, як раніше. Що буде далі — подивимося. Але я впевнений, що в Україні єдина помісна церква буде! Її не буде тільки при одній умові, якщо не буде української держави. Але ми впевнені, що українська держава є і буде, а значить і буде Єдина помісна Церква!

«З НАМИ — УВЕСЬ СВІТ»

– Господь допустив, щоб ми опинилися в таких умовах. Для чого? Для того, щоб український народ об’єднався. Зараз, по соціологічним опитуванням, 60% населення патріотично налаштоване, було – 40%. …Український народ на Заході і на Сході буде єднатися. Зараз є багато біженців із Донецької і Луганської областей. Де їх приймають? У Львівській області, Київській, Дніпропетровські, Одеській… Бачите, як єднається народ Заходу і Сходу? І це позитивно.

…Усі ці 22 роки у нас ворога не було. Не було ворога, немає армії. Та ще й керівництво довело її до такого стану: поставили на чолі Міністерства оборони росіянина, і головою СБУ теж росіянина, хоч і прізвище українське. Новий Президент правильно сказав, що нам треба мати армію! Боєздатну! І я думаю, що Петро Олексійович буде турбуватися про зміцнення нашої армії. Тому що є ворог. А проти ворога треба поставити силу. Силою є армія. Тому це буде одне із важливіших завдань нового Президента.

Причини для упадницького духу у нас немає. Тому що з нами — увесь світ. Тому що ми — жертва агресії. Згадайте, Другу світову віну. Радянський союз був жертвою агресії і тому світ, незважаючи на те, що це була безбожна держав, яка знищила майже всю церкву, став на її бік. Допомагають нам не так уже і активно, але на словах стоять міцно за Україну, і за її інтереси. Тому перемога нам забезпечена. Але треба діяти. Я думаю, що нинішній Президент буде діяти більш активно.

День

Коментарі вимкнені.